کارنامه بانک ایران زمین

بررسی‌‌‌ها نشان می‌‌‌دهد؛ بانک ایران‌‌‌زمین درآمد کارمزد بالا،  رشد ‌هزار درصدی در برخی از درآمدها و کاهش وصول مطالبات قابل‌توجهی را تجربه کرده و در کنار آن در زمینه بسترسازی در حوزه بانکداری دیجیتالی هم اقدامات مهمی انجام داد.

بر اساس این گزارش،  دارایی بانک ایران زمین در ابتدای سال ۱۴۰۳ با ۱۵‌درصد افزایش به رقم ۶۸۰‌هزار میلیارد ریال رسیده است. درآمد تسهیلاتی پارسال این بانک در این دوره در کنار سپرده‌‌‌گذاری و اوراق بدهی به رقم ۳۲‌هزار میلیارد ریال رسید که رشدی ۲۷درصدی داشته است. در سال ۱۴۰۱ این رقم مبلغ ۲۵هزار میلیارد ریال ثبت شده است.

درآمد کارمزد این بانک در یک‌سال گذشته بیش از دو‌هزار و ۸۶۶ میلیارد ریال بوده و با رشدی ۴۰درصدی همراه بود. یکی از دلایل افزایش کارمزد توجه ویژه بانک ایران زمین به فضای کسب‌وکار دیجیتالی و بانکداری دیجیتالی بوده و توانسته بسترسازی خوبی در این حوزه انجام دهد.

در همین راستا،  در ماه‌‌‌های اخیر مراسم آیین امضای تفاهم‌‌‌نامه همکاری مشترک بانک ایران‌‌‌زمین و بنیاد آینده‌‌‌سازان محلات با موضوع طرح ملی توانمندسازی محلات با هدف ایجاد تحول،  پیشرفت و توسعه کشور و همچنین اشتغال و رفاه هموطنان به‌ویژه جوانان این مرز و بوم برگزار شد و امروز به مرحله اجرا رسیده است. البته به گفته مقامات سیاسی،  بانک ایران‌‌‌زمین به عنوان محور توسعه محلات می‌تواند با این شرکت‌ها تعامل کرده و ساختار این مناطق را تغییر و توسعه دهد.

بر همین اساس درآمد خالص کارمزد بانک ایران زمین در سال گذشته مبلغ یک‌هزار و ۷۴۶ میلیارد ریال بوده است.

یکی دیگر از رخدادهایی که سبب بهبود شرایط مالی بانک شده فروش اموال است. علاوه بر این در راستای مولدسازی اموال مازاد هم هست و با عنایت به تصویب قانون جهش تولید مسکن و تکلیف بانک‌‌‌ها نسبت به اعطای تسهیلات،  بانک ایران زمین در راستای مولدسازی اموال مازاد خود و همچنین بهبود شاخص‌‌‌های کیفی بانک،  مجوز تاسیس «صندوق سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات» و «صندوق سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان» را از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران دریافت کرد.

در همین راستا این بانک با شفاف‌‌‌سازی در کدال بیان کرد آنچه به عنوان تسهیلات مالی پرداختی به شرکت‌های فرعی و علی‌‌‌الخصوص شرکت توسعه تجارت داتام در فضای مجازی عنوان شده،  مربوط به انتقال اموال و دارایی‌‌‌های مازاد منتقل شده از تعاونی مولی‌‌‌الموحدین بوده که این بانک از ظرفیت شرکت تابعه خود برای ساماندهی و واگذاری دارایی‌‌‌های مزبور استفاده کرده است. بانک افزود بخش عمده مانده اموال مازاد این بانک که به صورت قهری از تعاونی مولی‌‌‌الموحدین منتقل شده در راستای فرآیند تعیین تکلیف تعاونی مذکور بوده که به‌‌‌رغم تلاش صورت گرفته به واسطه عواملی همچون معارض و متصرف،  عدم‌ انتقال قطعی برخی اسناد مالکیت و مشکلات حقوقی ناشی از پرونده قضایی تعاونی در کنار رکود بازار مسکن محقق نشده است. اما یکی از رخدادهای خیره‌کننده بانک ایران‌‌‌زمین خالص سایر درآمدها بوده که رشدی ‌هزار درصدی داشته و از رقم زیان ۴هزار میلیارد ریال به سود قابل‌توجه ۴۲هزار میلیارد ریالی رسید. علاوه بر این ایران‌زمین هزینه مطالبات مشکوک‌‌‌الوصول خود را تا ۳۰درصد کاهش داده و از رقم نزدیک به ۶۰هزار میلیارد ریال به ۳‌هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال رساند.

سپرده مشتریان نزد بانک به مبلغ ۷۳۳هزار میلیارد ریال و سپرده قانونی به ۹۶هزار میلیارد ریال در اسفند ۱۴۰۲ رسیده است.