آرشیو روزنامه شماره ۵۰۱۰ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۵۰۱۰

 • سیاست‌های احیا در کرونا

  دنیای‌اقتصاد: «صندوق بین‌المللی پول» تازه‌ترین گزارش «دیده‌بانی مالی» خود را با عنوان «سیاست‌هایی برای احیا» منتشر کرد. بر اساس این گزارش، پاندمی «کووید-۱۹» و تعطیلی‌ها برای مقابله با آن سطح بی‌سابقه‌ای از اقدامات مالی را به دنبال داشت. تا تاریخ ۱۱ سپتامبر ۲۰۲۰، مجموع این اقدامات به ۷/ ۱۱ هزار میلیارد (تریلیون) دلار رسید، یعنی معادل ۱۲ درصد از کل تولید ‌ناخالص ‌داخلی جهان. نیمی از این اقدامات مالی شامل افزایش مخارج یا افزایش درآمدها از طریق راهکارهایی همچون معافیت‌های مالیاتی موقت و نیمی دیگر شامل حمایت‌های نقدی از طریق وام‌ها، ضمانت‌ها و تزریق سرمایه توسط بخش عمومی بوده است.
 • باز شدن قفل عملیات بازار باز

  دنیای‌اقتصاد: بانک‌مرکزی در چارچوب عملیات بازار باز ۵/ ۴۹ میلیارد تومان اوراق دولتی خریداری کرد. این اولین بار است که عملیات بازار باز با اعمال سیاست‌های بانک‌مرکزی مواجه شده است. به عبارت دیگر بانک‌مرکزی وارد گود شده تا به‌صورت فعالانه وضعیت بازار پول را هدایت کند.
 • صدور احکام همسان‌سازی حقوق بازنشستگان

  مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری گفت: مقدمات همسان‌سازی حقوق صورت گرفته و در هفته جاری همه احکام صادر خواهد شد. به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اداره‌ برند و ارتباطات گروه صنعتی ملی، اکبر افتخاری در گفت‌وگوی تلویزیونی با شبکه خبر درباره همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری، اظهار کرد: یک مرحله از همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری در فروردین ماه انجام شد، طرح کامل همسان‌سازی که برابر ۹۰ درصد حقوق کارکنان شاغل است در مهر ماه انجام می‌شود، که مقدمات آن صورت گرفته و در همین هفته همه احکام صادر خواهد شد و از طریق وب‌سایت صندوق بازنشستگی احکام قابل رویت خواهد بود.
 • صف مؤدیان مالیاتی کوتاه شد

  معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرد: در راستای تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم مالیات بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار مودی خرد بدون رسیدگی قطعی شد. به گزارش «ایسنا» محمد مسیحی درخصوص نقش و اهمیت مالیات در اداره کشور گفت: در همه کشورها و دولت‌ها با مبانی اقتصادی متفاوت، بهترین راه اداره کشور تامین درآمد از طریق درآمدهای پاک مالیاتی است. وی افزود: در کشور ما در سال‌های گذشته به‌دلیل وابستگی به درآمدهای نفتی، به مالیات کمتر پرداخته ‌شده است، ولی تحریم‌ها این فرصت را برای کشور فراهم کرده است که به درآمدهای مالیاتی به‌عنوان یک منبع درآمد امن داخلی پرداخته شود؛ بنابراین سعی و هدف ما به‌عنوان کارگزاران مالیاتی این است که از این فرصت استفاده کنیم و وصول و بازتوزیع عادلانه مالیات را تحقق‌ بخشیم.
 • وعده دولت برای ارائه بسته‌های جدید اشتغال‌زایی و حفظ اشتغال موجود

  معاون اشتغال وزارت کار از بسته‌های جدید توسعه اشتغال با هدف صیانت از نیروی کار و ایجاد اشتغال‌های جدید خبر داد و گفت: اشتغال‌زایی و صیانت از نیروی کار به‌صورت ویژه در دستور کار قرار دارد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، با شیوع ویروس‌کرونا در کشور برخی از واحدهای تولیدی تعطیل شده و درآمد بعضی از افراد کاهش یافته یا از بین رفته است. دولت به‌منظور حمایت از کسب‌وکار و نیروی کار و حمایت از اقشار کم‌درآمد، راهکارهای مختلفی را از جمله پرداخت بیمه بیکاری، ارائه تسهیلات بانکی و کمک‌های معیشتی در نظر گرفته است. مطابق آمار در شرایط کرونا حدود ۶میلیون شغل تحت‌تاثیر قرار گرفته و حدود ۶ میلیون نفر شاغل از کرونا آسیب دیده‌اند که حدود ۲میلیون و ۸۰۰ هزار نفر آنها کد بیمه و کارگاه نداشتند. البته یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از این افراد به‌صورت رسمی از سوی نهادها برای دریافت تسهیلات کرونا به وزارت کار معرفی شدند.
 • بهار رشد اقتصادی از سال آینده

  اکونومیست در آخرین برآورد خود از اوضاع اقتصاد ایران پیش‌بینی کرد اقتصاد ایران پس از رشد منفی ۱۲درصدی در سال‌جاری به‌شرط مهار کرونا با رشد مثبت ۲درصدی در سال آینده مواجه شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر