رضا نیک‌پور افزود: کارخانه سیمان کردستان در انتهای چرخه تولید سیمان، دارای دو دستگاه آسیاب سیمان گلوله‌ای است که بیش از ۲۵ سال قبل توسط شرکت‌های خارجی راه‌اندازی شده است و در طول این مدت، تعمیر و عیب‌یابی انحصاری و توسط سازنده خارجی انجام می‌شد که برای شرکت هزینه‌های زیادی در پی داشت.

مدیرعامل شرکت سیمان کردستان با اشاره به اینکه در سال ۲۰۱۳ این خط دچار نقص فنی شد و بیش از ۴۶ هزار یورو به شرکت خارجی برای عیب‌یابی و رفع پرداخت شد، گفت: برای رفع نقص دوباره این خط تولید، از شرکت سازنده درخواست تعمیر شد که با گذشت بیش از ۳۰ ماه، شرکت خارجی به دلایل تحریم و شیوع کرونا، از آمدن به کشور خودداری می‌کرد و در طول این مدت، شرکت‌های ایرانی هم ‌توان تعمیر و تخصص لازم را برای راه‌اندازی آسیاب نداشتند.

وی تاکید کرد: موضوع تعمیر و عیب‌یابی آسیاب در جلسات فنی کارخانه مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت و با توجه به توانایی و همت جوانان متخصص و نخبه فنی داخلی شرکت، عملیات دمونتاژ گیربکس آسیاب آغاز شد و تعویض قطعات معیوب و انجام تنظیمات مربوطه در دستور کار قرار گرفت.

نیک‌پور ادامه داد: مهم‌ترین نقص فنی پیش‌آمده در این آسیاب بالا رفتن مقدار ویبره بود که در حالت استاندارد باید کمتر از ۵ میلی‌متر بر ثانیه باشد که به بیش از ۲۲ میلی‌متر بر ثانیه رسیده بود و در صورت ادامه کار باعث افزایش خسارت وارده به کارخانه می‌شد.

وی با اشاره به اینکه ورود شرکت خارجی سازنده برای تعمیر به کشور، بیش از ۱۰۰هزار یورو برای کارخانه هزینه در برداشت، تصریح کرد: در مورد گیربکس آسیاب خط ۲ کارخانه که به قیمت امروز بیش از ۷۰۰میلیارد ریال ارزش مالی دارد، می‌توان گفت در طول سه سال گذشته، شرکت‌های بزرگی که در حوزه صنعت دارای سوابق زیادی هستند، از بازگشایی و عیب‌یابی عاجز ماندند و هیچ کمکی نتوانستند بکنند.

مدیرعامل کارخانه سیمان کردستان همچنین عنوان کرد: با راه‌اندازی مجدد گیربکس آسیاب خط ۲ و فعالیت آن در حالت استاندارد، این جمله را که تحریم موجب رشد و پیشرفت خواهد شد، به‌درستی نشان دادیم.

او افزود: با راه‌اندازی این دستگاه و گزارش به هیات‌مدیره شرکت، سایر کارخانه‌هایی که در کشور از این نوع آسیاب استفاده می‌کنند و از همین نقص فنی رنج می‌برند، از کارشناسان و نیروهای کارخانه سیمان کردستان دعوت کردند.

نیک‌پور تصریح کرد: برای تعمیر و عیب‌یابی گیربکس آسیاب خط ۲ کارخانه حدود ۳۰ روز کاری زمان صرف شد که در اواخر سال ۱۳۹۹ به اتمام رسید و در فروردین ۱۴۰۰ به چرخه تولید بازگشت و در حال حاضر در حال فعالیت است.

وی یادآور شد: یکی از مهم‌ترین مشکلات صادرات سیمان در استان کردستان، زیرساخت‌های حمل‌ونقل جاده‌ای است که در غرب کشور تبدیل به مانع اصلی شده است و در صورت توسعه راه‌آهن و جاده‌های استاندارد، کمک بسزایی در این خصوص و در راستای رفع مشکلات خواهد شد.

مدیرعامل کارخانه سیمان کردستان تصریح کرد: کارخانه سیمان کردستان ضمن تامین نیاز داخلی و افزایش سطح کیفیت سیمان، به ۱۱ کشور جهان سیمان صادر می‌کند که در ارزآوری نقش مهمی ایفا می‌کند.

کارخانه سیمان کردستان در شهر بیجار با تولید ۲۴ نوع سیمان و ۴۰۰ نفر نیروی کار مستقیم، زمینه اشتغال غیرمستقیم بیش از ۴ هزار نفر را در استان ایجاد کرده است و در کارنامه خود، صادرکننده و کارفرمای برتر سال را نیز دارد.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند