مدیرعامل شرکت سنگ سنباده آسیا در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» عنوان کرد: بیشترین سهم برند ایرانی در سنگ‌های سایش و برش متعلق به این مجموعه است و همگام با جدیدترین فناوری روز دنیا در این صنعت کامل‌ترین مجموعه محصولات سنگ‌های سنباده با کارکردهای تخصصی را تولید می‌کنیم. مرکز تحقیقات شرکت نیز به‌عنوان تنها مرکز تخصصی این صنعت در کشور است که در زمینه سنگ‌های سنباده طرح‌های مطالعاتی متعددی را با همکاری دانشگاه‌های مختلف به نتیجه رسانده و ارتباطات بسیار خوبی با مراکز تحقیقاتی معتبر اروپایی دارد تا همواره نتایج این تحقیقات در زمینه ارتقای کیفیت محصولات تولیدی شرکت مورد استفاده قرار گیرد.

احد خوشرو عنوان کرد: همچنین آزمایشگاه‌های کنترل کیفیت شرکت به‌عنوان مجهزترین آزمایشگاه تست مواد اولیه و سنگ‌های سنباده در کشور است که تمامی آزمون‌های تخصصی مواد اولیه ورودی و محصولات تولیدی خروجی را از صفر تا صد انجام می‌دهند. تجهیزات این آزمایشگاه‌ها مطابق با استاندارد EN و استاندارد ملی ایران به‌روز شده و هیچ تفاوتی با آزمایشگاه‌های اروپایی ندارد و نکته جالب این‌که بسیاری از این تجهیزات را بر اساس دانش و تجربه نیروهای جوان و متخصص ایرانی ساخته‌ایم.

وی گفت: متخصصان واحد تحقیقات شرکت، با انگیزه قطع وابستگی و افزایش توان رقابتی با بازارهای جهانی، برای نخستین‌بار در ایران موفق به تولید سنگ‌های برش مخصوص ماشین‌آلات ثابت پروفیل بر (قطر۳۵۰ میلیمتری) و همچنین سنگ‌های نازک برش استنلس استیل (CUTTING THIN) شده‌اند که نقش مهمی در خودکفایی صنعت کشور ایفا می‌کند.

 ایمنی فدای کالای ارزان‌قیمت

خوشرو با اشاره به این موضوع که در سنگ‌های سایش و برش، ایمنی بسیار اهمیت دارد، عنوان کرد: در زمینه تولید سنگ‌های سایش و برش قبل از کیفیت باید بر ایمنی آن تاکید شود، زیرا در صورت نداشتن ایمنی محصول به دلیل استفاده از مواد اولیه نامرغوب و عدم رعایت استانداردهای بین‌المللی در تولید، با شکسته یا متلاشی شدن سنگ در حین استفاده ممکن است منجر به قطع عضو در فرد یا حتی مرگ وی شود. متاسفانه سالانه حوادث متعددی در اثر استفاده از سنگ‌های غیراستاندارد در کشور گزارش می‌شود که صدمات تلخ و ناگواری را به جا گذاشته‌اند. از آنجا که نمونه‌های وارداتی این کالا به لحاظ ایمنی آزمایش نمی‌شود و تنها به دلیل قیمت‌های پایین در بازار طرفدار دارد، مشکلاتی در زمینه ایمنی و کیفیت به‌وجود آورده است.

وی در ادامه با اشاره به این موضوع که البته هیچ تولیدکننده‌ای با موضوع واردات مشکل ندارد، گفت: هیچ شکی وجود ندارد که بازار بدون واردات، بازاری رقابتی نخواهد بود، تولیدکننده داخلی با واردات مشکلی ندارد، اما موضوع مهم در این راستا توجه به رقابت عادلانه است. در این راستا باید تعرفه‌ها به گونه‌ای در نظر گرفته شوند که محصول استاندارد ایرانی که از بهترین مواد اولیه و فناوری روز دنیا بهره‌مند است در رده‌های پایین برای خرید قرار نگیرد، زیرا این موضوع سبب می‌شود که محصولات چینی با وجود قیمت‌های پایین، بازار را به تصرف خود درآورند، در حالی که اگر از کشورهایی مانند چین یا حتی کشورهای اروپایی واردات با تعرفه مناسب انجام گیرد، مصرف‌کننده به‌صورت عادلانه حق انتخاب خواهد داشت.

وی ادامه داد: کیفیت محصولات شرکت ما، قدرت رقابت‌پذیری با کالاهای اروپایی را دارد، بنابراین با اعمال تعرفه مناسب، مصرف‌کننده حق انتخاب خواهد داشت که یک کالایی با کیفیت یکسان را از خارجی‌ها بخرد یا از تولیدکننده ایرانی. اگر حمایت درستی از تولید کننده به عمل آید، تولیدکنندگان ایرانی می‌توانند بازار داخلی را تامین کنند.

 در سال جهش تولید از تولیدکنندگان حمایت کنیم

مدیرعامل سنگ سنباده آسیا با تاکید بر این موضوع که حمایت حاکمیت از صنایع باید همچون حمایت از خودروسازی باشد، اظهار کرد: نگاه حاکمیتی در کشور باید همان‌گونه که از خودروسازان حمایت به عمل می‌آورد، از سایر صنایع نیز حمایت کند؛ تعرفه واردات خودرو بسیار بالاست و همین موضوع خودروی داخلی را رقابت‌پذیر کرده است.

خوشرو در ادامه خاطرنشان کرد: واحد تولیدی ما محصولات باکیفیتی تولید می‌کند و براساس گواهینامه‌های بین‌المللی متعدد از نظر کیفیت با محصولات باکیفیت اروپایی برابری می‌کنند. از این‌رو به کشورهایی همچون عراق و افغانستان تا آسیای میانه صادرات داریم. وی با اشاره به برنامه‌های این شرکت در سال ۹۹ اظهار کرد: شرایط تولیدکنندگان در سال ۹۹ به دلیل شیوع بیماری کرونا دشوار شده است و بدون شک به راحتی نمی‌توان خسارات این پاندمی را بر اقتصاد و صنعت جبران کرد. هرچند شرکت ما براساس برنامه‌ریزی انجام شده در سال جدید به‌دنبال بازارهای جدید و ارتقای فناوری تولید خود است.

مدیرعامل سنگ سنباده آسیا تاکید کرد: البته باید به موضوع‌هایی که موانع جدی بر سر راه تولید ایجاد می‌کنند، توجه کرد. قوانین خلق‌الساعه چه در زمینه واردات مواد اولیه و چه در زمینه صادرات محصولات، مشکلات چند ساله تولیدکنندگان به‌شمار می‌روند. البته در حال حاضر مهم‌ترین مشکل تولیدکنندگان، عبور از بحران بیماری کرونا با حداقل خسارت است که روی ظرفیت واحدهای تولیدی تاثیر گذاشته و آنها را کاهش داده است.

خوشرو در پایان با تاکید بر این موضوع که امسال با عنوان سال «جهش تولید» نام‌گذاری شده است، گفت: سال گذشته به‌عنوان سال حمایت از تولید نام‌گذاری شده بود، اما در عمل شاهد بودیم حمایتی در خور صنعت از تولید به عمل نیامد. امیدوارم در سالی که به‌عنوان «جهش تولید» نام‌گذاری شده است از تولیدکنندگان داخلی حمایت شود زیرا در بیشتر حوزه‌ها تولیدکنندگان ما قادر به تولید با کیفیت هستند، اما سختگیری‌های جدی برای واردات کالای مشابه آنها وجود ندارد. صنعت بیش از آنکه نیازمند توجه باشد به تفکر نیاز دارد.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند