11

شرکت پتروشیمی شیراز (سهامی عام) به عنوان اولین واحد تولیدی صنایع پتروشیمی ‌ایران در اسفند ماه سال 1343 برای تولید کودهای شیمیایی ازته به صورت شرکت سهامی خاص تاسیس و در سال 1383 در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده است. در حال حاضر این شرکت جزو واحدهای تجاری فرعی شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان (سهامی عام) بوده و کنترل‌کننده نهایی آن، شرکت سرمایه گذاری غدیر (سهامی عام)  است. همچنین باید بیان کرد که پتروشیمی ‌شیراز مالک 100 درصد سهام شرکت خدمات فنی مهندسی گسترش پتروشیمی شیراز (شرکت فرعی) است. موضوع اصلی فعالیت پتروشیمی ‌شیراز (شرکت اصلی ) عبارت است از: احداث، راه‌اندازی و بهره‌برداری کارخانه صنعتی برای تولید، بازاریابی، فروش، صدورzz محصولات پتروشیمی، ذخیره، واردات و صادرات و تبدیل کلیه مواد معدنی، شیمیایی و پتروشیمیایی و فرآورده‌های فرعی و مشتقات ذی‌ربط آنها و همچنین موضوع شرکت خدمات فنی مهندسی گسترش پتروشیمی شیراز (شرکت فرعی) عبارت است از  ارائه خدمات فنی و مهندسی در طراحی، ساخت، نصب، بازرسی، پشتیبانی، راه اندازی، کنترل فرآیند و تولید، نگهداری و تعمیرات (روزمره، پیشگیرانه، اساسی) صنایع در داخل و خارج از کشور، مشاوره، تامین تخصص‌های مورد نیاز، آموزش تخصص‌های پتروشیمی، ارائه خدمات آزمایشگاهی، تشکیل انواع شرکت‌ها یا مشارکت حقوقی و مدنی با سایر شرکت‌ها، واردات و صادرات، ساخت و تولید انواع کیسه‌های پلی پروپیلن دولایه و لمینت، تولید انواع پارچه‌های گلی پروپیلن لمینت دار در ابعاد مختلف و فشردگی‌های مختلف مورد استفاده در کلیه صنایع اعم از صنایع بسته‌بندی، کشاورزی، پتروشیمیایی، غذایی، پزشکی و...، اخذ و اعطای نمایندگی شرکت‌های معتبر داخلی و خارجی، شرکت در کلیه مناقصات و مزایده‌های دولتی و خصوصی و انجام کلیه عملیاتی که به صورت مستقیم و غیر مستقیم برای تحقق اهداف شرکت لازم و مفید بوده یا در جهت اجرای موضوع شرکت ضرورت داشته است. سرمایه این شرکت در بدو تاسیس مبلغ 10 میلیون ریال بوده که طی چند مرحله از محل اعتبار اعطایی دولت ، اعتبار دریافتی از برنامه و بودجه ، آورده صنایع پتروشیمی، مطالبات از سهامداران، مازاد تجدید ارزیابی و سود سهام و آورده‌های نقدی تا پایان سال مالی 1394 به 5 هزار و 100 میلیارد ریال رسیده و تاکنون سرمایه اعلامی ‌این شرکت به همین میزان است، گرچه باید بیان کرد که این شرکت قصد افزایش 200 درصدی سرمایه خود را دارد. طبق  اطلاعات منتشر شده در سایت بورس اوراق بهادار تهران، شرکت گروه گسترش نفت وگازپارسیان با 6/ 50درصد و سرمایه گذاری مدبران اقتصاد با 2/ 28درصد از عمده‌ترین سهامداران پتروشیمی‌شیراز هستند.

 96درصد افزایش در سود ناخالص پتروشیمی ‌شیراز

طبق اطلاعات منتشر شده در سایت کدال و صورت مالی شش ماهه حسابرسی شده پتروشیمی ‌شیراز، درآمد‌های عملیاتی ناشی از فعالیت‌های این شرکت در شش ماه نخست سال جاری برابر با 53 هزار و 23 میلیارد ریال بوده است که این میزان نسبت به دوره مشابه سال گذشته (25 هزار و 688 میلیارد ریال) با افزایش 106درصدی روبه‌رو بوده است. بهای تمام شده برای عملیات این شرکت در این بازه زمانی نیز به میزان 23 هزار و 547 میلیارد ریال بوده است که این میزان نسبت به همین مدت در سال گذشته (10 هزار و 622 میلیارد ریال ) 122درصد افزایش داشته است. در نتیجه سود خالص این شرکت در بازه شش ماه سال جاری برابر با 29 هزار و 475 میلیارد ریال بوده که این میزان نسبت به دوره مشابه سال گذشته 96 درصد افزایش داشته است. در مورد هزینه‌های فروش، اداری و عمومی ‌پتروشیمی‌ شیراز برای دوره شش ماه نخست 1400 باید بیان کرد که این عنوان در این بازه زمانی نسبت به دوره مشابه سال گذشته با افزایش 151 درصدی روبه‌رو بوده که عمده دلیل این افزایش مربوط به هزینه حمل و نقل و انتقال بوده است. همچنین در مورد سایر درآمد‌های عملیاتی این شرکت، این عنوان در شش ماه نخست امسال با کاهش 49 درصدی نسبت به دوره مشابه سال قبل روبه‌رو بوده که دلیل آن کاهش سود ناشی از تسعیر دارایی‌های ارزی عملیاتی است. سایر هزینه‌های عملیاتی این شرکت نیز در این دوره نسبت به دوره مشابه قبل با افزایش 84 درصدی روبه‌رو بوده است. با احتساب موارد ذکر شده در بالا سود عملیاتی این شرکت در شش ماه نخست امسال برابر با 25 هزار و 3 میلیارد ریال بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با افزایش 69 درصدی روبه‌رو بوده است. با کاهش سایر هزینه‌های غیر عملیاتی (3 هزار و 291 میلیارد ریال ) و هزینه‌های مالی (890 میلیارد ریال)، هزینه مالیات بر درآمد سال جاری (یک هزار و 89 میلیارد ریال) و هزینه مالیات بر درآمد سال گذشته (36 میلیارد ریال) از سود عملیاتی این شرکت،  سود خالص این شرکت به‌دست می‌آید که این میزان برای دوره شش ماه نخست امسال برابر با 19 هزار و 696 میلیارد ریال بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 73درصد افزایش داشته است.

 بررسی نسبت‌های مالی

در جدول ضمیمه با استناد به صورت‌های مالی منتشر شده و سایت‌های داده‌پرداز مرتبط با بازار سهام، برخی از نسبت‌های مالی پتروشیمی‌ شیراز آورده شده است. طبق اعداد موجود در جدول، میزان نسبت حاشیه سود خالص به فروش و همچنین درصد حاشیه سود عملیاتی پتروشیمی‌شیراز در شش ماه نخست سال جاری نسبت به سال مالی 99 با کاهش روبه‌رو بوده است اما هر دو نسبت در مقایسه با سال 98 در وضعیت مطلوب تری هستند و همچنین باید بیان کرد که با توجه به اینکه اکثر سود شرکت‌ها در نیمه دوم سال شناسایی می‌شود، این نسبت می‌تواند تا پایان سال بهبود یابد. نسبت آنی برای این شرکت از سال 98 تا به امروز در حال بهبود بوده است و این عنوان برای شش ماه نخست امسال برابر با 4/ 1 است که مقدار مناسبی برای این عنوان است. در نهایت دوره وصول مطالبات این شرکت در بازه زمانی شش ماه نخست 1400 نسبت به سال مالی 98 و 99 بالاتر بوده و این موضوع نشان دهنده افزایش ریسک نقدینگی و اعتباری در شرکت است.