به گزارش روابط عمومی‌سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، وجیه‌الله جعفری، رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به هم‌افزایی ایجاد شده بین این مجموعه‌ها در حوزه اکتشاف، خاطرنشان کرد: برنامه فوق،  یکشنبه ۲۵ مهر از بیرجند (خراسان جنوبی) با حضور مدیران و نمایندگان هر سه مجموعه آغاز می‌شود.

جعفری تصریح کرد: در این طرح استان‌های کم برخوردار در اولویت قرار دارند. به همین دلیل در فاز نخست تا پایان سال‌جاری استان خراسان جنوبی و کردستان (پهنه دیواندره) مورد بررسی قرار خواهند گرفت. وی ادامه داد: در حال حاضر ۶۰ اکیپ در استان خراسان جنوبی فعالیت خود را آغاز کرده و طبق برنامه به اتمام خواهد رسید.

جعفری اظهار کرد: هدف این توافق‌نامه تولید اطلاعات پایه، تکمیل و توسعه فعالیت‌های اکتشافی با استفاده از ظرفیت‌های سازمان زمین شناسی در مساحت ۴۰۰هزار کیلومتر مربع است.

وی افزود: بر اساس این توافق‌نامه، تامین اعتبار طرح به عهده ایمیدرو و تهیه اطلاعات پایه، تکمیل چرخه ژئو فیزیک هوایی، شناسایی و پی‌جویی برعهده سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی خواهد بود. همچنین حمایت‌های لازم در خصوص برنامه‌ریزی و انجام تشریفات قانونی پیش از اجرای کار نیز برعهده معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت خواهد بود.

رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: اجرای این توافق‌نامه علاوه بر اینکه موجب به کارگیری ترکیبی از نیروهای متخصص این سه سازمان در امر اکتشاف خواهد شد، کاهش موازی‌کاری و ایجاد هم‌افزایی را هم به دنبال خواهد داشت. همچنین در این طرح آموزش، تربیت و به کارگیری جوانان تحصیلکرده و نخبه‌های دانشگاهی مدنظر قرار خواهد گرفت.

جعفری یادآور شد: در این طرح قصد داریم برای نخستین بار در کشور با کمک سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی، نقشه پایه را در مقیاس ۱/ ۵۰۰۰۰ تهیه کنیم. تا از طریق تلفیق، مدل‌سازی و تفسیر آن بتوانیم محدوده‌های اکتشافی و پتانسیل‌های جدید را شناسایی کنیم. محدوده‌های شناسایی شده در اختیار ایمیدرو قرار گرفته تا پس از اخذ مجوزهای لازم و پروانه اکتشاف، طی فراخوان به بخش‌خصوصی واگذار شوند.

وی افزود: مدت زمان انجام این طرح ۵ سال بوده و اعتبار در نظرگرفته شده تا پایان سال جاری ۲۵۰میلیارد تومان است. به گفته جعفری، توسعه امر اکتشاف، افزایش کیفیت کارهای اکتشافی و نیز شناسایی محدوده‌های ارزشمند از دیگر اهداف این توافق نامه است.

 

 

 

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند