آرشیو روزنامه شماره ۴۹۹۳ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۹۹۳

 • مدل حمایت مالیاتی از کم‌درآمدها

  دنیای اقتصاد: مرکز پژوهش‌های مجلس با انتشار گزارشی از عدم کارکرد معافیت‌های مالیاتی قانون ارزش افزوده به منظور عادلانه‌تر کردن توزیع درآمدی خبر داد. فصلی از قانون مالیات ارزش افزوده به معافیت‌ها و نرخ صفر مالیاتی می‌پردازد. برخی از موارد معافیت با هدف کاهش بار مالیاتی دهک‌های پایین درآمدی و خارج کردن اقلام اساسی مورد نیاز این خانوارها تعبیه شده بود. همچنین مجلس شورای اسلامی در اردیبهشت سال جاری اصلاحاتی بر قانون مالیات ارزش افزوده مصوب سال ۱۳۸۷ به تصویب رساند. مطالعه بازوی پژوهشی مجلس شورای اسلامی نشان می‌دهد تاثیرات قانون مالیات ارزش افزوده چه در سال ۸۷ و چه پس از اصلاحات صورت گرفته بعد از آن تاثیر قابل‌ملاحظه‌ای بر عدالت اجتماعی و بهبود اختلاف طبقاتی ندارد. تنها معافیت سودمند متعلق است به بخش‌هایی با اثرات جانبی مثبت. مانند خدمات آموزشی و بهداشتی و برخی کالاها و خدماتی که سهم بالایی در سبد هزینه دهک‌های درآمدی پایین مثل نان دارند.
 • صنعت بیمه از ظرفیت‌های کم‌نظیری برای تحقق جهش اقتصادی برخوردار است

  صنعت بیمه نه‌تنها یکی از سه ضلع مثلث اقتصادی کشور محسوب می‌شود، بلکه مکملی قابل اتکا برای بازار سرمایه نیز به شمار می‌رود. به گزارش «ایلنا» به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل بیمه مرکزی، غلامرضا سلیمانی که در جمع اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس، وزیرامور اقتصادی و دارایی، اعضای هیات عامل بیمه مرکزی و مدیران ارشد صنعت بیمه سخن می‌گفت با اعلام این مطلب افزود: کاهش هزینه‌های مبادلاتی و بهبود فضای کسب‌و‌کار دو ماموریت مهم صنعت بیمه در کشور است که با جدیت از سوی نهاد ناظر و فعالان این صنعت دنبال می‌شود. رئیس‌کل بیمه مرکزی با تشریح آخرین عملکرد صنعت بیمه کشور بر ضرورت تجمیع آمار بیمه‌های مرتبط پایه و محصولات صنعت بیمه تاکید و اظهار کرد: وضعیت بیمه در منطقه رضایت‌بخش است و با جمع‌آوری و تدوین بیمه‌نامه‌های صادره در کشور قطعا آمار بیمه‌شدگان در کشور از شرایط مطلوب‌تری بهره‌مند خواهد شد.
 • تمدید مهلت پرداخت وام حمایتی کرونا

  بانک مرکزی در بخشنامه‌ای، تمدید مهلت پرداخت وام‌های ودیعه اجاره مسکن، مشاغل و کسب‌وکارها و حوزه‌های حمل‌ونقل آسیب‌دیده از کرونا را به بانک‌های عامل ابلاغ کرد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، در این بخشنامه جزء (۶) بند (ب) از مصوبات سی و هفتمین جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا مورخ ۲۹‌‌ شهریورماه ۱۳۹۹ در خصوص تمدید پرداخت تسهیلات کرونایی به شرح زیر ابلاغ شده است: پرداخت وام به مشاغل و کسب‌وکارها و حوزه‌های حمل‌و‌نقل آسیب دیده از کرونا تا پایان مهرماه امسال تمدید می‌شود. همچنین به موجب مصوبه یادشده، پرداخت وام‌های ودیعه اجاره مسکن تا پایان دی‌ماه سال ۱۳۹۹ تمدید می‌شود.
 • کد ملی جعلی برای فرار از مالیات

  یک کارشناس مالیاتی با اشاره به اینکه فاکتورهای صوری به چالشی برای غیرمودیان تبدیل شده است، گفت: عده‌ای برای فرار از مالیات، کد ملی جعلی به نام دیگران را در فاکتورها درج می‌کنند که باعث دردسر مردم می‌شود. سیاوش غیبی پور در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در مورد مطالبه مالیات از غیرمودی در ادارات مالیاتی اظهار کرد: طبق دستورالعمل ماده ۱۵۷ قانون مالیات‌های مستقیم، شناسایی مودی با اداره امور مالیاتی است.
 • سرانجام پوشش بیمه‌ای واکسن آنفلوآنزا

  دبیر و رئیس دبیرخانه شورای‌عالی بیمه سلامت درباره سرانجام پوشش بیمه‌ای واکسن آنفلوآنزا توضیح داد. دکتر سجاد رضوی در گفت‌وگو با «ایسنا»، درباره پوشش بیمه‌ای واکسن آنفلوآنزا، گفت: قرار شد معاونت بهداشت به گروه‌های در معرض خطر و دارای اولویت مانند مادران باردار، بیماران های‌ریسک و کادر بهداشت و درمانی، واکسن آنفلوآنزا را به‌صورت رایگان ارائه دهد. وی افزود: در عین حال از آنجا که طبق سیاست فعلی واکسن آنفلوآنزا برای سایر مردم با ارز ۴۲۰۰ تومانی تامین و عرضه می‌شود، مشکلی در قیمت برای مصرف‌کننده وجود ندارد. اگر در آینده قرار شد که این واکسن با ارز نیمایی تامین شود، مجددا پوشش بیمه‌ای آن را در شورای‌عالی بیمه مورد بررسی قرار می‌دهیم. رضوی تاکید کرد: بنابراین واکسن آنفلوآنزا از سوی معاونت بهداشتی به‌صورت رایگان به گروه‌های ‌با ریسک بالا ارائه می‌شود. بقیه موارد واکسن آنفلوآنزا هم بناست با ارز دولتی ارائه شود که مشکلی ندارد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر