براساس شیوه‌نامه‌های جاری و معمول سازمان بورس امکان ورود سریع شرکت به بازار سرمایه وجود نداشت، اما با حمایت و همراهی‌هایی که از سوی مسوولان سازمان بورس، ایمیدرو، وزارت صمت و مدیرعامل هلدینگ توسعه معادن و فلزات صورت گرفت، این مهم به سرانجام رسید و اجرایی شد. به گفته مرتضی علی‌اکبری، مدیرعامل شرکت تیم مدیریتی باسابقه در حوزه صنعت و بازار سرمایه، حضور سهامداران بزرگ و معتبر و وجود پروژه‌های پربازده و مناسب برای سرمایه‌گذاری از مزیت‌های شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات است. وی چشم‌انداز این شرکت را ماندگاری آن به‌عنوان بزرگ‌ترین و برترین شرکت پروژه‌محور تخصصی می‌داند. علی‌اکبری طی گفت‌وگویی وضعیت این شرکت پروژه‌محور را تشریح کرد که در پی می‌آید.

 چرا شرکت پروژه‌محور را انتخاب کردید؟

از میان ابزارهای مختلف تامین مالی پروژه‌ها، روش تامین از طریق جذب مشارکت عموم مردم بهترین مسیر است؛ چراکه تامین منابع برای پروژه‌ها باید بلندمدت باشد. همچنین لزوم بازپرداخت سریع در تامین مالی از طریق بانک‌ها و استفاده از سایر ابزارهای مالی در بازار سرمایه (به دلیل پرداخت سود و کارمزد در مقاطع سه‌ماهه یا …) با نوع نیاز بلندمدت پروژه‌ها منافات دارد. از سویی شرکت پروژه‌محور راهی مطمئن برای تزریق مستقیم سرمایه‌های مردم به چرخه تولید است.

 مزایای شرکت‌های پروژه‌محور چیست؟

سرمایه‌گذاری مستقیم تمام آحاد مردم در پروژه‌های منتخب، امکان جذب سپرده خرد و هدایت آنها به پروژه‌های عظیم، تسهیل در تامین مالی پروژه‌های میان‌مدت و بلندمدت، کم‌هزینه‌ترین روش تامین مالی پروژه‌های منتخب، سریع‌ترین روش تامین مالی پروژه‌ها و توسعه ابزارهای نوین کنترل کمی و کیفی و سرعت‌بخشی در تکمیل پروژه‌ها از مزایای شرکت‌های پروژه‌محور است.

 تفاوت‌ شرکت‌های پروژه‌محور مانند تجلی با سایر شرکت‌های بورسی را در چه می‌دانید؟

اولویت اول شرکت‌های پروژه‌محور افزایش درصد پیشرفت پروژه‌ها است. این شرکت‌ها به دلیل اهمیت اجرا، کنترل و افزایش درصد پیشرفت کار پروژه‌ها، در ساختار سازمانی خود واحد مدیریت کنترل پروژه را ایجاد کرده‌اند و این معاونت از واحدهای بااهمیت و کلیدی شرکت پروژه‌محور محسوب می‌شود. در این نوع شرکت‌ها عملکرد مدیریت در گرو پیشرفت فیزیکی پروژه‌ها است که با افزایش پیشرفت پروژه‌ها، اصولا قیمت سهام آن در بورس افزایش خواهد یافت. به‌عبارت‌دیگر سود یا بازدهی در این شرکت‌ها از طریق Capital Gain حاصل خواهد شد. از سویی به‌محض به بهره‌برداری رسیدن اولین پروژه، معاونت جدیدی به نام کنترل و بهره‌وری تولید شکل‌ گرفته و ستاد موقت پروژه منحل و به پروژه‌های جدید منتقل ‌شده است. این شرکت‌ها در ابتدا به‌جای سبد سهام، سبد پروژه‌ها را مدیریت می‌کنند و به‌مرورزمان با بهره‌برداری از پروژه‌ها نسبت به هر دو مورد فعال ‌شده‌اند. یادآوری می‌کنم واحد مدیریت پروژه‌ها در این شرکت‌ها همیشگی و دائمی است و با اتمام هر پروژه، پروژه‌های دیگری فعال خواهند شد.

 استراتژی‌های شرکت تجلی را بیان کنید.

حضور موثر در شناسایی و بهره‌برداری از معادن و محدوده‌های اکتشاف جدید؛ تسریع، بهینه‌سازی، توسعه و تکمیل واحدهای زنجیره معدن؛ توسعه فرهنگ سرمایه‌گذاری در پروژه‌ها؛ گسترش سرمایه‌گذاری و جذب سپرده‌های خرد و کلان؛ توسعه و بهینه‌سازی فرآیندهای نظارت و کنترل کمی و کیفی؛ اجرای پروژه‌های منتخب در کمترین زمان؛ تسریع در جذب منابع موردنیاز برای اجرای پروژه‌های منتخب؛ تامین مالی پروژه‌های منتخب با کمترین هزینه مالی و به‌کارگیری و توسعه روش‌های نوین تامین مالی از تمامی بازارهای پولی و سرمایه‌ای را می‌توان استراتژی‌های این شرکت دانست.

 شرکت چه اقداماتی برای آینده در برنامه دارد؟

تصمیم‌گیری نهایی در پروژه ساخت اسکله بندرعباس به‌صورت اجاره به‌شرط تملیک ۳۰ساله بابت اسکله تخصصی مواد معدنی و فولادی طی سه فاز که درمجموع ظرفیت پشتیبانی حمل‌ونقل ۶۰ میلیون تن مواد معدنی را دارا خواهد بود. پروژه مذکور در شرکت مدیریت بین‌المللی همراه جاده، ریل و دریا تعریف ‌شده و از این بابت قراردادی با سازمان بنادر و دریانوردی منعقد و زمینی به مساحت ۶۷ هکتار کنار دریا تحویل شرکت مذکور شده است. عملیات محصور کردن و فنس‌کشی آن خاتمه یافته است و برنامه عملیاتی در سال جاری در دستور کار است. همچنین تصمیم‌گیری نهایی در ایجاد سامانه حمل‌ونقل ریلی معظم در سطح ایران و کشورهای همسایه برای جابه‌جایی و ترانسفر مواد معدنی و فلزی، بررسی فرصت‌های سرمایه‌گذاری با اولویت نخست در زنجیره معدن تا فولاد و در اولویت دوم سایر مواد معدنی و فلزی، بررسی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در معادن کشور و شرکت در مزایده‌های عمومی در معادنی که گواهی کشف و مجوز برداشت دارند، از برنامه‌های دیگر شرکت است. بررسی سرمایه‌گذاری و مشارکت در واحدهای جدید صنعتی شامل تولید ورق‌های سیلیکونی، سرمایه‌گذاری و سهامداری در شرکت بازرگانی معدن و ایجاد سامانه مرجع و تخصصی معدن و مواد معدنی www.kanima.ir، درج نماد شرکت تجلی در تابلوی دوم فرابورس و عقد قرارداد بازارگردانی سهام نیز در برنامه‌های شرکت برای سال آتی قرار دارد.

 در حوزه سرمایه‌گذاری‌ها چه ‌کارهایی انجام ‌شده است؟

در این حوزه آورده غیر نقدی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات به‌عنوان سهامدار اصلی و بالفعل در قالب پنج پروژه انجام ‌شده و آورده‌های غیرنقدی به استناد گزارش هیات سه‌نفره کانون کارشناسی ارزیابی شده و بیش از ۱۴۲۴ میلیارد تومان است. همچنین آورده نقدی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات به صورت پرداخت نقدی ۴۷میلیارد تومان است. شرکت صنعتی و معدنی چادرملو نیز مبلغ ۴۲۹ میلیارد تومان آورده غیر نقدی و تعهدنامه واریز نقدی معادل ۶۲۵ میلیارد تومان را دارد. شرکت صنعتی و معدنی گل‌گهر نیز مبلغ ۳۱۵ میلیارد تومان به‌صورت نقد واریز کرده و تعهدنامه واریز نقدی معادل ۷۳۹ میلیارد تومان را داراست.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند