آرشیو روزنامه شماره ۴۵۷۵ دنیای اقتصاد

اخبار صنایع غذایی - روزنامه شماره ۴۵۷۵

 • ۱۰ غول صنایع غذایی جهان

  دنیای اقتصاد: فرآورده‌های غذایی و نوشیدنی‌ها یکی از عظیم‌ترین صنایع کنونی جهان به‌شمار می‌آیند. طی سالیان اخیر این صنعت با توفان‌هایی در مسیر خود مواجه شده است که می‌توان به رشد کند در بازارهای نوظهور، افت قیمت‌ها و تغییر در سلیقه مشتریان به سمت محصولات سالم‌تر اشاره کرد. با این حال این صنعت به رشد خود در سطح جهان ادامه داده است و اکنون برخی از بزرگ‌ترین‌ کسب‌و‌کارهای جهانی در این بخش فعالیت می‌کنند.به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، وب‌سایت «دیلی ریکوردز» در گزارشی به بررسی ۱۰ شرکت برتر تولید فرآورده‌های غذایی و نوشیدنی‌ها پرداخته است که در ادامه مورد بررسی قرار می‌گیرند:
 • تغییرات صنعت غذا تا ۲۰۳۰

  دنیای اقتصاد: چشم‌انداز صنعت غذا در جهان در سال ۲۰۳۰ چگونه است؟ یورومانیتور پیش‌بینی کرده با توجه به برآورد رشد جمعیت و تولید ناخالص داخلی جهان تا سال ۲۰۳۰، همچنین گرایش بیشتر افراد به سبک زندگی غربی و روش زندگی راحت، انتظار می‌رود تقاضا برای مواد غذایی بسته‌بندی شده بیشتر شود.
 • چند ضلعی معضلات صنایع

  سیدمظفر عبدالله/ مدیرعامل شرکت کشت و صنعت روژین‌تاک
  صنایع کشور این روزها با مشکلات عدیده‌ای دست و پنجه نرم می‌کنند. یکی از بزرگ‌ترین‌ چالش‌ها، نبود یک استراتژی توسعه‌ای است که مسیر را برای تولیدکنندگان داخلی روشن و هموار کند. از سوی دیگر، صدور بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌هایی که هر کدام از آنها ناقض بخشنامه‌های قبلی هستند، باعث شده تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی برای فعالان صنعت کشور سخت و پرریسک باشد.
 • قیمت جهانی مواد غذایی ثابت ماند

  دنیای اقتصاد: سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) اعلام کرد شاخص قیمت جهانی مواد غذایی در مارس ثابت بود و رشد قیمت لبنیات با افت قیمت غلات، روغن‌های گیاهی و شکر جبران شد. به گزارش «ایسنا» شاخص قیمت غذای فائو که تغییرات ماهانه سبدی از غلات، دانه‌های روغنی، محصولات لبنی، گوشت و شکر را بررسی می‌کند، در مارس ۱۶۷ واحد در مقایسه با ۸/ ۱۶۶ واحد در فوریه بود. این شاخص ۶/ ۳ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کمتر است. شاخص قیمت لبنیات فائو در مارس ۲/ ۶ درصد نسبت به فوریه رشد کرد که ناشی از تقاضای بالاتر برای واردات کره، پودر شیر و پنیر بود. شاخص قیمت گوشت بر مبنای ماهانه ۴/ ۰ درصد رشد داشت. در مقابل، شاخص قیمت روغن گیاهی فائو، ماه میلادی گذشته ۴/ ۴ درصد کاهش داشت که به‌دلیل تقاضای کمتر برای روغن پالم بود. شاخص شکر نیز در همین مدت ۱/ ۲ درصد و شاخص غلات ۲/ ۲ درصد کاهش داشت. براساس گزارش رویترز، فائو پیش‌بینی خود از میزان تولید جهانی گندم در سال ۲۰۱۹ را تغییر نداد و ۷۵۷ میلیون تن اعلام کرد که چهار درصد بالاتر از سطح تولید سال ۲۰۱۸ است اما در مقایسه با رکورد تولید سال ۲۰۱۷، کمتر مانده است.
 • سایه بی‌ثباتی اقتصاد بر صنایع

  وحید هوشنگ‌نژاد /مدیرعامل شرکت پارس مینو
  شرایط اقتصادی این‌روزهای ایران شرایط را برای هر صنعتی سخت کرده است؛ بی‌ثباتی در نرخ ارز، دشواری در مبادلات ارزی و تامین مواد اولیه خارجی، بالا رفتن قیمت مواد اولیه، چالش‌های پیش روی صادرات و بازگرداندن ارز و بسیاری نکات ریز و درشت باعث شد که پایان یافتن هر چه سریع‌تر سال ۹۷ از آرزوهای هر صنعتگر و فعال اقتصادی باشد. در این بین صنایع غذایی نیز به‌عنوان یکی از مهم‌ترین‌ ارکان اقتصاد کشور که مستقیم با امرار معاش روزانه مردم در ارتباط است با چالش‌های جدی روبه‌رو است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر