در سال‌جاری به‌‌رغم کاهش خوراک به مجتمع و موانع موجود در تولید، با ابتکارات فنی مدیران و کارشناسان شرکت در واحد الفین (مدیریت فنی و تولید فرآورش یک)، هم مقدار شدت مصرف انرژی به ازای هر تن تولید محصول کاهش یافت و هم شاخص تولید محصول به خوراک مصرفی به بیش از ۹۰ درصد رسید که این میزان حداکثر تولید در سال‌های اخیر در این واحد بوده است. خوراک اصلی پتروشیمی بندر امام مایعات گازی NGL دریافتی از شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب است که این گاز پس از ورود به مجتمع و تفکیک در واحد NF محصولات مختلفی از جمله اتان و پنتان که خوراک اصلی واحد الفین شرکت است را تامین می‌کند.

کاهش خوراک دریافتی از مناطق نفت‌خیز جنوب و نوسانات شدید ارسال اتان در سال جاری، موجب عدم تعادل و ایجاد چالش‌هایی در تولید اتیلن و دیگر محصولات واحد الفین شده بود، که با توجه به قابلیت‌های واحد و استفاده از خوراک متنوع و جایگزین و قابل دسترس، این مشکلات تا حد زیادی رفع شد.

از سوی دیگر، پتروشیمی بندرامام با اعزام نیروهای متخصص بهره‌برداری و HSE در راه‌اندازی پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج‌فارس نقش موثری داشت که بر اساس آن  با احداث خطوط ارتباطی در زمان تعیین شده، اتان و C۳+ تولیدی بیدبلند را به پتروشیمی بندرامام منتقل کرد تا ضمن تامین خوراک مصرفی خود، تامین‌کننده خوراک سایر شرکت‌های منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر، از جمله شرکت پتروشیمی امیرکبیر باشد.

افزایش اتان ورودی به واحد الفین در یک اقدام عملی و بررسی شده، آرایش کوره‌های واحد الفین را از ۴ کوره گازی و ۵ کوره مایع به ۶ کوره گازی با اتان و ۳ کوره مایع تغییر داد که این اقدام در راستای رفع موانع تولید و تولید حداکثری، انجام شد.

استفاده از این حجم خوراک اتان، روند تولید در بخش‌های تفکیک و کمپرسورها را تحت تاثیر قرار داد که این چالش هم با دانش و ابتکارات به کار برده شده توسط مدیریت شرکت و کارشناسان بخش فنی و مهندسی واحد و همچنین با ایجاد شرایط بهینه عملیاتی رفع شد و نتیجه آن تولید با ظرفیت اسمی واحد با کمترین هزینه است.

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند