آرشیو روزنامه شماره ۴۵۸۱ دنیای اقتصاد

اخبار صنایع غذایی - روزنامه شماره ۴۵۸۱

 • مشتریان محصولات غذایی ایران

  دنیای اقتصاد: کدام کشورها بیشترین محصولات کشاورزی و صنایع غذایی ایران را می‌خرند و در مقابل، ایران مشتری کدام کشورها در این حوزه است؟ آمارهای تجارت خارجی در بخش کشاورزی نشان می‌دهد از ابتدای سال ۹۷ تا انتهای بهمن همین سال، بیشترین محصولات کشاورزی و صنایع غذایی ایران به عراق فروخته شده است. بنابراین بزرگ‌ترین مشتری ایران در این بخش، عراق است که سهم ارزش صادرات به صنایع غذایی و محصولات کشاورزی به این کشور ۵/ ۴۱ درصد از کل صادرات در این حوزه است.
 • تغییر مسیر ارزی برای تامین گوشت قرمز

  دنیای اقتصاد: در هفته‌ای که گذشت نشانه‌های عبور از دلار ۴۲۰۰ تومانی نمایان شد. سیاست‌گذار که در سال گذشته بر تخصیص ارز ترجیحی به کالاهای اساسی اصرار داشت و هدف‌گذاری خود را برای حمایت از اقشار کم درآمد و جلوگیری از رشد تورم در چارچوب سیاست مذکور تعریف کرده بود، سرانجام اولین گام را برای تغییر و اصلاح نحوه تامین کالاهای اساسی برداشت. طی روزهای گذشته متولیان مربوطه اعلام کردند که عرضه گوشت قرمز تنظیم بازاری متوقف می‌شود و از این به بعد این کالای ضروری به جای ارز دولتی با ارز نیمایی تامین خواهد شد.
 • چرا برنج گران شد؟

  خبرگزاری مهر: دبیر انجمن برنج با بیان اینکه خسارت سیل به تولید برنج جدی نبوده و نباید زمزمه واردات مطرح شود، دلایل گرانی این کالا را مطرح کرد.
 • رشد قابل توجه تولیدات غذایی یک شرکت داخلی

  گروه بنگاه‌ها: با وجود مشکلات متعدد بر سر راه تولید در سال ۹۷، شرکت طبیعت سبز میهن توانسته به رشد قابل توجهی در بخش‌های مختلف تولید دست پیدا کند. به گزارش روابط عمومی این شرکت، استفاده از فناوری‌های نو و دستگاه‌های پیشرفته موجب شده تا شرکت طبیعت سبز میهن بتواند در تولید و بسته‌بندی تن ماهی، رب گوجه فرنگی و چای به ارقام مناسبی دست یابد.بر‌اساس این گزارش، این شرکت در سال گذشته در زمینه فروش چای به رشد سه برابری دست یافت.
 • توسعه پایدار منوط به روش‌های دانش‌بنیان

  رضا باکری /دبیر انجمن صنایع لبنی ایران
  صنایع لبنی تقریبا با ۷ میلیارد دلار گردش مالی، چیزی در حدود ۷۵/ ۱درصد از GDP کشور را تشکیل می‌دهد. سرمایه‌گذاری‌هایی که در این صنعت صورت گرفته، براساس امکانات طبیعی موجود در کشور است؛ بنابراین، صنعت لبنیات جزو آن بخش‌هایی از اقتصاد کشور است که رشد پایدار خود را به‌رغم همه ناملایمات ادامه خواهد داد. در نهایت نیز در بخش تاسیس گاوداری‌ها، تامین نهاده‌های دامی و همین‌طور صنعت لبنیات پیشرفته توانمند است. البته یک مساله که آن هم مختص به صنایع لبنی نیست و شامل کل اقتصاد کشور می‌شود؛ این است که از این پس، رشد و توسعه‌ پایدار برای هر رشته‌ صنعتی منوط به دانش‌بنیان شدن آن صنعت است؛ یعنی با روش‌های جاری و شناخته شده‌ توسعه، همه کارهایی را که می‌توانستیم انجام دهیم، در کشور صورت گرفته است.

بیشتر