آمار ساختمان‌های نا‌ایمن در کشور بسیار زیاد است

عضو هیات‌رئیسه انجمن ایمنی و مهندسی حریق، به عنوان میزبان مراسم گفت: هدف از برپایی این رویداد بحث ایمنی در ساختمان‌‌‌ها با محوریت نما بوده است. در تهران ۳۳‌هزار ساختمان ناایمن وجود دارد که از این تعداد ۱۲۹ عدد، تا دی‌‌‌ماه ۱۴۰۲ در وضعیت بحرانی قرار داشته است که ظاهرا این رقم به ۷۵ عدد کاهش پیدا کرده است. البته این آمار، بسیار زیاد است در شاخص کل کشور نیز وزیر کشور عدد ۱۳۴‌هزار ساختمان ناایمن را بیان کرده است.  مهدی بستانچی، با اشاره به مشکلات اجرایی و قانونی بررسی سیستم‌‌‌های غیرفعال ایمنی گفت: نظارت سازمان آتش‌نشانی بر نمای ساختمان ضروری است و همه کسانی که به زندگی سالم و همراه با آرامش در شهر اهمیت می‌دهند باید از این نظارت استقبال کنند چرا که به ایمنی بیشتر می‌انجامد. اگر نظارت و اخطارهای سازمان آتش‌نشانی به بیمارستان گاندی مورد توجه مالکان قرار می‌گرفت و از کامپوزیت با استانداردهای لازم و فایر استاپ در نما استفاده شده بود، آن حریق گسترش نمی‌یافت.

وی افزود: در حال حاضر معاونت پیشگیری و حفاظت از حریق سازمان آتش‌نشانی، در حوزه سیستم‌‌‌های فعال، نظارت کامل را به عمل می‌‌‌آورد اما در زمینه سیستم‌‌‌های اعلام اطفای غیرفعال(Passive)، بیشتر بر کلیات نقشه‌‌‌های معماری تمرکز دارد. هدف همایش امروز ما هم آگاهی‌‌‌بخشی در ایمنی حریق ساختمان‌‌‌ها به‌خصوص خطرات نمای غیر‌ایمن بوده است. بستانچی با بیان اهمیت و نقش تاسیسات استاندارد در حوزه‌‌‌های ایمنی افزود: حوزه ایمنی نیاز جدی به فرهنگ‌‌‌سازی دارد تا نیاز به ایمنی از سوی مصرف‌کننده که همان مالکان ساختمان‌ها هستند احساس و الزام شود‌‌‌.

رئیس دبیرخانه صنعتگران ایران تاکید کرد: بارها دیده‌ایم که سازندگان یک محصولی را به آزمایشگاه می‌دهند و در عمل چیز دیگری را نصب می‌کنند. سازمان آتش‌نشانی تهران هم باید آزمایشگاهی برای تست استاندارد تجهیزات مصرفی در ساختمان داشته باشد تا جلوی این تخلفات حادثه‌ساز گرفته شود. بخش عمومی بیشترین آتش سوزی‌های بزرگ را داشته است. سعید مادرشاهی، مشاور تخصصی نما و عضو انجمن تولیدکنندگان در، پنجره و نما گفت: در نما فقط با محصول مواجه نیستیم بلکه با سیستم مواجه هستیم. اگر شما بهترین محصول آمریکایی را با یک پیچ به یکدیگر وصل کنید، بازهم حادثه‌‌‌آفرین است. بنابراین باید سیستم طراحی داشته باشیم.

این کارشناس حوزه ایمنی با اشاره به آتش‌سوزی‌های بزرگ ساختمانی در جهان از جمله پلاسکو در تهران با ۲۲ کشته(۱۶ نیروی عملیاتی آتش‌نشان و ۶ شهروند) و برج گرنفل لندن با ۷۲ کشته گفت: آمارها و بررسی‌ها نشان می‌دهد عمده آتش‌سوزی‌های بزرگ در جهان در بخش عمومی اتفاق می‌‌‌افتد و این به آن معناست که استاندارد رعایت نمی‌شود و تمامی این‌‌‌ها ریشه در بخش‌عمومی دارد، چراکه مبنای تصمیم یک نهاد عمومی بر اساس بودجه کم و صرفه‌‌‌جویی است و منجر به ساخت چنین سازه‌‌‌هایی به دور از هرگونه ایمنی خواهد شد.  مادرشاهی با تاکید بر اینکه شهروندان باید نماهای خطرناک ساختمان محل سکونت خود را جدی بگیرند، گفت: ‌‌‌ استفاده از نمای کامپوزیت در ساختمان‌‌‌ها ممنوع است، اما معضل ما ساختمان‌‌‌هایی است که از قبل از مصوبه ممنوعیت نمای کامپوزیتی در آن استفاده شده است. همچنین باید تعویض و راه‌‌‌های خروج ساختمان‌‌‌ها مورد بررسی قرار گرفته و باز باشد و درها و پله‌‌‌های فرار نیز بررسی شود. همچنین در نخستین همایش فناوری‌‌‌های مهندسی ایمنی حریق با رویکرد ایمنی حریق در نماهای ساختمانی، پنل علمی با حضور دکتر محمدرضا حافظی رئیس دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی، پروفسور محمود گلابچی چهره ماندگار در معماری، دکتر عبدولی معاونت پیشگیری و حفاظت از حریق سازمان آتش‌نشانی تهران، اسماعیل سلیمی، معاون پیشگیری و کاهش خطر سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، امیدرضا ریاحی عضو هیات‌مدیره سازمان نظام مهندسی استان تهران، سعید مادرشاهی، مشاور تخصصی نما و مهدی بستانچی عضو هیات‌رئیسه انجمن ایمنی و مهندسی حریق شکل گرفت.