براساس تحقیقات موسسه IHS به‌عنوان یکی از معتبرترین موسسات تحقیقات فناورانه خودرو، به‌کارگیری گیربکس‌های دوکلاچه (DCT) در خودرو‌های تولید اروپا رو به افزایش بوده و هم‌اکنون ۱۰خودروی برتر جهان از جمله مرسدس بنز AMG، پورشه ۹۱۱ Carrera، آئودی S۳ و نیسان GT-R مجهز به گیربکس دوکلاچه هستند. همچنین حضور SUVهای چینی مجهز به گیربکس‌های دوکلاچه (DCT) موجب شد تا مشتریان بازار خودروی ایران در این سگمنت با قابلیت‌های این نوع جعبه‌دنده‌های اتوماتیک به‌خوبی آشنا شوند و این انتظار در بازار از خودروسازان داخلی ایجاد شود که به سمت به‌کارگیری این گیربکس‌ها حرکت کنند.

به دنبال مجهز بودن خودرو‌های پیشرفته و روز بازار ایران به گیربکس دوکلاچه و نحوه آشنایی مشتریان و رانندگان با این نوع گیربکس، معاون مهندسی بهمن‌موتور در گفت‌وگویی  در توضیح نحوه استفاده از گیربکس دوکلاچه گفت: استفاده از گیربکس دوکلاچه در صنعت خودروی جهان بسیار رایج است؛ برای مثال شرکت خودروسازی فورد در آمریکا، خودروسازان کیا و هیوندا در کره‌جنوبی و شرکت‌ هاوال از این گیربکس استفاده می‌کنند و در خودروسازی چین نیز استفاده از این نوع گیربکس بسیار رایج است. پارسا نوری به ساختار گیربکس دوکلاچه پرداخت و افزود: استفاده از گیربکس دوکلاچه مزایای بسیاری دارد. یکی از مزایای برجسته آن انجام شیفتینگ میان دنده یک، دو و سه با سرعت بالا، استهلاک کمتر و شتاب بیشتر و مصرف سوخت کمتر خودرو در حین رانندگی است.

وی همچنین به نکات مهم ساختار گیربکس دوکلاچه اشاره و تصریح کرد: در نحوه ساختار، گیربکس‌های دوکلاچه مانند گیربکس‌های دستی عمل می‌کنند، به‌طوری که در توقف‌های نسبتا طولانی‌مدت، دنده را برای عملکرد بهتر باید از درگیری با گیربکس ر‌ها کرد تا به طور کلی دنده خلاص شود.

نوری ادامه داد: اگر راننده در حین رانندگی با خودروی مجهز به گیربکس دوکلاچه فقط از دنده درایو استفاده کند و در توقفات طولانی‌مدت، خودرو را خلاص نکند، در حقیقت خودرو در حالت نیمه‌کلاچ قرار می‌گیرد و باعث افت گشتاور شده و فشار زیادی به کلاچ خودرو وارد می‌شود و باعث افزایش دمای کلاچ می‌شود.

معاون مهندسی بهمن‌موتور تاکید کرد: در رانندگی‌های طولانی‌مدت در ترافیک و پشت چراغ قرمز در صورت تغییر ندادن دنده درایو به خلاص، گیربکس به‌اصطلاح داغ می‌شود و در ‌مانیتور به راننده اطلاع داده می‌شود که دمای کلاچ افزایش یافته است و باید از درگیری بیشتر گیربکس اجتناب کرد.

گیربکس دوکلاچه نوعی جعبه‌دنده است و مانند جعبه‌دنده دستی از مجموعه چند چرخ‌دنده تشکیل شده؛ با این تفاوت که از دو کلاچ برای قطع و وصل نیرو برای چرخ‌دنده‌های زوج یا فرد استفاده می‌کند و چرخ‌دنده‌های زوج و فرد روی دو میله مستقل از هم قرار می‌گیرند و در حقیقت این سیستم مانند دو جعبه‌دنده دستی و مجزا با کلاچ‌های ترتیبی است که در یک محفظه قرار گرفته‌اند و به عنوان یک واحد انجام وظیفه می‌کنند.

عملکرد تعویض دنده‌ها توسط حسگر‌ها و تجهیزات الکترونیکی– هیدرولیکی انجام می‌شود. در حال حاضر از دو نوع ۵سرعته و ۶سرعته آن در خودرو‌های پورشه استفاده می‌شود و کاربرد آنها روند رو به رشدی در خودروسازی دارد.

 

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند