علی صالح‌آبادی، مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران با بیان اینکه سیاست ما ارائه پکیج و بسته خدماتی است، گفت: بانک توسعه صادرات به دنبال آن است که مانند اعطای تسهیلات، در بخش خدمات نیز در خدمت مشتریان باشد. علی صالح‌آبادی در نشست اتاق فکر اعضای هیات‌مدیره، معاونان و برخی از روسای شعب این بانک با بیان این مطلب افزود: اگر یک مشتری از بانک توسعه صادرات ایران تسهیلات تلفیقی با نرخ ۵/ ۱۴ درصد دریافت می‌کند، انتظار داریم که خدمات و تعهدات خود را نیز از طریق بانک توسعه صادرات انجام دهد.

وی با بیان اینکه در ارائه خدمات و اعطای تسهیلات به مشتریان خوش‌حساب محدودیتی نداریم، تصریح کرد: به کمیته‌های اعتباری مراکز، اختیاراتی برای پذیرش سپرده نقدی و ودیعه از مشتریان جهت صدور ضمانت‌نامه‌های ریالی داده‌ایم و در صورتی که حساب‌های مشتری نزد بانک دارای میانگین وزنی مناسبی باشد، این موضوع می‌تواند برای صدور ضمانت‌نامه‌های ریالی لحاظ شود.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات با اشاره به افزایش سقف تسهیلات به مشتریان با ارائه اظهارنامه مالیاتی ادامه داد: براساس مصوبه هیات‌مدیره، سقف تسهیلات به مشتریان با ارائه اظهارنامه مالیاتی از یک میلیارد تومان به 3 میلیارد تومان افزایش یافته و این موضوع را می‌توانیم به ضمانت‌نامه‌های ریالی نیز تعمیم دهیم. براین اساس صادرکنندگان خُردی که مشتری بانک توسعه صادرات هستند، می‌توانند با ارائه اظهارنامه صادراتی خود و به شرط بازگشت کامل ارز حاصل از صادرات، تا سقف 3 میلیارد تومان ضمانت‌نامه‌ ریالی دریافت کنند.

صالح‌آبادی تاکید کرد: از روسای شعب بانک انتظار داریم مانند اعطای تسهیلات در بخش خدمات نیز جدیت داشته باشند، زیرا سیاست ما ارائه بسته خدماتی به مشتریان است.

وی با بیان اینکه بخشنامه‌های بانک مرکزی در خصوص لزوم رعایت نسبت مالکانه 15 درصدی برای ارائه خدمات صراحت دارد، گفت: در حال حاضر و به دلیل نوسان قیمت‌ها، شرکت‌های کوچک از فروش مدت‌دار استفاده نمی‌کنند ولی شرکت‌های بزرگ کماکان از این ظرفیت استفاده می‌کنند و بانک توسعه صادرات آماده همکاری با شرکت‌های مختلف صادراتی در زمینه صدور ضمانت‌نامه است.

در این جلسه، همچنین روسای تعدادی از شعب بانک توسعه صادرات نیز برخی از مشکلات و پیشنهادهای خود را در خصوص صدور ضمانت‌نامه‌های ریالی، رفع تعهدات ارزی و واردات در مقابل صادرات اعلام کردند.

از جمله این پیشنهادها، تسهیل فرآیند صدور ضمانت‌نامه ریالی و شرایط وثیقه‌گیری، افزایش سقف اعطای تسهیلات و صدور ضمانت‌نامه شعب، امکان ارزیابی اموال غیرمنقول مشتریان کلیدی و اعطای تخفیف در کارمزد و کاهش میزان سپرده برای صدور ضمانت‌نامه از مشتریان خوش‌حساب بود.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند