تمام خدمات صنعتی را پوشش می‌دهیم

مدیرعامل استارت‌آپ «بسازیم» در گفت‌وگو با خبرنگار «دنیای‌اقتصاد» اظهار کرد: «بسازیم» از سال ۱۳۹۹ تحت حمایت شتاب‌دهنده‌ دانشگاه صنعتی شریف فعالیت خود را آغاز کرد و هدف اصلی ما ارتباط بین قطعه‌سازان قطعات فلزی با کارفرمایان و تولیدکننده‌های قطعه است. تفاوتی که «بسازیم» با سایر پلتفرم‌های مشابه دارد در اختیار داشتن کارنامه قطعه‌سازان است که براساس اطلاعاتی که از آنها داریم می‌توانیم میزان کیفیت محصول و خدمات را ارزیابی کنیم و در اختیار مشتریان قرار دهیم. این مشکل در صنعت وجود دارد که کارنامه قطعه‌سازان در دسترس نیست و ما این مشکل را به حداقل رسانده‌ایم. ماموریت اصلی ما تبدیل شدن به مرجعی برای قیمت گیری، کنترل کیفی و ساخت قطعات، در همه‌ حوزه‌های صنعتی است.

در شهر تهران فعالیت داریم

پوریا تورکش افزود: بسازیم سعی دارد در یک فضای دیجیتالی امکان ثبت سفارش قطعه‌سازی داشته باشد. یکی از مشکلاتی که طراحان و سفارش‌دهندگان قطعات صنعتی همواره با آن درگیر هستند برون‌سپاری ساخت است. برون‌سپاری ساخت مشکلاتی نظیر مقایسه قیمت، کیفیت و زمان تحویل را به دنبال خواهد داشت. بسازیم با ایجاد پلتفرمی که پوشش دهنده این مشکل باشد و با سیستم ابری خود، قطعات شما را به قطعه‌سازهایی ارجاع ‌‌دهد تا مطابق با نیاز شما باشند و زمان جست و جوی شما برای یافتن قطعه ساز را کمینه کند، متولد شده است. بعد از ساخته شدن قطعه، معمولا مراحل کنترل کیفی، پرداخت سطح، آبکاری و حکاکی برای محصولات مورد نیاز است. از خدمات بسازیم کامل کردن چرخه‌ تولید و بی‌نیاز کردن شما از مراجعه به کارگاه‌های مختلف است.

وی عنوان کرد: اکنون فقط در استان تهران فعالیت داریم البته از سایر شهرها نیز سفارش داریم، اما تمرکز ما در شهر تهران است. اکنون در حال توسعه و تغییر مدل کسب و کار خود هستیم. هسته اصلی تیم ما متشکل از هشت نفر است که در حوزه‌ هوافضا، ساخت و تولید و IT فعالیت دارند. ما به صورت انحصاری در حوزه ماشین‌کاری cnc، برشکاری و پرس فعالیت داریم و به تازگی ورق‌کاری را به لیست خدمات خود اضافه کرده‌ایم. یکی از اهداف ما توسعه خدمات است و سبد محصولات خود را گسترش می‌دهیم تا بتوانیم تمام خدمات صنعتی را پوشش دهیم.

با سرمایه شخصی پیش آمدیم

مدیرعامل استارت‌آپ «بسازیم» ابراز کرد: ما رقیب مستقیمی نداریم اما رقیب بالقوه وجود دارد و این به صورتی است که افرادی که می‌توانند پرینت سه بعدی را عرضه کنند می‌توانند خدمات ما را نیز ارائه کنند. از سال ۲۰۱۳ برخی نمونه‌های خارجی در کشورهایی همچون هندوستان، آمریکا، انگلستان و آلمان به صورت موفق ظاهر و معرفی شدند که به صورت جهانی درحال فعالیت هستند.

تورکش مطرح کرد: ما در شروع کار از سیدمانی دانشگاه صنعتی شریف استفاده کردیم و تا به امروز با سرمایه شخصی پیش آمده‌ایم. اغلب استارت‌آپ‌ها در قسمت IT با مشکل مواجه هستند و سعی کردیم در این بخش از نیروهای خبره‌ای استفاده کنیم.

شرکت‌های مخابراتی مهم‌ترین مشتری «بسازیم»

وی اضافه کرد: براساس نوع بارگذاری قطعاتی که برای ما صورت می‌گیرد و طبق ویژگی‌های مدنظر به قطعه‌ساز مخصوص آن کار ارجاع می‌دهیم. و از طرفی مشکلات ساخت را پیش از ساخته شدن قطعات به اطلاع قطعه‌ساز می‌رسانیم تا تاریخ تحویل محصول به کمترین زمان ممکن برسد. در تلاش هستیم به یک پلتفرم کامل تبدیل شویم و تمام خدمات صنعتی را پوشش دهیم تا به شرکت‌های کوچک زیرپله‌ای تا شرکت‌های بزرگ خدمات ارائه کنیم. شرکت‌های هواو فضایی، مخابراتی و لوازم خانگی ازجمله مشتریان ما محسوب می‌شوند اما تمرکز اصلی روی شرکت‌های مخابراتی است، چراکه ساخت قطعات در این حوزه راحت‌تر بود و حاشیه سود بالایی داشت.  این مدیرعامل در پایان به چالش‌های مسیر خود اشاره کرد و گفت: در این راه مشکلات بسیار وجود دارد، اما فرهنگ قطعه‌سازی یکی از مهم‌ترین چالش‌های ما به حساب می‌آید. اغلب قطعه‌سازان به زمان پایبند نیستند و به راحتی یک پروژه را کنسل می‌کنند، ما از ۱۶۰ قطعه‌ساز فقط توانستیم پنج قطعه‌ساز را جذب سیستم «بسازیم» کنیم. چالش دیگر عدم تسویه در ابتدای کار است که این نیز به دلیل بدقولی خود قطعه‌سازان به وجود آمده و در ادامه موجب اختلال در روند کاری ما نیز شده است.