آرشیو روزنامه شماره ۴۸۲۳ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۸۲۳

 • مرز شفافیت و مردم‌فریبی

  دنیای اقتصاد: در ایام نزدیک به انتخابات مجلس، پویشی برای اجرای شفافیت در بین نامزدهای انتخابات به راه افتاده است که برخی لیست اموال خود را برای شفاف‌سازی اقتصادی به اشتراک عموم گذاشتند. عملی که موافقان و منتقدانی داشته است. موافقان این اقدام را گامی در راستای شفاف‌سازی دانستند و از آن سمت منتقدان، نوع سازوکار ایجاد شفافیت را زیر سوال بردند. این مواجهه زمینه‌ای شد تا «دنیای‌اقتصاد» الزامات شفاف‌سازی براساس معیارهای جهانی را بررسی کند. با اینکه در ادبیات اقتصادی شفاف‌سازی مهم‌ترین ابزار برای مقابله با فساد است، اما در شرایطی خاص، این ابزار کارکردی دقیقا در خلاف هدف اولیه خود خواهد داشت. موضوعی که سبب می‌شود تا مفهوم شفاف‌سازی اقتصادی به شمشیری دولبه تبدیل شود که از یک طرف می‌تواند در راستای رسالت خود، موجب پاسخگویی نهادهای دولتی و صاحبان قدرت به جامعه مدنی شود و به هدف خود یعنی کاهش فساد برسد و از سویی دیگر می‌تواند به‌عنوان پوششی به کار گرفته شود تا در قالبی عوام‌فریبانه، چهره فساد را بپوشاند. اما عاملی که سبب می‌شود تا مفهوم شفاف‌سازی چنین کارکرد دوگانه و متناقضی داشته باشد، در چیست؟ پاسخ به این سوال می‌تواند مرز بین شفاف‌سازی و عوام‌فریبی را روشن کند.
 • ضربه ویروس کرونا به اقتصاد جهان؟

  رئیس بانک جهانی در مورد ضربه ویروس کرونا به اقتصاد جهان در نیمه نخست سال‌جاری میلادی به دلیل تاثیرات آن بر زنجیره تولید که تا حد زیادی بر حمل و نقل آزاد هوایی متکی است، هشدار داد. به گزارش «ایبنا» از ایندیپندنت، «دیوید مالپاس» با اشاره به اینکه بسیاری از کالاهای چینی به‌طور معمول توسط هواپیماهای مسافربری جابه‌جا می‌شوند، اظهار کرد: زمانی که شما تعداد پروازهای مسافربری را کاهش می‌دهید، باید به منظور انتقال کالاهایی که اقتصاد جهان بر پایه آن فعالیت می‌کند، زنجیره تولید و عرضه را تنظیم کنید. چین بزرگ‌ترین اقتصاد جهان است و از این‌رو تاثیر اقتصادی بزرگی نیز روی جهان دارد.
 • اقتصاد اروپا در یک قدمی رکود

  کشورهای اروپایی آخرین فصل سال ۲۰۱۹ را با رشد ناامیدکننده ۱/ ۰ درصدی به پایان رساندند. به گزارش «ایسنا» به نقل از نیویورک تایمز، خروج انگلیس از اتحادیه اروپا تنها خبر بدی نبود که به گوش ساکنان قاره سبز رسید؛ متوسط رشد اقتصادی کشورهای عضو اتحادیه اروپا در سه ماه پایانی سال ۲۰۱۹ نیز به تنها ۱/ ۰ درصد رسید تا زنگ خطر رکود برای اقتصادهای اروپایی بیش از هر زمان دیگری نواخته شود. متوسط رشد اقتصادی در ۱۹ کشور عضو منطقه یورو نیز ۱۹ درصد بوده است. این عملکرد بد که ضعیف‌ترین رشد اقتصادی اروپا از سال ۲۰۱۳ تاکنون محسوب می‌شود در شرایطی رقم خورد که کشورهای اروپایی اکنون باید خود را با تهدیدات دیگری نظیر ویروس کرونا و اتحادیه اروپا بدون انگلیس مواجه ببینند. به گفته اقتصاددانان، علاوه بر ریسک‌های خارجی مسائلی نظیر تداوم اعتصابات در فرانسه در اعتراض به لایحه جنجالی اصلاح نظام بازنشستگی، بحران بدهی در ایتالیا و کاهش رشد اقتصادی آلمان نیز ریسک‌هایی هستند که در داخل اتحادیه اروپا رشد اقتصادی را تهدید می‌کنند.
 • اصلاحات ساختاری بودجه بررسی شد

  ایرنا: شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا در چهل و ششمین جلسه خود روند اصلاحات ساختاری بودجه را بررسی کرد.
 • آخرین وضعیت لایحه مولدسازی دارایی‌های دولت

  وزیر اقتصاد گفت: لایحه مولدسازی و مدیریت دارایی‌های دولت، هنوز در وزارت اقتصاد است. به گفته دژپسند، لایحه مولدسازی و مدیریت دارایی‌های دولت را هنوز در دستور کار داریم و می‌خواهیم با استفاده از نظرات صاحب‌نظران لایحه را تکمیل و به دولت ارسال کنیم.
 • عرضه و تقاضای شیر فله‌ای

  مهر: حسین چمنی مشاور انجمن صنایع لبنی کشور در نشست مشترک با معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به تولید ۱۰ میلیون تن شیر خام در کشور گفت: ۲۶ هزار میلیارد تومان گردش مالی خرید شیر خام است، ضمن اینکه ۶ تا ۷ میلیارد دلار ارزش ذاتی محصولاتی است که در صنعت لبنی تولید می‌شود. وی با بیان اینکه مسوولیت کنترل نهاده‌های خام دامی بر نهادهای نظارتی حاکمیت است، گفت: درحال‌حاضر حتی جابه‌جایی دام زنده از یک شهر به شهر دیگر کنترل می‌شود تا سلامت جامعه و مصرف‌کنندگان تامین شود. چمنی توزیع شیر فله در کشور را یکی از چالش‌های صنعت لبنیات عنوان کرد و افزود: درحال‌حاضر حدود ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۳ هزار واحد صنفی اقدام به عرضه شیر فله می‌کنند و طبق برآوردهایی که انجام شده حدود ۳۰۰ هزار نفر روزانه از این واحدها خرید می‌کنند.
 • ثبات بازار شب عید با عملیات بازار باز

  خانه ملت: یک نماینده مجلس می‌گوید ثبات بازار شب عید منوط به اجرای عملیات بازار باز است. عملیات بازار باز یکی از ابزارهای سیاست‌گذار پولی است که از طریق خرید و فروش اوراق بهادار دولتی به‌جای مدیریت حجم پول، نرخ سود تنظیم می‌شود. اما محمد حسینی نماینده تفرش و آشتیان اعتقاد دارد: اجرای سریع‌تر این عملیات می‌توانست قیمت اجناس را در بازار شب عید کنترل کند.
 • ۸۶ هزار ملک دولتی فاقد سند

  مهر: به گفته یک مدیر دولتی برخی املاک دولتی فاقد سند است. مدیرکل اموال دولتی و اوراق بهادار وزارت امور اقتصادی و دارایی اعلام کرده است در سامانه جامع اموال دستگاه‌های اجرایی ۸۶ هزار ملک فاقد سند است.
 • اجاره حساب برای دور زدن مالیات

  به گفته یک کارشناس مالیاتی مهم‌ترین مجراهای فرار مالیاتی استفاده از حساب‌های اجاره‌ای است. این کارشناس به خبرگزاری مهر گفته است: افراد حقوقی یا حقیقی صاحب مشاغل، به‌جای استفاده از حساب‌های تجاری برای تراکنش‌های خود، از حساب شخصی استفاده می‌کنند. به گفته او با توجه به نظارت‌های کنونی و رصد تراکنش‌های کلان متواریان مالیاتی حساب دیگران را اجاره می‌کنند تا با آنها تراکنش‌های خود را انجام دهند. درنتیجه هم مالیات را دور می‌زنند و هم شناسایی نمی‌شوند.
 • دو سورپرایز در رعایت عدالت جنسیتی

  نیکاراگوئه و روآندا در جمع ۱۰ کشور برتر به لحاظ وضعیت عدالت جنسیتی قرار دارند. مجمع جهانی اقتصاد رتبه‌بندی امسال خود را از وضعیت عدالت جنسیتی در جهان منتشر کرد. فراهم کردن فرصت‌های برابر شغلی برای مردان و زنان در دنیای امروز به یک اصل پذیرفته‌شده برای رسیدن به امنیت اقتصادی و ثبات اجتماعی تبدیل شده است با این حال زنان در بسیاری از کشورها هنوز هم دسترسی به فرصت‌های برابر با مردان ندارند. به گفته مجمع جهانی اقتصاد، کانادا بیشترین بهبود را در طول سال‌های اخیر برای تحقق هدف عدالت جنسیتی داشته است در حالی که خاورمیانه و آفریقا دارای بدترین وضعیت در این زمینه بوده‌اند. نکته جالب آنکه نیکاراگوئه و روآندا بالاتر از آلمان در تحقق اهداف عدالت جنسیتی قرار گرفته‌اند. کلاوس شواب، مدیر مجمع جهانی اقتصاد گفت: بدون تحقق هدف عدالت جنسیتی نخواهیم توانست انقلاب چهارم صنعتی را محقق کنیم .

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر