کارشکنی دلالان برای تولیدات داخلی

دولت باید با بخش خصوصی آشتی کند

سهل آبادی همچنین به آنچه خانه صمت ایران برای دفاع از حقوق تولیدکنندگان انجام داده پرداخت و نسبت به عملکرد بانک‌ها در مواجهه با تولیدکنندگان انتقاد کرد. چرا که وی معتقد است در حالی چند تولیدکننده کشور در زندان‌ به سر می‌برند که بانک‌ها اصولا باید تسهیلات به این تولیدکنندگان ارائه بدهند نه اینکه برای گرفتن مطالبات خود تولیدکنندگان را با چنین مشکلاتی مواجه کنند.  رئیس هیات‌مدیره خانه صمت ایران در ادامه به انتقاد به عملکرد بخش دولتی پرداخت و اعلام کرد: اگر خرج دولت زیاد است گناه ما تولیدکنندگان چیست؟ آیا یک دولت چند میلیونی را ما چند‌هزار کارخانه باید اداره کنیم؟ آیا در شرایط این چنینی با این مالیات‌ها می‌توان با دنیا رقابت کرد؟ قطعا خیر مگر اینکه دولت با بخش خصوصی و تولیدکنندگان آشتی کند.

رشد ۱۱ درصدی شاخص پیچیدگی اقتصاد ایران

در ادامه بابک نگاهداری رئیس مرکز پژوهش‌‌‌های مجلس شورای اسلامی به متنوع بودن شاخه‌های تولید کشور به عنوان یک مزیت اقتصادی پرداخت و گفت: اقتصاد ایران نسبتا بزرگ و متنوع است و این امر باعث شده تاب‌آوری فعلی در شرایط جنگ اقتصادی داشته باشیم. ضمن اینکه با توجه به ظرفیت‌های خوبی که در تولید داریم به نظر می‌رسد پتانسیل خوبی برای رشد تولید داشته باشیم. وی همچنین تاکید کرد: ایران در مدت ۵ سال (۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰) ۱۴ محصول صادراتی جدید تولید و صادر کرده است که این امر وضعیت شاخص پیچیدگی اقتصاد ایران را نسبت به یک دهه قبل ۱۱‌درصد رشد داده و تاب‌آوری اقتصادی را بالا برده است.

ایجاد بیش از ۶۴‌هزار شغل جدید از ابتدای سال

فرشاد مقیمی معاون وزیر صمت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به دستاوردهای این سازمان در سال‌جاری پرداخت و گفت: از ابتدای سال ۱۴۰۲ تاکنون از طریق احیای واحدهای تولیدی راکد، افتتاح طرح‌های صنعتی جدید و افزایش ظرفیت واحدهای صنعتی در شهرک‌‌ها و نواحی صنعتی ۶۴‌هزار و ۱۳۴ شغل جدید به وجود آمده است. مقیمی همچنین در بیست و یکمین جشنواره تولید ملی، افتخار ملی از فعالان بخش خصوصی خواست که به صورت مشارکتی و تجمیعی در حوزه تامین انرژی با استفاده از انرژی‌‌های تجدید‌پذیر و خورشیدی فعالیت کنند و از این طریق به رفع تعهدات ماده ۱۶ خود نیز با ظرفیت‌های قانونی ایجاد شده، مبادرت ورزند. وی در پایان با اشاره به ظرفیت‌های کمیته پایش، از تشکل‌ها و انجمن‌‌های بخش خصوصی خواست با مشارکت فعالانه در این کمیته مسائل صنعتگران را مورد پیگیری قرار دهند.

۳ مطالبه بخش خصوصی از دولت

به گزارش «دنیای‌اقتصاد» و به نقل از روابط عمومی خانه صمت ایران «مهدی اسلام پناه رئیس سازمان ملی استاندارد، علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت، علی آقا محمدی معاون امور بین‌المللی دفتر مقام معظم رهبری و بیژن پناهی‌زاده معاون معدنی خانه صنعت، معدن و تجارت ایران» از دیگر سخنرانان حاضر در این مراسم بودند که عمدتا به مطرح کردن مباحثی همچون «لزوم تنوع بخشی مالیاتی برای سال آینده، مشارکت نظرات بخش خصوصی در تدوین توسعه اقتصادی کشور، تامین نقدینگی موردنیاز بخش تولید، توانمند‌سازی بانک‌ها در پاسخگویی به نیاز واحدهای تولید، فراهم‌سازی برنامه‌های بلندمدت برای پیشبرد برنامه‌های کوتاه‌مدت واحدهای تولیدی، تسهیل مسائل پیرامون صادرات تولیدات صنعتی و معدنی و...» به عنوان اصلی‌ترین مطالبات بخش خصوصی و نیازهای تولیدکنندگان این حوزه پرداختند.

لیست برگزیدگان در بیست و یکمین جشنواره تولید ملی، افتخار ملی

در پایان این همایش از واحدهای تولیدی برتر که شامل ۶۳ واحد می‌شد با اهدای لوح تقدیر و تندیس تجلیل به عمل آمد. گفتنی است برگزیدگان غالبا واحدهای تولیدی فعال در حوزه‌های مختلفی همچون «لوازم خانگی، صنایع غذایی، اسباب بازی و لوازم سرگرمی، معادن، زیورآلات، خدمات فنی و مهندسی، صنایع الکترونیک، تجهیزات و مصالح ساختمانی، وسایل نقلیه موتوری، تجهیزات حمل‌ونقل، بازیافت، محصولات دارویی و بهداشتی، ساخت ماشین‌آلات و تجهیزات، محصولات کانی غیرفلزی، ساخت فلزات اساسی، فرآورده‌های حاصل از نفت و پتروشیمی، ساخت مواد و محصولات شیمیایی، محصولات لاستیکی و پلاستیکی، منسوجات، محصولات چوبی به جز مبل، ابزار پزشکی، ماشین‌آلات دفتری و حسابداری، ماشین‌آلات و دستگاه‌های برقی، شهرک‌های صنعتی و...» بودند.