این درحالی است که مانده تسهیلات اعطایی بانک قرض‌الحسنه مهر ایران تا پایان سال گذشته به میزان ۲۸۰ هزار و ۷۰۲ میلیارد و ۳۹۱ میلیون ریال بوده که سهم اشتغال‌زایی، کارآفرینی و معیشت از این رقم ۲۷۰ هزار میلیارد ریال، ودیعه مسکن ۴۱۶ میلیارد ریال، تعمیر و تکمیل مسکن ۲۴۹ میلیارد ریال، درمان و بیماری ۲ میلیارد ریال و ازدواج ۹ هزار میلیارد ریال بوده است.

مانده سپرده‌ها در بانک قرض‌الحسنه مهر ایران نیز در پایان خردادماه گذشته به میزان ۳۲۷ هزار میلیارد ریال بوده است. سپرده‌های پس‌انداز و مشابه به میزان ۱۴۷ هزار میلیارد ریال، سپرده‌های دیداری ۸۵ هزار میلیارد ریال و سایر سپرده‌ها نیز ۹۳ هزار میلیارد ریال بوده است؛ اما مانده سپرده‌ها در پایان سال ۱۳۹۸ به میزان ۲۹۷ هزار میلیارد ریال بوده که سهم سپرده‌های پس‌انداز و مشابه ۱۳۶ هزار میلیارد ریال، سپرده‌های دیداری ۷۷ هزار میلیارد ریال و سایر سپرده‌ها ۸۴ هزار میلیارد ریال است.

در میان نسبت‌های مالی بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، نسبت بسیار مهمی به نام کفایت سرمایه وجود دارد که عمدتا در اغلب بانک‌ها بسیار پایین‌تر از استانداردهای بین‌المللی است. نسبت کفایت سرمایه بانک در سال ۹۸ به میزان ۶/ ۱۴ درصد گزارش‌شده است.

به‌این‌ترتیب آمار عملکردی بانک قرض‌الحسنه مهر ایران نشان می‌دهد متوسط رشد سه سال گذشته منابع بانک نزدیک به ۷۰ درصد در هرسال بوده است. این را عیسی امامی، عضو هیات‌مدیره بانک قرض‌الحسنه مهر ایران نیز اعلام کرده و گفته به‌طورکلی منابع بانک در انتهای سال ۱۳۹۸ نسبت به سه سال قبل از آن یعنی انتهای سال ۱۳۹۵ نزدیک به ۳۰۰ درصد رشد داشته است. قدر مطلق منابع بانک که به بیش از ۳۳۰ هزار میلیارد ریال رسیده، نشات گرفته از تفکر جدید مدیریتی بوده که حاکم شده است. تنها در مدت ۴ ماه گذشته از سال‌جاری نزدیک به ۱۵ درصد رشد منابع را تجربه کرده ایم.

عضو هیات‌مدیره بانک مهر ایران همچنین گفته بانک تسهیلات خود را با رویکرد اشتغال‌زایی پرداخت کرده است. یکی از بخش‌هایی که موردتوجه بانک بوده نیز بخش دانش‌بنیان است؛ شرکت‌های دانش‌بنیان که محصولات با فناوری بالا تولید می‌کنند و گره‌گشای مشکلات کشور هستند، از تسهیلات قرض‌الحسنه استفاده می‌کنند.

شرکت‌های دانش‌بنیانی که از تسهیلات قرض‌الحسنه بانک مهر ایران استفاده کرده‌اند، در حوزه‌های مختلفی فعالیت می‌کنند. ازجمله یک شرکت در حال تولید دستگاه‌های تشخیص طبی مخصوصا تشخیص آزمایش‌های کرونا است که نیاز امروز کشور است. این دستگاه به گفته تولیدکننده آن نزدیک به ۴۰ درصد نسبت به نمونه خارجی ارزان‌تر است.

مدیر این شرکت می‌گوید: تسهیلات را با کارمزد خیلی پایین دریافت کردیم و وثایقی که از ما دریافت شد نیز در قالب چک و سفته بود. یک شرکت دیگر نیز تولیداتی دارد که می‌تواند باعث ارتقای سلامت در محصولات صنعت غذا و دام و طیور باشد و باعث کاهش استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها شود. با استفاده از تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی و بانک قرض‌الحسنه مهر ایران توانستیم کلیه فرآیندهای دانشگاهی مدنظر را در مقیاس صنعتی پیاده کنیم. در فاز اول توسعه نیز از ظرفیت ۵۰ تن به ۶۰۰ تن رسیده‌ایم.

این کسب‌وکارها اگر قرار بود با این نرخ سود بانکی تسهیلات دریافت کنند، احتمال داشت ورشکست شوند یا هیچ‌گاه کسب‌وکار خود را آغاز نکنند؛ اما فرهنگ قرض‌الحسنه مانع این اتفاقات شده است. همان‌طور که وحید اسکندری، رئیس شعبه مستقل مرکزی طالقانی بانک مهر ایران می‌گوید: برای تولیدکننده تسهیلات زیر ۱۸ درصد نداریم.

بااین‌حال، تسهیلات قرض‌الحسنه بانک مهر ایران سود ندارند و تنها ۲ تا ۴ درصد کارمزد به آنها تعلق می‌گیرد. تسهیل شرایط باعث شده که این شرکت‌ها هم خودشان پیشرفت کنند و هم برای مردم کشور خیروبرکت داشته باشند.

این تسهیلات در عرض یک هفته پرداخت می‌شود و دوره بازپرداخت آنها ۳۶ تا ۶۰ ماه است. در حوزه دانش‌بنیان ۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرده‌ایم و ۱۴۰۰ نفر در قالب ۵۰۰ شرکت از تسهیلات بانک مهر ایران بهره‌مند شده‌اند.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند