مدیر اکتشافات و توسعه ذخایر معدنی شرکت ملی صنایع مس ایران با اعلام این خبر گفت: در همین راستا، با تدوین استراتژی نوین اکتشافی در سال ۱۳۹۷، اهداف و دورنمای فعالیت‌های اکتشافی و ارتقای جایگاه کشور در افق آینده و مجموعه اهدافی که لازم است امور اکتشافات برای دستیابی به آنها اقدام کند به‌گونه‌ای در نظر گرفته‌شده است که نیازهای بلندمدت شرکت ملی صنایع مس ایران را پاسخگو باشد.

به گفته شهریار متوکل، چشم‌انداز ارائه ‌شده نگاهی علمی و عملی به آینده اکتشافات مس و ایجاد پشتوانه ذخایر معدنی برای توسعه پایدار در شرکت ملی صنایع مس ایران را در بردارد.

وی افزود: افزایش عمق اکتشافی تا متوسط 1500 تا 2 هزار متر و تاکید بر شناسایی و اکتشاف ذخایر پنهان و همچنین اکتشاف سایر تیپ‌های کانساری ازجمله اهداف اکتشافی این امور هستند که مطالعات اکتشافی هدفمند و سیستماتیک برای اکتشاف این‌گونه مدل‌ها در حال انجام است.

مدیر اکتشافات و توسعه ذخایر معدنی شرکت ملی صنایع مس ایران ادامه داد: این امور در نظر دارد سطح حفاری‌های اکتشافی خود را تا پایان سال 1400 به بیش از 150 هزار متر در سال برساند. با توجه به پوشش سراسری اکتشافات از شمال غرب تا جنوب شرق و همچنین میزان حفاری‌های پیش‌بینی‌شده در محدوده‌های اکتشافی جدید، امیدواریم نتایج مثبت و درخور توجه اکتشافات در سال جاری نیز تداوم‌ یابد و به ثمر برسد.

متوکل ابراز امیدواری کرد که با تکیه‌بر دانش نوین و بهره‌مندی از نیروهای متخصص در زمینه اکتشاف و تلاش نیروهای خدوم و تمام عوامل متصدی اکتشاف، به ذخایر جدید دیگری نیز دست‌یابیم.

وی اظهار کرد: همچنین تکمیل حفاری‌ها و شناخت ابعاد اصلی چند کانسار جدید شناسایی ‌شده و تخمین دقیق این ذخایر در دو سال آتی می‌تواند در ارتقای جایگاه کشور از لحاظ ذخایر شناخته ‌شده تاثیری شگرف بر جا بگذارد.

 رشد 103 درصدی حفاری‌های اکتشافی نسبت به متوسط دوره 5 سال گذشته

متوکل با اشاره به اینکه با حمایت مدیرعامل شرکت مس و تلاش‌های مستمر معاونت توسعه و اکتشافات موفق به انجام بیش از 100 هزار متر حفاری اکتشافی در سال 1399 شدیم، گفت: رکورد هفت‌ساله اخیر میزان حفاری‌های اکتشافی شرکت ملی صنایع مس ایران شکسته شده و این میزان حاکی از رشد 103درصدی حفاری‌های اکتشافی نسبت به متوسط دوره 5 سال گذشته است. در این راستا متراژ حفاری اکتشافی از میانگین کمتر از 50هزار متر در 5 سال گذشته به بیش از 100 هزار متر افزایش‌ یافته است. مدیر اکتشافات و توسعه ذخایر معدنی شرکت ملی صنایع مس ایران افزود: علاوه بر این، ادامه اکتشافات سطحی تکمیلی (زمین‌شناسی، ژئوشیمی، ژئوفیزیک و توپوگرافی) درمجموع به وسعت 104 هزار و 900 هکتار در محدوده‌های مستعد معدنی برآمده از مطالعات پهنه‌های اکتشافی و اندیس‌ها و کانسارهای معدنی انجام‌ شده است.

متوکل ادامه داد: در سال 99 مطالعات زمین‌شناسی و آلتراسیون درمجموع به وسعت 34100 هکتار، ژئوشیمیایی درمجموع با وسعت بیش از 48100 هکتار و ژئوفیزیک در مجموع به وسعت 15300 هکتار و تهیه نقشه توپوگرافی به وسعت جمعا 7400 هکتار به انجام رسیده است. خوشبختانه مطالعات اکتشافی سطحی نسبت به متوسط دوره 4 سال  قبل رشد 150درصدی داشته است و به رکورد بالاترین میزان مطالعات اکتشافی سطحی در 7 سال اخیر دست‌ یافته‌ایم.

به گفته وی، دستیابی به رکورد بالاترین میزان محدوده‌های ثبتی امیدبخش در 7 سال اخیر به تعداد 90 فقره از دیگر موفقیت‌های شرکت مس به شمار می‌رود. مدیر اکتشافات و توسعه ذخایر معدنی شرکت ملی صنایع مس ایران خاطرنشان کرد: اخذ پروانه‌های اکتشافی محدوده‌های امیدبخش و همچنین تمدید گواهی کشف‌ها و اخذ پروانه‌های بهره‌برداری کانسارها و ذخایر معدنی در دوره اخیر، در دستور کار قرارگرفته است. خوشبختانه رشد 143درصدی تعداد پروانه‌های اکتشافی و گواهی‌های کشف و محدوده‌های ثبتی نسبت به متوسط دوره 5‌سال قبل و افزایش تعداد پروانه‌های اکتشافی و گواهی کشف و محدوده‌های ثبتی از میانگین 37 به 90 فقره را در سال گذشته شاهد بودیم. متوکل گفت: سرعت بخشی به عملیات اکتشافی در پروانه‌های اکتشافی و همچنین تمدید گواهی کشف‌ها و اقدام برای توسعه عملیات اکتشاف و اخذ پروانه‌های بهره‌برداری نیز در دستور کار این امور قرار گرفته است. مثلا می‌توان به ارائه و پیگیری درخواست ثبت و صدور پروانه اکتشاف به نام شرکت ملی صنایع مس ایران در تعداد 39 محدوده امیدبخش جدید به وسعت 1423 کیلومترمربع (برآمده از مطالعات پهنه‌های اکتشافی) برای انجام اکتشافات تفصیلی به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌های مربوطه اشاره کرد. وی ادامه داد: علاوه بر این مطالعات ناحیه‌ای و بررسی‌های اکتشافی و تعریف 11 پهنه اکتشافی در مجموع به وسعت 69 هزار کیلومتر مربع، در راستای اکتشاف ذخایر جدید و با توجه به پتانسیل مناسب متالوژی مس پورفیری و سایر کانسارهای وابسته در امتداد کمربندهای متالوژنیک ایران عمده طرح‌های شناسایی و پی‌جویی شرکت ملی صنایع مس ایران، در قالب تفاهم‌نامه همکاری بین شرکت ملی صنایع مس ایران و سازمان‌های صنعت معدن و تجارت استان‌های مربوطه و با همکاری آن سازمان‌ها انجام شد. در این راستا اجرای عملیات در 5 پهنه در استان‌های کرمان، خراسان رضوی، قم و آذربایجان غربی درمجموع به وسعت حدود 25 هزار کیلومترمربع در سال 99 انجام شد.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند