افراد مجاز؛ اطلاعات مجاز؛ دستگاه‌های مجاز

هوآوی در طراحی سیستم عامل هارمونی از یک سیستم امنیتی همه‌جانبه استفاده کرده است که تضمین می‌کند فقط افراد مجاز، آن هم تنها به اطلاعات متعلق به خود دست پیدا کنند و افراد غیرمجاز به داده‌های شخصی کاربران دسترسی پیدا نخواهند کرد. اما این امر چگونه تحقق پیدا می‌کند؟

هنگامی که کاربران با هارمونی او اس دستگاه‌های مختلفی همچون گوشی موبایل، تبلت و کامپیوتر شخصی خود را به یکدیگر متصل می‌کنند تا یک ابر دستگاه (Super Device) ایجاد شود، احراز هویت چندعاملی با استفاده از همه دستگاه‌ها انجام می‌شود.

این مکانیزم امنیتی که به عنوان «احراز هویت مشارکتی» شناخته می‌شود، تضمین می‌کند که تنها کاربران مجاز قادر خواهند بود به وسایل خود دسترسی پیدا کنند و جلوی دسترسی‌های غیرمجاز را می‌گیرد.

همچنین دستگاه‌ها تنها زمانی قادر به عضویت در یک ابر دستگاه خواهند بود که تایید امنیتی را با موفقیت طی کنند و دارای قابلیت‌های امنیتی برای محافظت از داده‌های کاربر نیز باشند. به لطف مکانیزم‌های امنیتی پیشرفته که در هارمونی پیاده‌سازی شده است، اگر یک دستگاه مورد حمله قرار بگیرد یا کنترل آن به دست افراد غیرمجاز بیفتد، بلافاصله این دستگاه از ابر دستگاه خارج می‌شود تا داده‌های کاربر با تهدید روبه‌رو نشود.

ازسوی دیگر (هارمونی او اس) تنها به دسترسی تجهیزات و افراد مجاز به داده‌ها بسنده نمی‌کند؛ بلکه در این سیستم‌عامل، داده‌ها نیز طبقه‌بندی می‌شوند. در ابردستگاه تنها وسایلی که امنیت آنها مورد اطمینان باشد (آن هم کاملا بسته به ضریب امنیتی) قادر به دسترسی به داده‌ها خواهند بود و وسایل با امنیت پایین‌تر بدون اجازه کاربر به داده‌های با طبقه‌بندی امنیتی بالاتر دسترسی نخواهند داشت. همچنین در این سیستم عامل، دستگاه‌های با امنیت پایین‌تر قادر به کنترل دستگاه‌های با امنیت بالاتر نیستند.

به این ترتیب وسایل غیر ایمن و غیرمطمئن هرگز اجازه دستیابی به داده‌های حساس کاربر را نخواهند داشت و حتی اگر مورد حمله قرار بگیرند، تهدید امنیتی جدی متوجه داده‌های شخصی نخواهد بود.

 فروشگاه  AppGallery هوآوی؛ مکانی امن برای دریافت اپلیکیشن و بازی

سیستم عامل‌هارمونی راهکاری جامع برای اطمینان از امنیت اپلیکیشن‌ها دارد و کاربران با خیال آسوده می‌توانند اپلیکیشن‌ها و بازی‌های دلخواه خود را از طریق فروشگاه نرم‌افزاری AppGallery نصب کنند. تنها در صورتی اپلیکیشن‌ها مجوز انتشار روی فروشگاه اپ  را پیدا می‌کنند که امنیت آنها به طور کامل بررسی شده باشد. در واقع امکان انتشار اپلیکیشن‌ها بدون بررسی جامع آنها در اپ‌گالری وجود ندارد.

برای انتشار یک برنامه روی فروشگاه اپلیکیشن پیش از هر چیز باید هویت توسعه‌دهندگان یا ناشر آن احراز شود. سپس اپلیکیشن‌ها تحت بررسی جامع قرار می‌گیرند و از نظر وجود هرگونه کد مخرب، حفره امنیتی، بدافزار و نقض حریم خصوصی کاربران، بررسی می‌شوند.

افزون بر قوانین سخت‌گیرانه فروشگاه‌های اپلیکیشن برای انتشار اپلیکیشن‌ها و نظارت دائمی بر رفتار توسعه‌دهندگان، خود سیستم‌عامل (هارمونی او اس) نیز اپلیکیشن‌ها را هنگام نصب از نظر آلوده نبودن به هرگونه کد مخرب بررسی می‌کند. همچنین این سیستم عامل هوآوی، دارای فناوری‌های پیشرفته مبتنی بر هوش مصنوعی است که می‌تواند تهدیدهای ناشناخته را شناسایی و متوقف کند.

آنچه اشاره شد تنها ادعاهای هوآوی نیستند و رویه امنیتی فروشگاه‌های اپلیکیشن و همچنین سیستم عامل ‌هارمونی اواس موفق به کسب تاییدیه‌های معتبر شده‌اند. برای نمونه هسته امنیتی TEE OS به‌کار رفته در (هارمونی او اس گواهی) + EAL۵ را اخذ کرده که بالاترین گواهی برای هسته سیستم عامل‌های تجاری است. خود سیستم عامل‌هارمونی او اس نیز دارای گواهی + EAL۴ است که امنیت آن را تایید می‌کند.

 امنیت بالاتر با حالت Pure Mode

یکی دیگر از قابلیت‌های امنیتی برجسته‌هارمونی او اس یک حالت ویژه به نام Pure Mode  است. این حالت اختیاری که توسط کاربر قابل فعال‌سازی است، تنها اجازه نصب اپلیکیشن‌های موجود روی فروشگاه اپلیکیشن را می‌دهد تا از این طریق کاربر در برابر نصب اپلیکیشن‌های تایید نشده محافظت شود. با بهره‌گیری از قابلیت (پر مد) کاربران می‌توانند همواره مطمئن باشند که فقط اپلیکیشن‌های مورد تایید روی گوشی‌های آنها در حال اجرا است و به این صورت از اپلیکیشن‌های نامطمئن در امان خواهند بود.

هوآوی در طراحی ‌هارمونی او اس از همان ابتدا به امنیت آن توجه کامل داشته و در همکاری با نهادهای استانداردسازی معتبر جهانی نظیر (جی‌اس‌ام‌ای)  و (ای‌تی‌اس‌ال) یک سیستم عامل امن‌ طراحی کرده است. امنیت بالای ‌هارمونی او اس نسبت به اندروید تنها یک ادعا نیست و این سیستم عامل بالاترین تاییدیه‌های امنیتی در دنیای سیستم عامل‌های تجاری را کسب کرده است.

با توجه به اولویت‌ هوآوی در حفظ امنیت و حریم خصوصی، کاربران ‌هارمونی می‌توانند با اطمینان بیشتری از وسایل دیجیتال خود استفاده کنند و نگرانی بسیار کمتری نسبت به داده‌های حساس و شخصی خود داشته باشند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند