سبد 30 میلیون تومانی هزینه نوزاد در ایران

 آنها از وحشت غلتیدن نوزادشان روی شکم، یا کشیده شدن پتو روی سر نوزاد، یا قطع شدن تنفسش به هر دلیلی، شب‌ها چندین بار از خواب بیدار می‌شوند، گوششان را برای شنیدن صدای نفس‌های کودکشان تیز می‌کنند یا کورمال کورمال به قفسه سینه‌اش نگاه می‌کنند. برخی از مادرها می‌ترسند شب‌ها بخوابند یا اتاق کودکشان را جدا کنند. گذاشتن دوربین و نگاه کردن به‌صورت کودک در آن صفحه مانیتور کوچک هم گاهی درمان این نگرانی و ترس نیست. این نگرانی و ترس همان چیزی بود که سه جوان ایرانی به خاطرش یک استارت‌آپ راه انداختند که حالا محصولش در بازار است است: «نینیکس».

قدم‌های اولیه راه‌اندازی « نینیکس» در دانشگاه امیرکبیر برداشته شد. سه هم‌دانشگاهی دور هم جمع شدند تا برای پیشگیری از اتفاقی غم‌انگیز کاری انجام دهند؛ مرگ ناگهانی نوزادان. یکی از این سه نفر امیر شکوهی‌نیا است. او می‌گوید: وقتی تصمیم گرفتیم ایده خود را عملی کنیم، شروع به بررسی در سایر کشورها کردیم تا ببینیم کسی چنین کاری انجام داده است یا خیر. همان زمان متوجه شدیم حوزه کنترل سلامت کودک، حوزه‌ جدیدی است و جذابیت‌های زیادی دارد. با توجه به این موضوع و تمایل خانواده‌ها به پرداخت برای کودک در ازای خدمات و امکانات در ایران، تصمیم ما برای ورود به این حوزه نهایی شد.

تیم سه نفره نینیکس که اکنون ۱۷ نفر شده‌اند اواخر سال ۹۵ شروع به کار کرد و به محض رسیدن به محصول اولیه سرمایه‌گذار جذب کرد: موسسه دانش‌بنیان برکت.شکوهی‌نیا می‌گوید: پس از جذب سرمایه‌گذار توانستیم محصول خود را تولید و پیش‌فروش کنیم.

  سنجش سلامت کودک 

محصول نینیکس در حقیقت ابزاری برای سنجش سلامت کودک است. این دستگاه کوچک روی شکم نوزاد نزدیک به ناف وصل می‌شود و با اندازه‌گیری نرخ تنفس، دمای بدن و وضعیت خواب نوزاد به والدین یا مراقب کودک کمک می‌کند تا سلامت کودک خود را از راه دور و نزدیک کنترل کنند. نینیکس اطلاعات مربوط به علائم حیاتی کودک را از طریق بلوتوث به گوشی مراقب یا والدین کودک ارسال می‌کند. این دستگاه در صورت بروز خطراتی مانند قطع ناگهانی تنفس (سندروم SIDS)، افزایش نامتعارف دمای بدن (تب) و وضعیت نامناسب خواب (غلت زدن روی شکم قبل از ۶ ماهگی) بلافاصله هشدار می‌دهد. این هشدار ابتدا به‌صورت نوتیفیکیشن ارسال می‌شود، اگر پاسخی از طرف پدر و مادر دریافت نشود، در مرحله دوم گوشی آلارم می‌دهد و در مرحله بعدی دستگاهی که به بدن نوزاد وصل است، آژیر می‌کشد.

  چالش بزرگ

بنیان‌گذار نینیکس بزرگ‌ترین چالش پیش روی این استارت‌آپ را که از ابتدا تا به حال با آن مواجه هستند منابع انسانی می‌داند. او می‌گوید: ما همیشه از نظر جذب نیروی انسانی ماهر و با استعداد مشکل داشته‌ایم. اغلب نیروهای با تجربه کسب و کار خودشان را راه می‌اندازند. نیروهای جوانی هم که تربیت می‌کنیم بعد از مدتی سراغ سایر کسب و کارها می‌روند. 

  قیمت، کیفیت، تحریم

شکوهی‌نیا می‌گوید: مشکل تولید در بسیاری از کشورها قیمت بالا و کیفیت کم است. ما می‌خواستیم تمام نیاز خود را در داخل تولید کنیم امکاناتش نیز وجود داشت اما قیمت بالا می‌رفت و کیفیت نیز کم بود. به همین دلیل مجبور شدیم این قطعه را از چین وارد کنیم.  وی می‌گوید: با توجه به اینکه بخشی از دستگاه ما مانند بسیاری از قطعات الکترونیکی در چین ساخته می‌شود از نظر واردات و تحریم‌ها نیز مشکلاتی وجود دارد. هر بار که می‌خواهیم قطعه وارد کنیم کند بودن روال اداری و تاخیری که در رسیدن قطعات داریم ما را دچار مشکل می‌کند. البته بخشی از این تاخیرها نیز در حال حاضر مربوط به وضعیت نیمه تعطیل صنایع چین و آسیب‌هایی است که از شیوع کرونا خورده است. او می‌گوید: شرکت ما کوچک است و می‌توان راه‌حل‌هایی پیدا کرد اما در آینده این مشکلات جدی‌تر خواهد شد. به همین دلیل قصد داریم در اروپا نیز شرکت ثبت کنیم تا بخشی از کار را به آنجا منتقل کنیم. جدی‌ترین گزینه ما برای ثبت شرکت، لندن بود که به دلیل خروج از اتحادیه و مشکلاتی که در پی دارد به فکر گزینه‌های دیگری نیز هستیم.

  کرونا و سه جریان

شیوع کرونا بر نینیکس نیز بی‌تاثیر نبوده است. شکوهی‌نیا می‌گوید: تا پیش از شیوع کرونا فروش خوبی داشتیم چون قدرت خرید مردم خوب بود. اما بعد از شیوع کرونا، فروش ما نیز کاهش پیدا کرد. جالب است بگویم بعد از مدتی به دلیل امکاناتی که دستگاه نینیکس دارد مانند سنجش دمای بدن نوزاد و حساسیتی که اکنون روی تب وجود دارد دوباره فروش‌مان در حال بهتر شدن است. یعنی می‌توان گفت طی سه ماه گذشته ما سه دوره را پشت سر گذاشتیم: افت فروش، بازگشت به حالت عادی و بهتر شدن فروش. با این حال نمی‌توانم بگویم رشد خوبی کرده‌ایم.شکوهی‌نیا می‌گوید: ما از نیمه‌های سال ۹۸ وارد تولید انبوه شدیم و هزار دستگاه وارد بازار کردیم. بیشتر این دستگاه‌ها نیز فروش رفته است. اواخر سال گذشته نیز دومین سرمایه‌گذار خود را جذب کردیم و اکنون در حال کامل کردن نسخه دوم نینیکس هستیم که قرار است وارد بازارهای بین‌المللی شود. شکوهی‌نیا می‌گوید: امیدواریم تا شهریور ماه بتوانیم ۵ هزار دستگاه از نسخه جدید نینیکس را وارد بازار کنیم. در کنار این دستگاه، سبد الکترونیک مرتبط با نوزاد نیز خواهیم داشت که به‌صورت پکیج همراه با نینیکس و به‌صورت تکی نیز فروخته می‌شود؛ شیردوش، دوربین و... وی می‌گوید: در نسخه دوم کیفیت الگوریتم‌ها را ارتقا داده‌ایم. حالا اطلاعات اتاق خواب نوزاد نیز کنترل و برای مراقب ارسال می‌شود. برای مثال اعلام می‌کند هوا آلوده است، گرم است یا سر و صدا زیاد است. اطلاعات جدیدی مانند اینکه نوزاد گریه می‌کند، بیدار است یا خواب نیز تهیه و ارسال می‌شود. همچنین تلاش می‌کنیم رابطه‌ای بین نوع گریه کردن با مشکلات کودک نیز پیدا کنیم.شکوهی‌نیا با اشاره به اینکه قیمت نسخه دوم نینیکس بالاتر از نسخه اول است می‌گوید: قیمت ارز و تحریم‌ها تاثیر زیادی بر نینیکس دارند. اما طی سال جاری شاید بتوانیم بیزینس مدل جدیدی طراحی کنیم که بر اساس آن بتوانیم نینیکس را به افرادی که بضاعت مالی ندارند برای چند ماه اجاره دهیم. 

  دستگاه بهداشتی، نه پزشکی

شکوهی‌نیا با اشاره به ثبت اختراع نینیکس می‌گوید: مرجعی برای تایید کیفیت این دستگاه در داخل کشور وجود ندارد. ما به‌صورت داوطلبانه دستگاه را برای کنترل و آزمایش به بیمارستان بهمن دادیم. طبق تاییدیه‌ای که دریافت کردیم در اغلب پارامترها دقت بالای ۹۵ درصد داریم. 

وی می‌گوید: با وزارت بهداشت در ارتباط هستیم، اما چون دستگاه ما یک دستگاه پزشکی محسوب نمی‌شود و دستگاهی بهداشتی است نیازی به نظارت و مجوز وزارت بهداشت نبوده. 

شکوهی‌نیا می‌گوید: مشتریان ما یا پدر و مادرهای شاغل هستند، یا والدین فرزند اولی، یا والدینی که نوزادشان با مشکل خاصی از بیمارستان مرخص می‌شود. در کنار این افراد کسانی هم هستند که با تکنولوژی بیشتر آشنا هستند.

  سبد هزینه نوزاد: ۳۰ میلیون تومان

او می‌گوید: یکی از چالش‌های ما نبود آمار و اطلاعات در این حوزه است. اما بر اساس تحقیقاتی که انجام داده‌ایم می‌توان گفت در سال اول تولد نوزاد، خانواده‌ها به‌صورت متوسط بین ۲۵ تا ۳۰ میلیون هزینه می‌کنند که شامل هزینه‌های بیمارستان، سیسمونی و هزینه‌های جاری است. 

شکوهی‌نیا می‌گوید: هر سال تقریبا یک و نیم میلیون نوزاد در کشور به دنیا می‌آید که تقریبا ۹۰۰ هزار نوزاد در حوزه شهری هستند. با توجه به ماهیت هوشمند نینیکس ما می‌توانیم بین یک‌دوم تا یک سوم بازار کنترل سلامت کودک را در اختیار داشته باشیم.

  بازار ۵/ ۲ میلیارد دلاری

او می‌گوید: سالانه ۶/  ۳ میلیون نوزاد در دنیا به دلیل مشکلات تنفسی و عفونی از بین می‌روند که می‌توان با کنترل تنفس و دمای بدن این آمار را کم کرد. همین موضوع به بازاریابی ما کمک می‌کند. در کشورهای توسعه یافته نرخ زادوولد و هزینه‌ای که برای نوزاد می‌پردازند بیشتر است. با توجه به اینکه ما قیمت مناسبی مخصوصا برای خارج از کشور - زیر ۱۰۰ دلار- داریم پیش‌بینی می‌کنیم بازار خوبی در خارج از کشور داشته باشیم. گفتنی است تخمین زده شده در سال ۲۰۲۱ بازار کنترل سلامت کودک حدود ۵/ ۲ میلیارد دلار ارزش داشته باشد.

 

نکات مهم: 

   قدم‌های اولیه راه‌اندازی نینیکس در دانشگاه امیرکبیر برداشته شد. سه هم‌دانشگاهی دور هم جمع شدند تا برای پیشگیری از اتفاقی غم‌انگیز کاری انجام دهند؛ مرگ ناگهانی نوزادان

  در سال اول تولد نوزاد، خانواده‌ها به‌صورت متوسط بین ۲۵ تا ۳۰ میلیون هزینه می‌کنند که شامل هزینه‌های بیمارستان، سیسمونی و هزینه‌های جاری است

  سالانه ۶/ ۳میلیون نوزاد در دنیا به دلیل مشکلات تنفسی و عفونی از بین می‌روند که می‌توان با کنترل تنفس و دمای بدن این آمار را کم کرد