ابر جهش هزینه برق صنعت

با وجود این  هزینه‌های برق نسبت به مدت مشابه سال پیش حکایت از رشد حدود ۹ برابری دارد و نکته حائز اهمیت آنجاست که شرکت‌ها از برخی بندها مانند هزینه سوخت نیروگاهی، عوارض مالیات ارزش افزوده که موجب افزایش هزینه در قبوض شده اطلاع کافی ندارند و این اتفاق نشان از فقدان اطلاع‌رسانی درست به واحدهای تولیدکننده دارد و این ارقام برای صنعتی که به دلایلی نظیر رکود ساختمان‌سازی، تغییر دولت و همچنین بالاتر بودن میزان عرضه نسبت به تقاضا در سال جدید محصولش کماکان با قیمت‌های سال گذشته عرضه می‌شود، فشار مضاعف اقتصادی ایجاد می‌کند. با این وجود طرح مداوم مشکلات و نامه نگاری با مسوولان وزارت صمت برای رفع موانع تولید در سال «جهش تولید با مشارکت مردم» و دریافت نکردن پاسخی متناسب با مشکلات، باعث شده تا فعالان این صنف به نوعی احساس ناامیدی از دولت آینده دچار شوند.

بهای گچ در سال جدید افزایش نیافته است

در همین خصوص یک کارشناس صنعت گچ به «دنیای اقتصاد» گفت: خوشبختانه با هماهنگی‌های مطلوبی که از طرف وزارت نیرو ایجاد شده، زمان قطع برق واحدهای تولیدکننده صنعت گچ مشخص شده و در هر هفته یک روز (۲۴ ساعت مستمر) را به عنوان خاموشی تعیین کرده‌اند که البته به دلیل ملاحظات امنیتی، ۱۰‌درصد دیماند شرکت‌ها در این روز در دسترس است تا شرکت‌ها مشکلی در خصوص مباحث روشنایی نداشته باشند.

ابوالفضل اقبالیون ضمن اشاره به این مطلب، افزود: در سال جدید افزایش قیمتی در خصوص گچ اعمال نکرده‌ایم، چرا که علاوه بر رکود در بخش تقاضا، شهادت ریاست جمهوری و به دنبال آن انتخابات ریاست جمهوری مطرح شده و ما هم باید به آرام شدن فضا کمک کنیم؛ بنابراین در حالی که هزینه‌های تولید به شدت افزایش یافته اما با همان نرخ‌های سال گذشته تولیدمان را ادامه می‌دهیم اما در روزها و ماه‌های آینده قطعا قیمت‌های جدید اعلام می‌شود.

افزایش چشمگیر برق بدون شفاف سازی

وی با اشاره به اینکه هزینه‌های سوخت در سال جدید افزایش نیافته، ادامه داد: از جمله هزینه‌هایی که به شدت افزایش یافته می‌توان به برق اشاره کرد؛ به طور نمونه در حالی که بهای برق مصرفی ما ۱۲۶ میلیون در قبض درج شده اما هزینه‌های جدایی تحت عناوین مختلف به آن اضافه شده است به گونه‌ای که به خاطر تامین نکردن ۲‌درصد میزان مصرف از منابع انرژی تجدید‌پذیر، نرخ برق این ۲درصد ۳۷ میلیون تومان محاسبه شده است؛ علاوه بر این یکی از بندها حاکی از ۳۰۰ میلیون تومان جریمه بابت عبور از قدرت است که واقعا تعیین این رقم با توجه به قطعی یک‌روزه هم حیرت‌آور است. همچنین بندی با عنوان هزینه سوخت نیروگاهی به مبلغ ۸ میلیون تومان در قبض برق آمده یا هزینه ترانزیت ۷۸ میلیون تومان ذکر شده است. در نهایت مجموع این بندها و سایر بندهایی که از موضوع این بحث خارج است، مجموع هزینه‌های برق پرداختی شرکت بنده را به ۷۰۰ میلیون رسانده و این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته هزینه‌های برق شرکت ما حدود ۸۰ میلیون تومان بوده است.

 افزایش تولید نسبت به تقاضا

اقبالیون با بیان اینکه حدود ۲۰ میلیون تن انواع گچ در کشور تولید می‌شود، افزود: مصرف سالانه گچ کشور با توجه به رکود صنعت ساختمان و اجرا نشدن طرح‌های ملی تولید مسکن به طور میانگین ۱۲ تا ۱۳ میلیون تن است و این اضافه تولید منجر به رقابت منفی در زمینه قیمت شده است.

وی با بیان اینکه برای تولید گچ‌های مدرن تولیدکنندگان نیاز مبرمی به تامین مالی و واردات ماشین‌آلات جدید دارند، اظهار کرد: با وجود اینکه ماشین‌آلات تولید گچ‌های مدرن در ایران نمونه داخلی ندارد و الزاما باید از کشورهای دیگر وارد شود، اما بیش از ۳سال است که برای واردات تکنولوژی در حال آمد و رفت در ادارات هستیم.

دولت چهاردهم صنعت گچ را به حال خودش رها کند

این کارشناس صنعت گچ در پاسخ به این سوال که چه انتظاری از دولت چهاردهم برای بهبود وضعیت صنعت گچ دارید، گفت: بنده و سایر اعضای هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان صنعت گچ بارها طبقات وزارت صمت را در دولت کنونی و دولت‌های گذشته بالا و پایین رفتیم و مشکلات‌مان را به صورت شفاف هم به شکل شفاهی و هم به صورت مکتوب تحویل دولت‌ها دادیم اما متاسفانه هیچ‌گونه اقدامی برای بهبود وضعیت این صنعت انجام نشد و امروز خواهش ما از دولت آینده این است که صنعت گچ را به حال خودش رها کند و صرفا از مسوولان می‌خواهیم که بدون پشتوانه اجرایی، شعار ندهند چرا که با این کار، صنعت را بیش از گذشته به گمراهی می‌برد؛ در واقع با شعار ندادن مسوولان دولت چهاردهم حداقل اتفاق ممکن این است که سرمایه‌گذاران جدید وارد این عرصه نمی‌شوند و زیان‌های بیشتر اتفاق نمی‌افتد.

اقبالیون خاطرنشان کرد: در تابستان امسال با وجود افزایش هزینه‌های تولید در بخش‌های مختلف کمبود گچ اتفاق نمی‌افتد چرا که ساختمان‌سازی در رکود است و به نظر نمی‌رسد تا استقرار دولت چهاردهم اتفاق محسوسی در خصوص افزایش مصرف گچ شاهد باشیم.