منابع صندوق پژوهش و فناوری آذربایجان غربی افزایش می‏‏‌یابد

همه باید پای کار دانش‌‌‌بنیان‌‌‌ها بیایند

خیاطیان در این مراسم گفت: بیش از یک دهه از تصویب قانون دانش‌‌‌بنیان‌‌‌ در کشور می‌‌‌گذرد و این زیست‌‌‌بوم اکنون از بلوغ خوبی برخوردار است و تعداد شرکت‌‌‌های دانش‌‌‌بنیان از ۵۵ شرکت در سال ۱۳۹۲ به حدود ۱۰ هزار شرکت رسیده است. عناصر، اجزا و بازیگران زیست بوم فناوری و نوآوری کشور شامل پارک‌‌‌های علم و فناوری، مراکز رشد، صندوق‌‌‌های پژوهش و فناوری توسعه خوبی پیدا کرده‌‌‌اند؛ اما همچنان به ترویج فرهنگ نوآوری و توسعه حوزه دانش‌‌‌بنیان نیاز داریم.

وی تاکید کرد: ظرفیت بسیار بالایی در این حوزه وجود دارد و موجودیت خوبی در حوزه دانش‌‌‌بنیان ایجاد شده است، اما هنوز به جهشی که باید روی دهد، دست پیدا نکرده‌‌‌ایم و چاره کار این است که همه پای کار دانش‌‌‌بنیان‌‌‌ها بیایند. نوآوری جلوتر از استانداردها و تغییرات درحال حرکت است و این موضوع، طبیعت این حوزه است؛ اما به نظر می‌‌‌رسد برخی دستگاه‌‌‌‎‌‌‌های اجرایی و نهادها هنوز به باورمندی لازم در این زمینه نرسیده‌‌‌اند که نشان می‌‌‌دهد، برخی دستگاه‌‌‌ها به پوست‌‌‌اندازی و همپا شدن با نوآوری و فناوری نیاز دارند. رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی خاطرنشان کرد: رویدادهایی از جنس «استان‌‌‌آپ»، به زایش و ایجاد شرکت‌‌‌های دانش‌‌‌بنیان‌‌‌ها کمک می‌‌‌کنند.

جوانان و نخبگان در چنین رویدادهایی، ایده‌‌‌های خلاقانه خود را مطرح و سرمایه‌‌‌گذاران روی این طرح‌‌‌ها سرمایه‌‌‌گذاری می‌‌‌کنند و شرکت‌‌‌های دانش‌‌‌بنیان شکل گرفته و کار توسعه پیدا می‌‌‌کند. بسیاری از شرکت‌‌‌های بزرگ و موفق امروز که نقش‌‌‌آفرینی مهمی در عرصه بین‌‌‌المللی، صادرات و کارآفرینی دارند، از دل یک ایده در این رویدادها شکل گرفتند و مثال‌‌‌های متعددی در این زمینه می‌‌‌توانیم مطرح کنیم. به واسطه ایده‌‌‌های جدیدی که وارد این زیست‌‌‌بوم می‌‌‌شوند، می‌‌‌توانیم چشمه دانش‌‌‌بنیان کشور را همچنان پرجوش و خروش نگه داریم.

 به نهادهای میانجی برای بازارسازی برای دانش‌‌‌بنیان‌‌‌ها نیاز داریم

خیاطیان تصریح کرد: در بازدید از ۳۰ شرکت دانش‌‌‌بنیان در محل پارک علم و فناوری استان شاهد توانمندی بسیار بالای تیم‌‌‌های شرکت‌‌‌کننده بودیم؛ اما مساله اصلی بسیاری از شرکت‌‌‌های دانش‌‌‌بنیان، بحث بازار و فروش است و برای کمک به این شرکت‌‌‌ها، به نهادهای میانجی برای بازارسازی نیاز داریم. نهادهایی مانند اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ارومیه واقعا می‌‌‌توانند در این زمینه نقش‌‌‌آفرینی کنند.  شرکت‌‌‌های بزرگ می‌‌‌توانند دانش‌‌‌بنیان‌‌‌ها را وارد زنجیره ارزش خود کرده و برای آنها بازارسازی کنند. بحث شبکه‌‌‌سازی و تجاری‌‌‌سازی شرکت‌‌‌های دانش‌‌‌بنیان، باید به عنوان یک ماموریت جدی، مورد توجه همه نهادها قرار بگیرد تا منجر به رقم خوردن اتفاقات بسیار خوبی در سطح استان شود.

وی با بیان اینکه در سطح استان آذربایجان غربی ۱۰۶ شرکت دانش‌‌‌بنیان مشغول فعالیت هستند، افزود: ظرفیت ۴-۳ برابر شدن شرکت‌‌‌های دانش‌‌‌بنیان در استان وجود دارد، زیرا عنصر اصلی این شرکت‌‌‌ها، نیروی انسانی نخبه و توانمند است. به دلیل بهره‌‌‌مندی استان آذربایجان غربی از پتانسیل بسیار بالای نیروی انسانی تحصیلکرده و قوی، این ظرفیت در استان طی چند سال آینده وجود دارد و برای تحقق این هدف به برنامه‌‌‌ریزی دقیق و تدوین نقشه‌‌‌راه نیاز داریم. رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به فعالیت‌‌‌های خوب صندوق پژوهش و فناوری استان گفت: این صندوق، ظرفیت بسیار خوبی در استان است که باید ارتقا پیدا کند و به زودی خبرهای خوبی در خصوص تقویت و افزایش منابع این صندوق خواهیم شنید.

صندوق پژوهش و فناوری به عنوان بازوی اجرایی صندوق نوآوری در استان آذربایجان غربی، از صاحبان ایده، شرکت‌‌‌های فناور و دانش‌‌‌بنیان در مسیر تامین مالی حمایت می‌‌‌کند تا این شرکت‌‌‌ها دغدغه‌‌‌ای جز توسعه فعالیت‌‌‌های خود نداشته باشند. گفتنی است، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی و جمعی از معاونان و مدیران این نهاد با هدف بررسی وضعیت زیست‌‌‌بوم نوآوری استان آذربایجان غربی به ارومیه سفر کردند.  خیاطیان در جریان این سفر، در جلسه ستاد اقتصاد دانش‌‌‌بنیان استان آذربایجان غربی با حضور استاندار آذربایجان غربی و جمعی از مسوولان پارک علم و فناوری و صندوق پژوهش و فناوری استان شرکت کرد.

تصویب اعطای ۵۵میلیارد تومان تسهیلات به شرکت‌‌‌های دانش‌‌‌بنیان استان آذربایجان غربی، بازدید از نمایشگاه دستاوردهای شرکت‌‌‌های دانش‌‌‌بنیان و فناور استان در محل پارک علم و فناوری استان و گفت وگو با مدیران  ۳۰ شرکت حاضر در نمایشگاه، بخش‌‌‌های دیگری از برنامه سفر استانی رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی به این استان بودند.