آرشیو روزنامه شماره ۴۷۵۳ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۷۵۳

 • درس روزگار به سیاست‌گذار

  دنیای اقتصاد: گذشتگان می‌گفتند: «انسان دو نوع معلم دارد: آموزگار و روزگار! هرچه با شیرینی از اولی نیاموزی، دومی به تلخی به تو می‌آموزد.» این جمله برای سیاست‌گذاری اقتصادی در ایران نیز کاربرد دارد. سیاست‌گذار اگر قواعد اقتصاد را رعایت نکند، این قواعد بر او تحمیل می‌شود. بسیاری از اتفاقات مانند نوسان‌های شدید ارزی، افزایش قیمت بنزین (هرچند سال یک‌بار) و... گرچه در ظاهر به عنوان تصمیم سیاست‌گذار شناخته می‌شود، اما در عمل دلیل دیگری دارد. وقتی سیاست‌گذار قائل به مدیریت نرخ تورم و پیشبرد اصلاحات به صورت تدریجی نباشد واقعیت‌های اقتصادی را باید با تلخی قبول کند.
 • ابعاد جدید چتر حمایتی

  دنیای اقتصاد: رئیس سازمان برنامه و بودجه، درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی ناشی از اصلاح قیمت بنزین را تایید کرد. به گفته او، پرداخت‌ها و حمایت‌ها به شکل نقدی صورت خواهد گرفت و این پرداخت‌ها با همکاری سازمان‌های دولتی و تایید سران سه قوه، از هفته‌های آینده عملی خواهد شد. نوبخت تاکید کرد که ریالی از این مبالغ وارد درآمدهای بودجه نمی‌شود و تمام این مبلغ به افراد مشمول کمک‌های دولت بازخواهد گشت.
 • تغییر در روش خصوصی‌سازی‌ها

  وزیر اقتصاد با بیان اینکه رشد اقتصادی غیرنفتی در نیمه اول امسال مثبت بوده است، گفت: قرار است روش خصوصی‌سازی‌های جدید تغییر کند.
 • طلبکاری بخش تعاون از درآمدهای خصوصی‌سازی

  معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی گفت: مطالبات بخش تعاون از محل درآمدهای ناشی از واگذاری‌ بنگاه‌های دولتی به بخش‌خصوصی به ۱۹ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است. محمدجعفر کبیری در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر با اشاره به میزان مطالبات بخش تعاون از درآمدهای ناشی از واگذاری‌ها به بخش‌خصوصی طی سال‌های گذشته گفت: میزان مطالبات بخش تعاون ناشی از عدم اجرای تعهدات بند ۲ ماده ۲۹ قانون سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون‌اساسی، به ۱۹ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان رسیده است.
 • صادرات زعفران ایران به نام اسپانیا!

  مدیرعامل شرکت بازرگانی تعاونی‌های کشاورزی ایران از صادرات رب‌گوجه‌فرنگی به روسیه برای اولین بار خبر داد. به گزارش خبرگزاری مهر، امین شالچیان مدیرعامل شرکت بازرگانی تعاونی‌های کشاورزی ایران در نشستی خبری با اشاره به اینکه این شرکت در سال ۹۶ برای اولین بار خرید حمایتی زعفران را انجام داده است، گفت: ما در این خرید ۶۰ تن زعفران را در یک بستر الکترونیک خریداری کردیم.
 • قانون از کارگران فاقد بیمه حمایت کند

  یک فعال کارگری حمایت قانون از کارگران فاقدبیمه را خواستار شد و گفت: با توجه به کمبود بازرسان کار در کشور کارگران فاقد بیمه باید به سازمان تامین‌اجتماعی مراجعه کنند و عدم بیمه خود توسط کارفرما را اطلاع بدهند. عبدالله مختاری در گفت‌وگو با «ایسنا» درباره ضرورت شناسایی کارگران فاقد بیمه اظهار کرد: در بحث کارگران بدون بیمه با چند مورد مواجه هستیم، یک دسته کسانی که دستفروشی می‌کنند و صرف‌نظر از اینکه کارفرما ندارند، می‌توانند خود را بیمه خویش‌فرمایی کنند و از مزایای بازنشستگی بهره‌مند شوند البته از مقرری بیمه بیکاری نمی‌توانند استفاده کنند.

بیشتر