آرشیو روزنامه شماره ۵۱۲۷ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۵۱۲۷

 • سیاست‏ های ناکارآ، تولیدکننده را به سمت واردات سوق می ‏دهد

  هانیه تقی‌زاده: با توسعه فناوری‏های دیجیتال، بردهای الکترونیکی به یکی از ضرورت‏های تولیدی در صنایع مختلف اعم از خودروسازی، تولید لوازم‏خانگی، تجهیزات پزشکی، تجهیزات ایمنی و کنترل و ... تبدیل ‏شده‏اند. اهمیت این بردها به میزانی است که طی یک سال اخیر که کرونا تولید تراشه‏های الکترونیکی را با اختلال مواجه کرد، بسیاری از شرکت‏های مطرح جهان در صنایع مختلف اعم از خودروسازی، تولید کنسول‏های بازی، تولید گوشی و تبلت و... با مشکلات عدیده‌ای مواجه شده و حتی گاهی به تعطیلی و توقف تولید کشانده شدند. آمارها و پژوهش‏های بین‏المللی نشان می‏دهند که سهم صنایع الکترونیک و «های‌تک» از سبد خانوارها به‏سرعت در حال افزایش هستند و این میانگین سهم سالانه هر نفر در این صنایع، در حال حاضر ۵۰۰ دلار است. با حسابی سرانگشتی می‏توان متوجه شد که کشور ۸۰ میلیون نفری ایران چه پتانسیل‏های عظیمی برای درآمدزایی از این حوزه دارد که متاسفانه به دلیل فراهم نبودن زمینه‏های مناسب و عدم همکاری مدیران دولتی با تولیدکنندگان داخلی، بخش زیادی از این ظرفیت ۴۰میلیارد دلاری، نصیب تولیدکنندگان خارجی و کالاهای قاچاق می‏شود.
 • ورود ۱۰۰۰ مگاوات ظرفیت جدید به مدار

  زینب طاری: سال ۱۳۹۹ با همه دشواری‌هایش در حال پایان است و فعالان اقتصادی تلاش می‌کنند پس از روزهای سخت سالی که گذشت برای سال آینده برنامه‌ریزی کنند.
 • برنامه توسعه شهرک‌های کشاورزی

  دنیای اقتصاد: بنا بر آمارها حدود ۱۵ درصد اقتصاد ملی ایران متعلق به بخش کشاورزی است. همچنین ارزش‌افزوده این بخش در سال گذشته بیش از ۸درصد بوده است که بالاترین ارزش‌افزوده را در میان بخش‌های اقتصادی کشور داشته است. ازاین‌رو توجه به این بخش و تغییر روش تولید آن از اهمیت بسزایی برخوردار است. یکی از سیاست‌هایی که در دولت یازدهم و دوازدهم برای بخش کشاورزی اعمال ‌شده است، توسعه «شهرک‌های کشاورزی» است.
 • رشد ۸۵ درصدی استخراج سنگ‌آهن در ماهان سیرجان

  سارا اصغری: شرکت صنایع و معادن ماهان سیرجان جزو معادن معظم گل‌گهر به‌شمار می‌رود، که در سال‌جاری در زمینه تولید سنگ‌آهن با رشد ۸۵درصدی همراه بوده است و قصد دارد میزان تولید خود را برای سال آینده به ۳ میلیون تن برساند.
 • تولید واحد الفین پتروشیمی بندر امام به ظرفیت اسمی رسید

  دنیای اقتصاد: پتروشیمی بندرامام توانست با استفاده بهینه از خوراک ورودی و تغییر آرایش کوره‌های واحد، شاخص تولید محصول واحد الفین خود را نسبت به خوراک دریافتی به بیش از ۹۰ درصد برساند و تولید با ظرفیت اسمی را برای اولین بار ثبت کند.
 • گذر از بحران و رسیدن به شرایط مطلوب پسابحران کرونا

  زهرا مسافر: شیوع ویروس کرونا بسیاری از کسب‌وکارها و تولیدکنندگان را در دنیا با یک شوک عظیم مواجه کرد. بالغ بر یک‌سال است که دنیا با این پاندمی، گرفتاری‌های متعددی را به خود دیده و با خیل عظیمی ‌از کارخانه‌هایی مواجه شده که متاثر از این بیماری، فعالیت خود را کاهش داده یا به طور کلی تعطیل کرده‌اند؛ اما آن دسته از تولیدکنندگانی توانسته‌اند به کار خود ادامه دهند که خود را با محیط تطبیق داده و برای ابعاد مختلف آن شرایط را به گونه‌ای برای مقابله طراحی کنند که تاب‌آوری بیشتری را برای آنها به ارمغان آورد.
 • جزئیات انتقال تخفیف عدم خسارت بیمه ثالث به مالکان وسایل نقلیه

  دنیای‌اقتصاد: مدیر بیمه‏های اتومبیل بیمه دانا جزئیات آیین‏نامه اجرایی نحوه انتقال تخفیفات عدم خسارت بیمه‌نامه شخص ثالث را تشریح کرد. علیرضا ضیایی‌پور با اشاره به موضوع تبصره ماده ۶ قانون بیمه اجباری خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسیله نقلیه (همان قانون بیمه شخص ثالث) گفت: تخفیف عدم خسارت متعلق به انتقال‌دهنده یا فروشنده خودرو است و انتقال‌دهنده می‏تواند این سابقه را به وسیله نقلیه دیگر از همان نوع که متعلق به خود، همسر، والدین یا فرزندان خود است، انتقال دهد. وی در توضیح این مطلب افزود: وسیله نقلیه از همان نوع، یعنی از خودرو سواری به سواری یا از کامیون به کامیون خواهد بود، به عنوان مثال فردی که خودروی سواری دارد، نمی‏تواند تخفیفات خود را به یک اتوبوس منتقل کند، اما نوع خودروی سواری تاثیری در فرآیند انتقال تخفیفات نخواهد داشت. مدیر بیمه‏های اتومبیل بیمه دانا با تاکید بر اینکه مبنای احراز انتقال اطلاعات سند مالکیت وسیله نقلیه است، یادآور شد: در سوابق تخفیف بیمه‌نامه، تخفیف عدم خسارت در صورت خرید خودرو برای مالک جدید محاسبه نمی‏شود و متعلق به فروشنده خودرو مالک قبلی خودرو است.
 • ارتقای جایگاه بیمه پارسیان با اتکا به روش‌های نوین

  دنیای ‌اقتصاد: برای ارتقا و حفظ جایگاه ارزشمند بیمه پارسیان در صنعت بیمه کشور با اتکا به روش‌های نوین روز دنیا و تقویت شبکه فروش برای رسیدن به اهداف عالی پیش خواهیم رفت. مدیرعامل بیمه پارسیان، در مراسم افتتاح ساختمان جدید شعبه کرج بیمه پارسیان در استان البرز ضمن تشریح برنامه‌های کلان شرکت، تلاش برای رسیدن به پرتفوی پیش‌بینی شده را بسیار حائز اهمیت دانست و گفت: با توجه به اهمیت مشتری ‌مداری به عنوان یکی از اهداف مهم این شرکت و توسعه خدمات بیمه‌ای که همواره مدنظر بوده است، ساختمان جدید شعبه شرکت بیمه پارسیان در استان البرز، شهرستان کرج به بهره‌برداری رسید. هادی اویارحسین ضمن تاکید بر حسن رفتار با بیمه‌گذاران و مراجعان در این شعبه و ارائه هر چه بهتر خدمات توسط بیمه پارسیان و لزوم همراهی با روش‌های بیمه‌گری روز دنیا گفت: در فضای رقابتی امروز لزوم تقویت تمام جنبه‌های یک شرکت بیمه به خوبی احساس می‌شود و ما این مهم را در بیمه پارسیان با تاسیس شرکت‌هایی همچون بیمه اتکایی پارس و شرکت سرمایه‌گذاری آتیه پارسیس محقق کردیم. وی ادامه داد: همچنین برای ارتقا و حفظ جایگاه ارزشمند بیمه پارسیان در صنعت بیمه کشور با اتکا به روش‌های نوین روز دنیا و تقویت شبکه فروش برای رسیدن به اهداف عالی پیش خواهیم رفت.
 • حمایت بیمه تجارت‌نو از سازمان‌های بزرگ

  دنیای ‌اقتصاد: بیمه تجارت‌نو به‌عنوان یکی از شرکت‌های نوگرای صنعت بیمه خود را متعهد به ارائه طرح‌های نوآورانه برای حمایت از صنایع تولیدی و مولد می‌داند که بر همین اساس، طرح «وام بیمه سازمانی» تدوین شده است. سیدکاظم ملکوتی، معاون فنی شرکت بیمه تجارت‌ نو در جزئیات بیشتر اظهار کرد: در طرح «وام بیمه سازمانی» برای پوشش بیمه اموال و دارایی‌های واحدهای صنعتی و مولد، حداکثر تا سقف ۱۵۰ میلیارد ریال تسهیلات با معرفی شرکت بیمه تجارت ‌نو، برای انواع رشته‌های بیمه‌ای از طرف بانک به بیمه‌گذاران پرداخت می‌شود. معاون فنی شرکت بیمه تجارت‌نو افزود: طرح «وام بیمه سازمانی» با اتکا به نظرات کارشناسی برای اجرا در واحدهای صنعتی متوسط و بزرگ که پرداخت حق‌بیمه‌های سالانه آنها به صورت اقساط، مزیت مالی قابل ‌توجهی دارد، ارائه شده است.
 • مدیرعامل جدید سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری معرفی شد

  دنیای اقتصاد: با حکم رئیس صندوق بازنشستگی کشوری و تصویب هیات مدیره؛ بازارنوی به عنوان مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری منصوب شد. محسن بازارنوی که پیش از این معاونت مالی و اداری شرکت پتروشیمی جم یکی از بزرگترین شرکت‌های صنعت پتروشیمی کشور را عهده دار بود، دارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت مالی از دانشگاه شهید بهشتی و سوابق متعدد در شرکت‌ها و هلدینگ‌های سرمایه‌گذاری کشور است. از جمله سوابق وی می‌توان به معاون مالی و اقتصادی شرکت ملی صنایع مس ایران، معاون مالی و اداری صندوق بازنشستگی کشوری، عضو هیات مدیره شرکت توسعه صنایع بهشهر و همچنین عضویت در هیات مدیره شرکت های سرمایه‌گذاری آتیه صبا، آلومینیوم جنوب، صندوق بازنشستگی مس ایران، شرکت نورد لوله اهواز و شرکت توسعه خدمات بازرگانی نورد ایران، صادراتی توسعه صنایع بهشهر اشاره کرد. لازم به ذکر است شرکت سرمایه گذاری صندوق کشوری از شرکت های زیرمجموعه صندوق بازنشستگی کشوری است که در زمینه سرمایه گذاری در سهام، صندوق های سرمایه‌گذاری و خدمات مرتبط با بازار سرمایه در صنایع فعالیت می کند.
 • نرخ سود وام مسکن جوانان با اقساط ۵ ساله ۶ درصد شد

  دنیای‌اقتصاد: نرخ سود تسهیلات حساب پس‌انداز مسکن جوانان برای بازپرداخت حداکثر پنج ساله از ۹ درصد به ۶ درصد کاهش یافت. البته لازم به توضیح است که در حال حاضر حداکثر سقف پرداخت تسهیلات مسکن جوانان در تهران در پایان سال پنجم سپرده‌گذاری مبلغ ۲۱۰ میلیون تومان و در پایان سال پانزدهم نیز ۴۰۰ میلیون تومان است. این تسهیلات برای شهرهای بزرگ نیز در پایان سال پنجم مبلغ ۱۵۰ میلیون و در پایان سال پانزدهم ۳۳۰ میلیون تومان تعیین شده است. همچنین برای شهرهای کوچک این دو سقف تسهیلاتی به ترتیب ۱۰۰ میلیون و ۲۹۰ میلیون تومان است.
 • بیمه ملت ارائه‌دهنده خدمات بیمه درمان تکمیلی به مجموعه دانشگاه آزاد

  دنیای اقتصاد: شرایط ارائه شده بیمه ملت در بیمه‌های درمان، باعث شد تا دانشگاه آزاد اسلامی؛ بیمه ملت را به عنوان بیمه‌گر خود در ارائه انواع خدمات بیمه‌ای در این حوزه انتخاب کند. مسعود همتی مدیر بیمه‌های درمان بیمه ملت در خصوص ارائه خدمات بیمه‌ درمان تکمیلی به مجموعه بزرگ دانشگاه آزاد ضمن توضیحاتی گفت: این قرارداد یکی از قراردادهای بزرگ بیمه‌ای در صنعت بیمه کشور محسوب می شود و بیمه ملت با وجود محدودیت‌ها و چالش‌های متعدد با سابقه ارائه عملیات مطلوب بیمه‌گری در این حوزه، می‌کوشد تا خدمت‌رسانی به این قشر فرهنگی را به نحو مطلوب به انجام رساند.
 • مجتمع‏های اقامتی و تفریحی پیش‌نیاز توسعه گردشگری

  ندا علیزاده: یکی از راه‌های تحقق توسعه گردشگری ایجاد مجتمع‌های گردشگری است که این امر از طریق جذب گردشگر و افزایش اشتغال بر رشد اقتصادی و توسعه این مناطق و در نهایت توسعه کشور تاثیر می‌گذارد. با‌توجه‌به جایگاه گردشگری و کم هزینه بودن، درآمد بالا و سالم بودن این صنعت، ایجاد مجموعه اقامتی گردشگری مناسب و راحت برای اسکان گردشگران از ملزومات بخش گردشگری به‌شمار می‌رود.
 • حرکت مترو بر ریل ملی ذوب‌آهن اصفهان

