آرشیو روزنامه شماره ۵۰۸۷ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۵۰۸۷

 • سازگاری قوانین ایران با FATF

  دنیای‌اقتصاد: درحالی‌که بسیاری از کارشناسان بر این باورند که حضور در بازارهای جهانی و به‌دنبال آن داشتن تعاملات تجاری با دنیا نیازمند تصویب دو لایحه باقیمانده و خروج از لیست سیاه FATF است، موضوع ایران در قبال این نهاد هنوز در مرحله ابهام و تردید است؛ تا جایی که در هفته‌‌های گذشته این موضوع در مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد بحث قرار گرفته است. کارشناسان و صاحب‌نظران در این ارتباط معتقدند که بسیاری از توصیه‌های فنی FATF جنبه فنی دارد و در اقتصاد ایران بسیاری از این توصیه‌ها و دستورالعمل‌ها لحاظ شده است و در عمل اجرایی می‌شود. همچنین قبل از اینکه بحث این دستورالعمل‌ها در سطح جهانی مطرح شود، بسیاری از آنها در کشور پیاده‌سازی و اجرا می‌شد.
 • تعطیلی کتابخانه‌ها به دلیل نبود بودجه؟

  دفتر مطالعات آموزش و فرهنگ مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد: اعتبار اختصاص‌یافته از منابع عمومی، تنها ۲۵ درصد از فعالیت‌های نهاد را پوشش می‌دهد بنابراین پیش‌بینی می‌شود با ادامه این روند برخی کتابخانه‌های عمومی کشور به حالت تعطیل یا نیمه تعطیل درآیند. به گزارش «ایرنا» از مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات آموزش و فرهنگ این مرکز در گزارشی با عنوان «بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور ۴۴. بودجه نهادهای دینی - تبلیغی و بخش فرهنگ و هنر» آورده است: با وجود اینکه اعتبارات دستگاه‌های فرهنگی ذیل فصل دین و مذهب با رشد همراه بوده‌ است ولی سهم امور فرهنگ از سرجمع ‌‌امور دهگانه و منابع بودجه عمومی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ نسبت به قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کاهش یافته است. این گزارش افزود: نکته مهم دیگر اینکه طی سال‌های اخیر میانگین تخصیص دستگاه‌های فرهنگی از ۸۵ درصد به کمتر از ۷۰ درصد تقلیل یافته و این به آن معناست که افزایش اعتبارات دستگاه‌های فرهنگی در عمل تنها ذیل فصل حقوق و دستمزد محقق شده است.
 • ۱۰ پیامد نامطلوب بازنشستگی پیش از موعد

  رئیس موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی، ۱۰پیامد نامطلوب بازنشستگی پیش از موعد را تشریح کرد. به گزارش روابط عمومی موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی، روزبه کردونی گفت: طرح بازنشستگی پیش از موعد، در حالی مطرح شده است که صندوق‌های بازنشستگی کشور به دلایل مختلف با چالش‌های پایداری مالی مواجه هستند، به این معنی که نه‌تنها درآمدها کفاف هزینه‌های جاری را نمی‌دهند، بلکه آینده تامین مالی تعهدات بلندمدت آنها نیز با تهدید مواجه است. غیر از آن، این روند خلاف مسیری است که در راستای افزایش امید زندگی در کشورهای مختلف دنبال می‌شود. وی با استقبال از کنارگذاشتن این طرح در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: باید باب گفت‌وگو در این خصوص باز باشد تا یک اجماع ملی درخصوص آسیب زا بودن اجرای طرح بازنشستگی پیش از موعد به دست آید. رئیس موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی، ۱۰ پیامد نامطلوب حرکت به سمت بازنشستگی پیش از موعد را این‌چنین برشمرد.
 • نگاهی به موفقیت‌های قانون مالیات ارزش افزوده

  قوانین و مقررات در رده‌های مختلف اجتماعی پاشنه آشیل موفقیت‌ها و ناکامی‌ها در جوامع مدرن است. تجارب تدوین و اجرای قوانین به روز و دوراندیش در سطح کشور نشان داده این گونه قوانین به چه میزان در رشد و بالندگی جامعه در بخش‌های مختلف و گوناگون موثر واقع شده‌است. در این میان به دلیل پیچیدگی‌های اقتصادی و صنعتی که در کشور ما وجود دارد، تدوین و اجرای مناسب قوانین خوب و موثر می‌تواند نقش مهم و اثرگذاری در رونق چرخه اقتصاد در سطح کلان و بهبود شرایط معیشتی و درآمدی مردم در سطح خرد داشته باشد.
 • معرفی اتحادیه بین‌المللی تامین اجتماعی

  رئیس اداره توسعه روابط بین‌الملل سازمان تامین اجتماعی در معرفی اتحادیه بین‌المللی تامین اجتماعی اعلام کرد: این اتحادیه در سال ۱۹۲۷ میلادی با ۱۷ سازمان از قاره اروپا تشکیل شد و جهت یکپارچگی جهانی در بحث بیمه بازنشستگی،ازکارافتادگی و بازماندگان، اساسنامه آن اصلاح و سازمان‌های سایر قاره‌ها نیز توانستند به عضویت آن درآیند. به گزارش روابط عمومی موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی، محبوبه افسری افزود:این اتحادیه با ۹۳ سال فعالیت، ۳۳۰ سازمان جهانی را در عضویت خود دارد و به ۳ میلیارد جمعیت تحت پوشش، خدمات ارائه می‌دهد. افسری گفت: ارزش ذخایر این سازمان‌های عضو، بالغ‌بر ۹ تریلیون دلار برآورد شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر