آرشیو روزنامه شماره ۴۶۷۷ دنیای اقتصاد

اخبار صنایع غذایی - روزنامه شماره ۴۶۷۷

 • داستان قیمت‌ها در بازار چای

  دنیای اقتصاد: از وضعیت قیمت چای چه خبر؟ اردیبهشت ماه سال‌جاری دولت حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی برخی از محصولات کشاورزی از جمله چای را اعلام کرد؛ اقدامی که موجب شد تا استارت افزایش قیمت چای خارجی زده شود؛ به‌طوری‌که درحال‌حاضر قیمت چای در بازار به بیش از دو برابر رسیده است. رصد بازار نشان‌دهنده آن است که این افزایش قیمت تنها مربوط به چای خارجی نبوده و چای ایرانی نیز در این بازه زمانی رشد قیمت را تجربه کرده است.
 • تدوین برنامه‌ جامع توسعه زعفران

  شاتا: وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست هم‌اندیشی با اعضای شورای ملی زعفران از تدوین برنامه «توسعه زعفران» تا سه هفته آینده خبر داد و گفت: نظرات تخصصی بخش‌خصوصی که مبتنی بر رویکرد‌های راهگشا در حوزه صنعت و تجارت باشد، مورد احترام و حتی محل تصمیم‌گیری‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت است و درباره‌ زعفران هم برنامه‌ جامع توسعه زعفران کشور باید تدوین و ارائه شود.
 • بوروکراسی علیه رشد صنایع

  داوود حسینی‌مهر/ مدیرعامل شرکت آرکا صنعت شریف
  تولید ماشین‌آلات صنعتی در ایران با مشکلاتی مواجه است که سررشته آن به فرهنگ حاکم بر اقتصاد کشور بازمی‌گردد. بخشی از مشکلاتی که درحوزه صنعت ایران شکل گرفته است، ریشه در نحوه پیگیری مطالبات دارد. مسائلی مانند مالیات، بهداشت، بیمه، عوارض و... از سوی نهادهای متولی حتی به‌صورت اعزام کارشناس به جد دنبال می‌شود، اما در این بین هیچ سیاست‌گذاری از تولیدکننده نمی‌پرسد که در مسائل تولیدی یا صادراتی با چه مشکلاتی روبه‌روست؟ آیا کارگران و صنعتگران به آموزش‌های بهتری نیاز دارند؟ اگر تولیدکننده به امکانات صنعتی نیاز داشته باشد، آیا تسهیلاتی در اختیارش گذاشته می‌شود؟ از این دست سوالات در بین فعالان اقتصادی بی‌شمار است. اما برای اینکه پاسخ سوالات را بیابید، باید به اداره‌ها و سازمان‌های مختلف مراجعه کنید و روند بوروکراسی‌های طولانی و بی‌معنی را از سر بگذرانید.
 • موج‌های مخرب کمبود مواد اولیه

  رضا نادری/ مدیر عامل کارخانه ویتانا
  صنعت بیسکویت و شکلات در ایران جزو صنایعی است که بخش‌خصوصی بیشترین سهم را در کیک اقتصاد آن داراست. این موضوع به یکی از پراهمیت‌ترین پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های این صنعت تبدیل شده و زمینه‌ساز توسعه و رشد آن را فراهم آورده است. زمانی که سرانه مصرف بیسکویت در دنیا را مطالعه می‌کنید، به‌طور نمونه مشاهده می‌شود که در انگلیس به‌ ازای هر یک نفر مصرف سالانه ۳۵کیلوگرم بیسکویت ثبت می‌شود. انگلیس نه‌تنها بیشترین سرانه مصرف بیسکویت را در کارنامه خود ثبت کرده، بلکه نوع مصرف بیسکویت در این کشور از سبد تنقلات به سبد میان‌ وعده انتقال داده شده است. بعد از انگلیسی‌ها، دومین کشوری که بیشترین مصرف بیسکویت را در دنیا ثبت کرده آلمان است. این درحالی است که میزان مصرف بیسکویت در ایران به ازای هر نفر در سال ۲۱کیلوگرم تخمین زده می‌شود. مقایسه مصرف بیسکویت در ایران با سایر کشورهای دنیا نشان می‌دهد این صنعت هنوز در ایران جایگاه واقعی خود را به‌دست نیاورده است. در این میان، تنوع تولید بیسکویت و شکلات در ایران نیز در مقایسه با سایر کشورها پایین‌تر است. اما چرا این صنعت تاکنون نتوانسته به جایگاه مطلوب خود دست یابد؟

بیشتر