آرشیو روزنامه شماره ۴۷۵۲ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۷۵۲

 • مشمولا‌ن یارانه بنزینی

  دنیای‌اقتصاد: بامداد جمعه سرانجام دولت از بین تمام حامل‌های انرژی، قیمت بنزین را تغییر داد. بر این اساس قیمت هر لیتر بنزین سهمیه‌ای به ۱۵۰۰ تومان و بنزین آزاد به ۳ هزار تومان رسید. حسن روحانی، رئیس‌جمهور هدف از اصلاح قیمت بنزین را انتقال منابع از ۲۵ درصد اغنیای جامعه به ۷۵ درصد نیازمند اعلام کرد. اشاره رئیس‌جمهور به تعریف چتر دوم یارانه است که منابع آن از محل افزایش قیمت بنزین تامین می‌شود. یارانه جدید برای خانوارهای یک نفره تا ۵ نفره و بیشتر، در بازه هر نفر ۴۱ هزار تومان تا ۵۵ هزار تومان در نظر گرفته شده است. درباره جمعیت تحت پوشش چتر دوم یارانه اگرچه دولت هنوز به‌طور رسمی جزئیاتی اعلام نکرده، اما پیگیری‌های «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد که استحقاق‌سنجی بر مبنای دارایی‌های مالی و سرمایه‌ای همچون تعداد و ارزش بازاری ملک و خودرو، گردش حساب بانکی و تراکنش‌های مالی افراد در کنار تعداد سفرهای خارجی انجام می‌شود. این استحقاق‌سنجی در قالب فرمولی تعبیه می‌شود که جمعیت زیر چتر و خارج از آن را مرزبندی می‌کند. «دنیای اقتصاد» علاوه بر جمعیت تحت پوشش تلاش کرده به این پرسش‌ها نیز پاسخ دهد. آیا سیاست چتر دوم دائمی است یا موقت؟ یارانه به صورت نقدی پرداخت می‌شود یا به صورت خرید کالایی؟ منابع و مصارف چتر دوم حمایتی نیز محاسبه شده است.
 • حساب‌کتاب یارانه برای دولت و خانوارها

  دنیای‌اقتصاد: اصلاح شبانه قیمت بنزین آرایش دخل و خرج خانوارها را به هم زده است. افزایش ۳ برابری قیمت بنزین مقداری به دخل هر خانوار اضافه کرده و مقداری نیز به خرج آن. اینکه کدام خانوار در کدام طبقه درآمد برنده و کدام بازنده خواهد بود بستگی به اثرات تورمی و میزان مصرف بنزین هر خانوار دارد. تخمین‌ها نشان می‌دهد کل یارانه اعطا شده به جامعه از محل افزایش قیمت بنزین در هر سال بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود.
 • پاسخ خزانه‌داری به «دنیای‌اقتصاد»

  معاونت نظارت مالی و خزانه‌داری کل کشور وزارت امور اقتصادی و دارایی در اطلاعیه‌ای، توضیحاتی پیرامون مطلب مندرج در روزنامه «دنیای‌اقتصاد» درخصوص فیش حقوقی دستگاه‌های دولتی ارائه داد. به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)، در این اطلاعیه که در پاسخ به مطلب مورخ ۲۲ آبان ماه روزنامه دنیای اقتصاد تحت عنوان «فیش حقوقی دستگاه‌های دولتی» صادر شده خزانه‌داری کل کشور درباره اطلاعات منتشره چهار نکته را توضیح داده است.
 • برای رمز دوم کلاه سرتان نرود

  در پــی شــروع مرحلـــه اطلاع‌رسانی و اقدام مشتریان بانکی برای اخذ رمز پویا، روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد مردم نسبت به دریافت پیامک‌های جعلی مراقب باشند. این سایت تصویر نمونه پیامک‌های جعلی را نیز منتشر کرده است. بنابر اعلام سایت رسمی بانک مرکزی به‌منظور جلوگیری از هرگونه فیشینگ و وقوع کلاهبرداری‌های اینترنتی در حساب‌های بانکی، مراجعه به سایت بانک‌ها و موسسات اعتباری و همچنین سایت بانک مرکزی، صحیح‌ترین روش برای اطلاع از فعال‌سازی رمز پویا است.
 • پرتقال‌های فیک در بازار!

  ایسنا: عضو هیات‌مدیره اتحادیه باغداران شمال با بیان اینکه پرتقال‌ شمال هنوز به‌طور کامل نرسیده‌ تا به رنگ نارنجی کامل درآید، هشدار داد که پرتقال‌های شمال عرضه شده در بازار که رنگ نارنجی دارند، پرتقال‌های نارس رنگ شده هستند. مجتبی شادلو اظهار کرد: پرتقال و اکثر محصولات باید روند طبیعی خود را طی کنند تا به آن حد نصابی که باید روی درخت باشند، برسند. پرتقال باید همچون سیب روی درخت بماند تا رسیده شود و به رنگ قابل قبول در بازار برسد.
 • فراموشی در به‌روزرسانی قیمت بنزین

  سایت تسنیم مدعی شد در سایت مرجع شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، ۱۴ ساعت پس از اعمال نرخ‌های جدید، قیمت بنزین موتور همچنان ۱۰۰۰ تومان و بنزین سوپر ۱۲۰۰ تومان نمایش داده شده است.
 • استقبال ضعیف وکلا از کارت‌خوان

  مدیرکل دفتر تنظیم مقررات و نظارت بر برون‌سپاری سازمان امور مالیاتی گفت: وکلا به انضمام ۱۴ گروه از فعالان اقتصادی در قالب ۵۰ گروه از صاحبان حرف و صنوف در کشور از ابتدای سال ۱۳۹۹ ملزم به استفاده از دستگاه کارت‌خوان هستند. علی رستم‌پور در مصاحبه با رادیو افزود: فرصت انجام این کار نیز از اول مهر تا آخر دی ماه امسال تعیین و همچنین دو ماه پایانی سال هم مربوط به بقیه اقداماتی که سازمان مالیاتی باید انجام دهد. رستم‌پور اظهارکرد: درصد ثبت نام وکلا در سامانه سازمان امور مالیاتی برای دستگاه کارت‌خوان هم‌اکنون بسیار پایین است و به‌نظر می‌رسد از سمت کانون وکلا باید اطلاع‌رسانی بیشتری انجام شود.

بیشتر