آرشیو روزنامه شماره ۴۷۹۸ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۷۹۸

 • مثلث خطر اقتصاد جهان

  دنیای‌اقتصاد: سه موسسه معتبر بین‌المللی «مودیز»، «گلدمن ساکس» و «اکونومیست» در گزارش‌های تحلیلی، مثلث خطر اقتصاد جهان را تشریح کردند. این موسسات «تنش‌های اخیر در خاورمیانه»، «انتخابات پیش روی آمریکا» و «تداوم تنش‌های تجاری آمریکا و چین» را به‌عنوان سه ریسک بزرگ در اقتصاد جهان عنوان کردند. در وجه نخست، تنش‌های اخیر خاورمیانه یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی است که می‌تواند علاوه بر نوسان در بازار نفت، صنعت بانکی و گردشگری دنیا را مورد تهدید قرار دهد و همچنین جریان تجاری و صادرات را در کشورهای در حال توسعه مختل کند. در وجه دوم، انتخابات پیش‌روی آمریکا می‌تواند با توجه به تضاد فکری دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه، دو قطبی سیاسی را در مجلس سنا و نمایندگان آمریکا تشدید کند و تحت تاثیر این شکاف سیاسی، فضای اقتصاد آمریکا و سایر کشورهای دنیا نیز تحت تاثیر قرار گیرد. همچنین در وجه سوم، اگرچه آمریکا و چین در نخستین گام در نیمه ژانویه احتمالا به یک توافق اولیه دست پیدا خواهند کرد، اما از نگاه تحلیلگران، این توافق می‌تواند فریبنده باشد. زیرا بسیاری از چالش‌های و تفاوت نگاه‌ها میان این دو اقتصاد بزرگ باقی خواهد ماند. در مجموع این سه گزارش نشان می‌دهد خطر اقتصاد جهان، از جانب ریسک‌های سیاسی تهدید خواهد شد و این ریسک‌ها، مسیر آینده اقتصاد را مشخص خواهد کرد.
 • آیین‌نامه اجرایی تبلیغات در حوزه خدمات پولی و بانکی کشور

  معاون اول رئیس‌جمهور، آیین‌نامه اجرایی «تبلیغات در حوزه خدمات پولی و بانکی کشور» را برای اجرا به دستگاه‌های ذی‌ربط ابلاغ کرد.
 • مالیات برای خانه‌ها و خودروهای گران‌قیمت

  سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه کل کشور سال ۹۹ از مصوبه دیروز این کمیسیون در مورد تعیین مالیات برای واحدهای مسکونی خالی و همچنین مالیات خودروهای سواری با قیمت بیش از یک میلیارد تومان و واحدهای مسکونی بالای ۱۰ میلیارد تومان خبر داد.
 • بررسی دو لایحه مربوط به FATF ادامه دارد

  وزیر اقتصاد با اشاره به ترور وقیحانه سردار سپهبد قاسم سلیمانی گفت: این کار برخلاف قوانین بین‌المللی است و همه نهادها از جمله FATF باید به آن اعتراض و با آن برخورد کنند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر