ایده اولیه احداث کارخانه نساجی بروجرد توسط جمعی از خیران شهر شکل گرفت که با همراهی و سرمایه‌گذاری بانک ملی کلنگ آن در سال ۱۳۶۲ به زمین خورد. سال ۱۳۷۰ بخش اول تولید کارخانه نساجی بروجرد راه‌اندازی و پس از آن تا سال ۱۳۷۶ طرح‌های توسعه‌ای اجرا شد. سال ۱۳۸۹ به‌دنبال واگذاری نساجی بروجرد به بخش خصوصی، اقداماتی برای توسعه دوباره در کارخانه کلید ‌خورد. ازآنجا که سال‌های ۷۲-۷۱ صندوق توسعه ملی، سهمیه‌ای برای توسعه و نوسازی ماشین‌آلات کارخانه‌ها به‌ویژه کارخانه‌های نساجی در نظر گرفته بود، نساجی بروجرد نیز برای دریافت تسهیلات نوسازی اقدام می‌کند، اما برخلاف وعده داده شده این تسهیلات به آنها پرداخت نمی‌شود. حتی درخواست‌های آنها برای دریافت وام نوسازی به دلیل محدودیت‌هایی از سوی بانک به نتیجه نرسید. بنابراین برای عقب نماندن از سرعت رقابت موجود بین تولیدکنندگان دنیا در تولید محصول اقتصادی و متناسب با سلیقه روز مردم، سهامدار و مدیریت نساجی بروجرد از سال ۱۳۹۰ با منابع شرکت اقدام به اجرای طرح توسعه کرده است.

 ۱۵۰ میلیارد تومان هزینه برای خرید و نوسازی ماشین‌آلات

معاون تحقیق و توسعه شرکت نساجی بروجرد با تاکید بر اینکه باتوجه‌به ضرورت تولید محصولات متنوع دارای توجیه اقتصادی، راهی جز واردات ماشین‌آلات جدید و جایگزینی آنها با دستگاه‌های موجود فرسوده نداشتند، می‌گوید: تاکنون تقریبا با قیمت امروز ارز، بیش از ۱۵۰ میلیارد تومان برای خرید و نوسازی ماشین‌آلات هزینه کرده‌ایم.

سید تورج شهرجردی با بیان اینکه به‌مرور باتوجه‌ به توان شرکت، کمبود نقدینگی، مشکلات و موانع موجود، ماشین‌آلات را خریداری و وارد کشور کردیم، تصریح می‌کند: پس از اینکه مدت زیادی ماشین‌آلات در گمرک ایران به دلیل بروز محدودیت‌هایی در انتظار ترخیص ماند، از یک سال پیش ماشین‌ها وارد کارخانه شدند و حدود ۱۴۰ دستگاه بزرگ و غول‌پیکر را نصب، جابه‌جا و راه‌اندازی کردیم.

البته به‌‌گفته وی پس از تحویل ماشین‌آلات به‌دلیل محدودیت‌های ناشی از تحریم‌ها نتوانستند از نصاب‌های کمپانی‌های سازنده دستگاه‌ها استفاده کنند و در نتیجه با تکیه بر توان متخصصان داخلی و نیروی کارآزموده نساجی بروجرد، همه ماشین‌آلات را نصب کردند. شهرجردی با اظهار اینکه اکنون در حال انجام مراحل پایانی راه‌اندازی بخش‌های توسعه‌ای هستیم، می‌گوید: اکنون همه ماشین‌آلات واحد ریسندگی نصب شده‌ و تولید آزمایشی آن نیز شروع شده است. در صورت برطرف شدن مشکلات ناشی از تشدید تحریم‌ها و شیوع بیماری کرونا که مانع واردات قطعات و مواد اولیه شده است، کمتر از یک ماه آینده این خط مشغول به‌کار خواهد شد.

شهرجردی همچنین با بیان اینکه بخش اول واحد رنگرزی و چاپ نساجی بروجرد شروع به کار کرده است، اضافه می‌کند: ماشین‌آلات بخش دوم واحد رنگرزی و چاپ کارخانه نیز درحال نصب هستند که تا دو ماه آینده آنها را در خط تولید خواهیم داشت.

 کوچک شدن طرح توسعه به‌دلیل عدم تخصیص تسهیلات

معاون تحقیق و توسعه شرکت نساجی بروجرد با تاکید بر اینکه طرح توسعه کارخانه بسیار گسترده و متنوع بود و خطوط تولید چادر مشکی، پارچه لی و حوله را نیز در آن دیده بودند، توضیح می‌دهد: ازآنجا‌که مجموعه کارخانه نساجی بروجرد در زمینی ۵۰ هکتاری قرار دارد که ۱۲۴ هزار متر آن را بناها و فضای سرپوشیده و سالن‌های تولیدی دربر گرفته است که بنا داشتیم بقیه زمین را برای ایجاد سالن‌های جدید اختصاص دهیم.

وی با بیان اینکه وقتی دریافتیم قادر به استفاده از تسهیلات نیستیم، طرح توسعه کارخانه را کوچک‌تر کردیم و تمرکز خود را بر توسعه و رفع کمبودهای واحدهای رنگرزی و چاپ و ریسندگی گذاشتیم، اظهار می‌کند: سعی کردیم از امکانات موجود حداکثر بهره را ببریم؛ بنابراین مهندسان و طراحان مجموعه با استفاده بهینه از فضاهای اضافه موجود در بخش‌های مختلف مانع تحمیل ساخت‌وسازهای جدید شدند و توانستیم در همان سالن‌ها، ماشین‌آلات جدید را نصب کنیم. آن‌گونه که شهرجردی توضیح می‌دهد: افزایش ماشین‌آلات نیروگاه و توسعه تاسیسات از دیگر اقدامات انجام شده در نساجی بروجرد بوده است. نساجی بروجرد در بخش ریسندگی قادر به تولید نخ‌های خاص و ظریف‌تر از نمره ۴۰ نبود و اکنون با نصب ماشین‌آلات جدید می‌توانیم تا نخ شماره ۸۰ را تولید کنیم.

 توانایی تولید پارچه‌ با نخ‌های ظریف

معاون تحقیق و توسعه شرکت نساجی بروجرد با یادآوری اینکه تاکنون بسیاری از پارچه‌های تولید شده از نخ ظریف از کشورهای هندوستان، پاکستان، تایوان و ترکیه وارد می‌شدند، ادامه می‌دهد: با فراهم شدن امکان تولید نخ‌های ظریف در نساجی بروجرد، می‌توانیم این دسته از پارچه‌ها را نیز در کارخانه خود تولید کنیم.

وی درباره توسعه بخش رنگرزی و چاپ نساجی بروجرد نیز با بیان اینکه قادر به تولید پارچه‌های سه متری نبودند، تصریح می‌کند: پارچه‌های ملحفه‌ای و کالای خواب، بخشی از تولیدات نساجی بروجرد بوده است، اما با گرایش مردم به استفاده از تختخواب، مشتریان متقاضی استفاده از ملحفه سه متری به‌جای ملحفه‌های دو متری بودند.

شهرجردی با اظهار اینکه با توسعه خط رنگرزی و چاپ، امکان رنگ و چاپ ملحفه سه متری در نساجی بروجرد فراهم شده است،‌ می‌گوید: همچنین نساجی بروجرد مجهز به آخرین تکنولوژی چاپ دیجیتال دنیا شده است که اجازه می‌دهد روی پارچه‌های پنبه‌ای ملحفه‌ای طرح‌های متنوعی را چاپ کنیم.

وی درباره ظرفیت تولید کارخانه‌های نساجی بروجرد در سال نیز توضیح می‌دهد: پس از اجرای مرحله اول توسعه کارخانه در دهه ۷۰، ظرفیت تولید سالانه پارچه در بخش رنگرزی و چاپ حدود ۵/ ۱۷ میلیون متر و ظرفیت تولید بخش بافندگی حدود ۲۰ میلیون متر بوده است.

 افزایش تولید بخش رنگرزی و چاپ

معاون تحقیق و توسعه شرکت نساجی بروجرد با بیان اینکه با اجرای طرح توسعه کنونی می‌توانند میزان تولید در بخش رنگرزی و چاپ را به ۲۵ میلیون متر در سال افزایش دهند، تصریح می‌کند: اکنون در بخش ریسندگی روزانه حدود ۲۰ تن نخ ظریف تولید می‌شود که می‌توانیم تا روزی ۳۰ تن آن را افزایش دهیم.

شهرجردی می‌گوید: کارخانه‌های نساجی بروجرد پیش از اجرای طرح توسعه جدید دارای پنج کارخانه شامل دو کارخانه ریسندگی، دو کارخانه بافندگی و یک کارخانه رنگرزی چاپ و تکمیل بوده است؛ با اجرای طرح توسعه جدید کارخانه‌های رنگرزی و چاپ و دوزندگی به مجموعه اضافه شده است که کارخانه رنگرزی و چاپ را با تبدیل مکان موجود در کنار کارخانه قبلی با ظرفیت گفته شده ایجاد کردیم.

وی با بیان اینکه سالنی ۵ هزار متری را برای راه‌اندازی خط دوزندگی در طبقه بالای بافندگی ایجاد کرده‌اند و درحال تجهیز ماشین‌آلات آن هستند، توضیح می‌دهد: البته بخشی از ماشین‌آلات دوزندگی در یکی از کارخانه‌های ۲۰ هزار متری مجموعه در اصفهان مشغول تولید کالاهای خواب، منسوجات حمام و آشپزخانه هستند که تولیدات آنها در فروشگاه‌هایمان عرضه می‌شود.

 راه‌اندازی خط تولید پوشاک نساجی بروجرد

به‌گفته شهرجردی ازآنجا که در گروه کالاهای دوخته شده تمرکز فروشگاه‌ها به سمت کالای خواب، منسوجات حمام و آشپزخانه رفت، مجبور به راه‌اندازی واحد تولیدی دوخت‌ودوز برای تولید کالاهای جنبی مانند بالش، لایه‌ها و الیا‌ف‌های موردنظر شدند.

وی با اظهار اینکه قصد داشتند بخشی از ظرفیت تولید اصفهان را به بروجرد برای تولید پوشاک منتقل کنند، تصریح می‌کند: برنامه‌ داریم خط تولید پوشاک نساجی بروجرد را راه‌اندازی کنیم که هماهنگی‌ها برای خرید ماشین‌آلات آن انجام شده بود که باتوجه ‌به تحریم‌ها و شرایط کنونی نمی‌دانیم چه زمانی بتوانیم همه ماشین‌آلات این بخش را کامل کنیم.

با این‌حال معاون تحقیق و توسعه شرکت نساجی بروجرد با اعلام اینکه سالن تولید دوزندگی و پوشاک احداث و آماده‌سازی تاسیسات آن انجام شده است و مراحل پایانی را می‌گذراند، تاکید می‌کند: سعی داریم از حوزه تولید صرف پارچه و فروش عمده آن خارج شویم و شبکه فروش مویرگی یا همان فروشگاه‌های مجموعه را نیز راه‌اندازی کنیم.

p29

این مطلب برایم مفید است
12 نفر این پست را پسندیده اند