آرشیو روزنامه شماره ۴۹۹۰ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۹۹۰

 • برآورد رانت «۴۲۰۰» در نیمه اول ۹۹

  دنیای‌اقتصاد: عمر دلار ۴۲۰۰ به نزدیک ۹۰۰ روز رسید و در این مدت بیش از ۳۸ میلیارد دلار ارز ترجیحی برای واردات کالاهای اساسی تامین شد. سهم نیمه نخست سال در این بین در حدود ۵ میلیارد دلار بوده و بر این اساس میزان رانت توزیع‌شده در نیمه اول سال ۹۹، حداقل ۶۹ هزار میلیارد تومان بوده است.
 • چرا کارت اعتباری برای خرید لوازم‌خانگی جواب نداد؟

  سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم‌خانگی قیمت سبد لوازم‌خانگی در طرح ویژه تخصیص سبد لوازم‌خانگی به اقشار آسیب‌پذیر را ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان عنوان کرد و درباره طرح توزیع کارت اعتباری خرید کالای ایرانی که در سال‌های اخیر مطرح بود، گفت: شرایطی برای تخصیص کارت اعتباری خرید لوازم‌خانگی در نظر گرفته شده بود که بسیاری از شهروندان قادر به استفاده از آن نبودند، اما ارائه تسهیلات ارزان‌قیمت از سوی دولت در شرایط کنونی و افزایش قیمت‌ها، دو سر برد خواهد بود، چراکه هم مردم از آن استفاده می‌کنند و هم چرخ کارخانه‌ها می‌چرخد.
 • لزوم تحلیل صنعت در مبحث ورشکستگی

  مهدی مرادی حسابدار رسمی- کارشناس رسمی دادگستری
  مبحث ورشکستگی، موضوعی مغفول مانده در دوران آکادمیک دانشگاه مانند سایر مباحث حرفه است. به‌گونه‌ای‌که هرچه از آشنایی اینجانب با مبحث ورشکستگی گذشت، با جوانب گسترده‌تر آن آشنا شدم.
 • هزار ملک مازاد دولت امسال فروخته می‌شود

  مدیرکل اموال دولتی و اوراق بهادار وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت: در راستای قانون بودجه اجازه ورود به اموال مازاد دولت داده شده و توانستیم هزار ملک را به ارزش برآوردی ۶ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان شناسایی و فروش آن را مصوب کنیم. فاطمه وظیفه دادگر در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس با اشاره به تکلیف قانون بودجه سال ۹۹ به منظور فروش اموال مازاد دستگاه‌ها و موسسات دولتی اظهار کرد: در راستای این قانون اجازه ورود به اموال مازاد دولت داده شده و توانستیم هزار ملک را به ارزش برآوردی ۶ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان شناسایی و فروش آن را مصوب کنیم.
 • کارگران حداقل‌بگیر باید ۳ میلیون و ۱۱ هزار تومان دریافتی داشته باشند

  با احتساب مابه‌التفاوت حق مسکن، کارگران حداقل‌بگیر بدون فرزند و بدون سابقه این ماه باید ۳ میلیون و ۱۱ هزار تومان دریافتی داشته باشند. به گزارش خبرنگار «ایلنا» تصویب حق مسکن ۳۰۰ هزار تومانی در روزهای پایانی مرداد، مجال دریافت این مولفه مزدی در مردادماه را باقی نگذاشت و لاجرم پرداخت آن به شهریورماه کشانده شد.
 • احیای اقتصادی مجارستان تنها به کشف واکسن کرونا بستگی دارد

  براساس اظهارات وزیر دارایی مجارستان، در صورتی که واکسن کرونا کشف نشود، اقتصاد این کشور در سال آینده برای رشد تقلا خواهد کرد. به گزارش «ایبِنا» از رویترز، «میهالی وارگا» در گفت‌وگو با یک نشریه داخلی گفت که اگر تا اوسط سال آتی واکسن کرونا در دسترس نباشد، «آنگاه براساس بدبینانه‌ترین محاسبات ما، احتمال دارد رشد اقتصادی کشور به سختی از صفر تجاوز کند.» به گفته وی، براساس یک سناریوی خوشبینانه، در صورت کشف واکسن در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۱، اقتصاد مجارستان می‌تواند با رشد ۴ الی ۵درصدی مواجه شود؛ سناریوی سوم این است که احیای اقتصادی به طور طولانی مدت با دامنه ۳ تا ۴ درصد رشد کند که البته این اتفاق هم به کشف واکسن بستگی دارد. انتظار می‌رود اقتصاد مجارستان در سال‌جاری به اندازه ۵ تا ۶درصد کوچک شود. به‌دنبال افزایش شمار موارد ابتلا به کرونا در هفته‌های اخیر، مجارستان با گزارش ۸۰۹ مورد جدید، شمار مبتلایان به کووید-۱۹ را ۱۶ هزار و ۹۲۰ تن اعلام کرد که از این تعداد ۶۷۵ نفر جان خود را از دست داده‌اند.
 • عناوین شغلی بیمه‌شدگان تامین‌اجتماعی به‌روزرسانی شد

  مدیرکل نام‌نویسی و حساب‌های انفرادی سازمان تامین‌اجتماعی گفت: عناوین شغلی بیمه‌شدگان این سازمان به‌روزرسانی شده و در سایت این سازمان در دسترس مخاطبان قرار گرفته است. به گزارش «ایلنا» به نقل از روابط‌عمومی سازمان تامین‌اجتماعی، محمد محمدی افزود: کارفرمایان محترم می‌توانند برای تهیه و تنظیم لیست پرداخت حق بیمه و درج عناوین شغلی، با مراجعه به سایت رسمی سازمان تامین‌اجتماعی به نشانی TAMIN.IR و مراجعه به گزینه «دریافت فایل جدول مشاغل» از اطلاعات عناوین شغلی که لغایت نیمه اول شهریور ۱۳۹۹ به‌روزرسانی شده است، بهره‌برداری کنند.
 • تسهیلات ۶۴۰۰ میلیارد تومانی برای توسعه قراردادهای مشارکتی

  سازمان برنامه و بودجه کشور برای اجرای تبصره ۱۹ قانون بودجه سال ۱۳۹۹، تسهیلات لازم را برای توسعه الگوی مشارکت عمومی و خصوصی تمهید کرده است. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان برنامه و بودجه در اجرای تبصره ۱۹ قانون بودجه سال ۱۳۹۹، سازمان برنامه و بودجه کشور، تسهیلات لازم را برای توسعه الگوی مشارکت عمومی و خصوصی تمهید کرده و در این راستا از اعتبارات تبصره یادشده بالغ بر ۵۲۰۰ میلیارد تومان را به طرح‌های ملی (مطابق جدول زیر) و ۱۲۰۰میلیارد تومان به طرح‌های استانی ابلاغ کرد. نحوه توزیع اعتبارات استانی در اختیار شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان است. این اعتبارات برای کمک به توجیه مالی پروژه به میزان حداکثر ۳۰درصد سرمایه‌گذاری مورد نیاز قابل تخصیص است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر