اما چک الکترونیکی در تمام شعب بانک‌‌‌ها به شکل غیرحضوری قابل پذیرش و نقد شدن است؟ در یک بررسی میدانی متوجه شدیم برخی از شعب این امکان را ندارند و اگر کسی بخواهد چک الکترونیکی خود را در بانک دیگری وصول کند، باید به شعبه بانک مراجعه کند؛ موضوعی که معاون فناوری‌‌‌های نوین بانک مرکزی مهران محرمیان درخصوص آن اظهار کرد: در حال حاضر هر بانکی که دسته چک الکترونیکی به مشتری خود می‌‌‌دهد و آن مشتری، برگه چک الکترونیکی را صادر می‌‌‌کند و به ذی‌نفع می‌‌‌دهد، اگر ذی‌نفع یا گیرنده چک از طریق ابزار‌‌‌های الکترونیکی همان بانک اقدام کند، می‌تواند وصول چک را به صورت کاملا غیر‌حضوری انجام دهد.

او تاکید کرد: اکنون ۱۲ بانک مجهز به سیستم صدور چک الکترونیکی هستند و به تدریج همه بانک‌‌‌ها به این سیستم مجهز می‌‌‌شوند و همچنین تمام بانک‌‌‌ها در حال حاضر مجهز به سیستم پذیرش چک الکترونیک هستند. بر اساس برنامه‌ریزی صورت‌گرفته چک کاغذی تا ۳سال آینده در شبکه بانکی حذف و چک الکترونیکی جایگزین می‌شود. همچین این مقام مسوول اظهار کرد: چک‌‌‌های الکترونیکی فعلا در بانک صادر کننده قابل پذیرش است، اما به تدریج با پیاده‌سازی کامل فرآیند‌‌‌ها امسال در سایر بانک‌‌‌ها نیز چک‌‌‌های الکترونیک نقد‌پذیر خواهد شد.

حذف امکان دخل و تصرف با ارائه خدمت چک الکترونیکی

پیش از این هم کارشناس امور بانکی حجت‌الله فرزانی در رابطه با مزیت چک الکترونیکی گفته بود: این نوع چک جذابیت‌‌‌های خودش را دارد. تسریع در صدور چک، حذف دخل، تصرف و جعل توسط دارنده چک و کاهش مراجعه حضوری از مزیت‌‌‌های آن محسوب می‌شود. اقدام به صدور چک‌‌‌های الکترونیکی و استفاده از فناوری اطلاعات در مبادلات سبب کاهش هزینه‌‌‌های مبادلاتی می‌شود. همچنین تسریع و شفافیت در معاملات را می‌تواند به همراه داشته باشد که این مورد می‌تواند به اقتصاد کشور کمک کنند. در ادامه هم سیاوش غیبی‌پور گفت: افزایش شفافیت در حوزه معاملاتی که با چک‌‌‌های الکترونیکی شکل می‌گیرد علاوه بر مزیت‌‌‌هایی که برای خود افراد دارد در بحث‌‌‌های مالیاتی و موارد اقتصادی هم به کمک دولت خواهد آمد. همچنین می‌تواند به رونق معاملات و حتی کاهش بار ترافیکی و صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌‌‌ها نیز کمک شایانی کند. او افزود: علاوه بر این موارد مطرح‌شده حتی چک الکترونیکی می‌تواند سبب رونق معاملاتی هم شود؛ رونق معاملاتی که می‌تواند به بهبود حرکت چرخه اقتصادی و تولید کمک بزرگی کند.