به صورت دقیق‌‌تر؛‌‌افزایش خطرات سیاسی و خشونت به یک نگرانی مهم برای مشاغل در سراسر جهان تبدیل شده است. خشونت سیاسی می‌تواند به طرق مختلف بر کسب و کارها تاثیر بگذارد، از به خطر انداختن ایمنی کارکنان و مشتریان گرفته تا ایجاد خسارات ناشی از وقفه در کسب و کار و خسارت مادی به اموال یا دارایی‌‌ها.

در این گزارش بر اهمیت مدیریت ریسک و بیمه که می‌تواند به محافظت از افراد و اموال و همچنین تداوم تجارت در صورت بروز ناآرامی کمک کند، پرداخته شده است.

خطرات سیاسی و خشونت به‌‌عنوان هشتمین نگرانی بزرگ برای شرکت‌ها در سراسر جهان در سال ۲۰۲۴، از رتبه دهم در سال ۲۰۲۳ و رتبه سیزدهم در سال ۲۰۲۲، بر اساس بارومتر (فشارسنج) ریسک آلیانز، رتبه‌‌بندی شدند. این گزارش خاطرنشان می‌کند که آخرین باری که این رتبه‌‌بندی تا این حد بالا بود، سال ۲۰۱۷ بود، در میان بلاتکلیفی رای برگزیت در بریتانیا و انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس‌‌جمهور در ایالات متحده. روندها و چالش‌‌های موجود در چشم‌‌انداز کنونی نشان می‌دهد که حوادث ناآرامی اجتماعی در سطح جهانی در حال افزایش است که ناشی از عواملی مانند جنگ، تورم، نابرابری، قیمت مواد غذایی و سوخت، نگرانی‌های آب‌‌و‌‌هوایی و نگرانی‌ها در مورد دموکراسی است.

در گزارش آلیانز آمده است: «ثبات جهانی در سال ۲۰۲۴ همچنان توسط درگیری‌‌های بین‌المللی، تحولات ژئوپلیتیکی، عدم‌اطمینان اقتصادی و اثرات ماندگار همه‌گیری کووید-۱۹ تضعیف می‌شود.» کسب و کارها باید مراقب ماهیت تغییر شکل خشونت‌‌های سیاسی باشند و به این خطر توجه داشته باشند که ناآرامی‌‌های محلی می‌تواند به طور قابل‌‌توجهی بر فعالیت‌‌های آنها تاثیر بگذارد.

خسارات اقتصادی و بیمه شده ناشی از چنین ناآرامی‌‌هایی می‌تواند قابل‌‌توجه باشد و منجر به زیان‌‌های قابل‌‌توجهی برای شرکت‌ها و بیمه‌‌گذاران آنها شود. به عنوان مثال، بر اساس گزارش آلیانز، خسارات اقتصادی و بیمه‌‌شده تنها از هفت حادثه ناآرامی مدنی در سال‌های اخیر حدود ۱۳ میلیارد دلار هزینه داشته است.

چشم‌‌انداز تهدید نیز با تغییر از حملات تروریستی در مقیاس بزرگ به خسارات عمده ناشی از اعتصابات، شورش‌‌ها و حوادث غیرنظامی (SRCC) در مناطق خاص در حال تغییر است. فعالیت‌‌های زیست‌‌محیطی با تاکتیک‌‌ها و خرابکاری‌‌های هدفمندتر در حال تشدید است. بین سال‌های ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۳، رویدادهای فعالیت‌‌های زیست‌‌محیطی حدود ۱۲۰‌درصد افزایش یافته است. خطرات و آسیب‌‌پذیری‌‌های بالقوه شامل بهره‌‌برداری از نارضایتی رای‌‌دهندگان از طریق رسانه‌‌های اجتماعی، دروغ‌‌های عمیق و اطلاعات نادرست است. کسب و کارهایی که به دنبال تنوع بخشیدن به زنجیره‌‌های تامین هستند ممکن است در بازارهای جایگزین با مواجهه‌‌های پنهانی رو به رو شوند.

برای مدیریت این خطرات، کسب و کارها باید مراقب ماهیت در حال تحول خشونت سیاسی و خطرات ناآرامی مدنی باشند. سرجان تودوروویچ، رئیس بخش خشونت سیاسی و راه‌‌حل‌‌های محیط خصمانه در آلیانز کامرشال گفت: «کسب و کارها باید با برنامه‌‌ریزی‌‌های آینده از افراد و دارایی‌‌های خود محافظت کنند، مانند اطمینان از برنامه‌‌ریزی ایمن و قوی برای تداوم کسب و کار در صورت وقوع حادثه، افزایش امنیت و کاهش یا جابه‌جایی موجودی در صورت احتمال زیاد تحت‌تاثیر قرار گرفتن یک رویداد. »

برنامه‌‌ریزی سناریو، ردیابی ریسک‌‌ها در حوزه‌‌های کلیدی عملیات، و بازنگری بیمه‌‌نامه‌‌ها نیز گام‌‌های مهمی هستند. آلیانز گفت که پوشش تخصصی از طریق بازار خشونت سیاسی ممکن است برای اطمینان از حفاظت کافی ضروری باشد.