  دنیای‌اقتصاد: برای نخستین‌بار ریل متروی تولید داخل توسط ذوب‌آهن اصفهان ساخته و تحویل شرکت بهره‌برداری متروی تهران و حومه شد. این محموله، ۲۵۰ تن ریلUIC۶۰ است و نخستین بخش از یک قرارداد ۸۰۰ تنی است که برای تعمیر و نگهداری خط ۵ متروی تهران و حومه قابل استفاده است. به گزارش روابط عمومی ذوب‌آهن اصفهان، بهزاد کرمی معاون بازاریابی و فروش ذوب‌آهن اصفهان در این‌باره‌ گفت: این مجتمع عظیم صنعتی تولید ریل ملی را از دهه ۷۰ آغاز کرد، این دستاورد عظیم که خودکفایی ایران را رقم زد با تولید ریل E۲۴۶ و تحویل آن به راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران به صورت رسمی تحقق یافت.
 • اشتغال‌زایی ۳ هزار نفری در مجتمع مس سونگون

  دنیای اقتصاد: بهره‌برداری از طرح‌های توسعه مس سونگون منجر به اشتغال‌زایی ۳ هزار نفری در این مجتمع خواهد شد. علی جهانگیری، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به اجرای ۲۲ پروژه در مجتمع مس سونگون، گفت: سونگون بیشترین ذخایر مس را در استان دارد و تلاش می‌کنیم با بهره‌برداری از پروژه‌های توسعه، فرآوری محصولات این مجتمع در خود استان صورت گیرد.
 • سال ثبت رکوردها برای نوردکاران فولاد صنعت بناب

  دنیای اقتصاد: مجتمع فولاد صنعت بناب، امسال را با ثبت رکوردهای مکرر در خطوط ذوب و نورد برای این مجتمع به سال ثبت رکوردها مبدل کرد و این بار در خطوط نورد رکورد جدید تولید روزانه را به ثبت رساند. به گزارش روابط عمومی مجتمع فولاد صنعت بناب، مجموع تولید روزانه خطوط نورد در ۱۷ اسفند حدود ۲۶۲۰ تن بدون ضایعات و توقفات انجام شده که این رکورد از بدو تاسیس مجتمع تاکنون تحقق نیافته بود؛ رکورد قبلی روزانه ۲۵۰۰ تن بود که در ۳۰ شهریور امسال ثبت شده بود. این مجتمع فولادی امسال با تولید بیش از ۸۰۰ هزار تن محصولات فولادی، افزایش ۶۸ درصدی تولید، ۳۰۰درصدی صادرات، دست برتر در بازارهای داخلی و خارجی را با ارائه محصولی کیفی و مطابق با استانداردهای جهانی داشت. ضمنا مجتمع فولاد صنعت بناب با برخورداری از دو واحد فولادسازی توان تولید شمش به میزان ۶۰۰ هزارتن در سال و در خطوط متعدد نورد قابلیت تولید میلگرد از سایز ۸ تا ۳۲ در گریدهای مختلف با ظرفیت یک میلیون و ۹۵۰ هزار تن در سال را داراست.
 • نبرد بر سر تصاحب مواد معدنی

  دنیای‌اقتصاد: با توجه به حرکت سریع جهان به سمت برقی‌سازی خودروها و نگرانی‌های فزاینده در خصوص تامین مواد اولیه، اکتشاف فلزات پایه مورد استفاده در تولید باتری‌ها، گسترش دارایی‌های معدنی شرکت‌ها در آمریکای شمالی در صفحه رادار سرمایه‌گذاران این حوزه قرارگرفته است. یافتن منابع دائمی نیکل، لیتیوم، مس، کبالت، گرافیت، وانادیوم و دیگر مواد معدنی مورد نیاز برای تولید باتری از دغدغه‌های بزرگ شرکت‌های تولیدکننده این کالای اساسی در لوازم الکترونیکی است. این امر با توجه به مشکلات عرضه نیکل در سال‌های اخیر از سوی فیلیپین اهمیت بیشتری یافته است. بخش ترجمه شرکت‌ها در گزارشی برگرفته از وب‌سایت ماینینگ ویکلی به بررسی وضعیت سه شرکت فعال در این زمینه پرداخته است که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر