• ۱۰ چالش رئیس‌جمهور آینده

  دنیای‌اقتصاد: با نزدیک شدن به انتخابات ارائه یک برنامه اقتصادی مدون از سوی داوطلبان ضروری می‌نماید. نکته مهم این است که در وهله اول باید چالش‌های موجود از سوی داوطلبان ریاست‌جمهوری به‌خوبی تدوین و سپس راه‌حل‌های متناسب ارائه شود. «دنیای‌اقتصاد» در یک گزارش مهم‌ترین چالش‌های پیش روی اقتصاد را در ۱۰ مورد خلاصه کرده است اما این بدان معنا نیست که تنها چالش‌های روی میز رئیس‌جمهور آینده صرفا این ۱۰ مورد هستند. این چالش‌ها شامل «تورم ساختاری»، «رشد اقتصادی پایین»، «پاندمی کرونا و واکسیناسیون سریع»، «مذاکرات هسته‌ای و رفع تحریم‌ها»، «پنجره جمعیتی و حل معضل اشتغال»، «تامین اجتماعی و صندوق‌های بازنشستگی»، «بهبود فضای کسب‌وکار»، «بحران منابع آبی»، «خروج سرمایه در کشور» و در آخر «خصوصی‌سازی و آزادسازی» هستند.
 • ابلاغ فرآیند بازرسی از کارگاه‌ها

  بخشنامه انجام فرآیند بازرسی از کارگاه‌ها توسط کارگزاری‌های سازمان تامین‌اجتماعی توسط مدیرعامل این سازمان به تمامی واحدهای اجرایی این سازمان ابلاغ شد.
 • جزئیات پرداخت وام قرض‌الحسنه به بازنشستگان تامین‌اجتماعی

  رئیس کانون بازنشستگان تامین‌اجتماعی تهران، زمان ثبت‌‌نام وام قرض‌الحسنه بازنشستگان تامین‌اجتماعی را اعلام کرد. به گزارش «ایلنا» علی دهقان‌کیا گفت: امسال قرار است به تعدادی از بازنشستگان وام قرض‌الحسنه پرداخت شود. او افزود: با توجه به اجرای مرحله دوم متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان در دو مرحله (مرداد و اسفند ۹۹) از سوی سازمان تامین‌اجتماعی و صدور احکام جدید، به‌زودی شرایط ثبت‌نام از سوی تامین‌اجتماعی اعلام خواهد شد. دهقان‌کیا ادامه داد: بنا بر هماهنگی انجام شده با سازمان تامین‌اجتماعی احتمالا از اوایل خرداد (هفته اول) ثبت‌نام از متقاضیان وام قرض‌الحسنه بازنشستگان تامین‌اجتماعی آغاز می‌شود. رئیس کانون بازنشستگان تامین‌اجتماعی تهران افزود: سال گذشته مبلغ پرداختی وام قرض‌الحسنه به بازنشستگان تامین‌اجتماعی ۵ میلیون تومان بود که حدود ۲ هزار و۶۰۰ میلیارد تومان از سوی سازمان برای این بخش اختصاص داده شد و قرار است امسال این رقم افزایش یابد، ولی میزان افزایش آن هنوز مشخص نیست.
 • گفت‌وگوی زنده نوبخت با بازنشستگان و دیگر مخاطبان سازمان برنامه و بودجه

  رئیس سازمان برنامه و بودجه در گفت‌وگویی اینستاگرامی به پرسش‌های مخاطبان این سازمان پاسخ می‌دهد. به گزارش «ایلنا» این گفت‌وگوی زنده اینستاگرامی روز دوشنبه (۲۷ اردیبهشت) از https:/ / instagram.com/ mb_nobakht پخش و گزارش نتایج حاصل از پیگیری اجرای نظام رتبه‌بندی فرهنگیان، دائمی شدن همسان‌سازی حقوق بازنشستگان لشکری، کشوری و تامین اجتماعی، همسان‌سازی حقوق اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها، اجرای قانون حمایت از معلولان و اجرای قانون تسری فوق‌العاده کارکنان سازمان زندان‌ها ارائه می‌شود.
 • رشد اقتصادی مسیر پایدار تقویت ارزش ریال

  یک کارشناس امور اقتصادی با تاکید بر لزوم جلوگیری از بروز شوک‌های جدید اقتصادی گفت: افت نرخ ارز در کوتاه‌مدت بر کاهش نرخ تورم و افزایش ارزش ریال موثر بوده و راهکار اساسی اصلاح ساختار است.هادی حق‌شناس، نماینده سابق مجلس و کارشناس امور اقتصادی درباره مسیر تقویت ارزش پول ملی و اعتبار بخشی به ریال در گفت‌وگو با «ایبِنا» گفت: مهم‌ترین پارامتری که بر تقویت پول ملی قابلیت تاثیرگذاری دارد، بحث رشد اقتصادی است.
 • نسخه واکسیناسیون بدون مرز

  دنیای‌اقتصاد: نشریه اکونومیست در مطلب سرمقاله خود با عنوان «۱۰میلیون دلیل برای واکسیناسیون تمام جهان» بر ضرورت تغییر رویه کنونی واکسیناسیون تاکید می‌کند. از نگاه نویسندگان، اگرچه آمارها عنوان می‌کنند حدود ۳میلیون نفر بر اثر کرونا جان خود را از دست داده‌اند، اما بررسی دقیق‌تر حاکی از آن است که حداقل ۱۰ میلیون نفر، بر اثر کرونا فوت کرده‌اند. بنابراین با توجه به این آمار، ۱۰میلیون دلیل وجود دارد که باید کشورهای کمتر توسعه‌یافته و فقیر نیز سریع‌تر به واکسن دسترسی پیدا کنند. در‌حالی‌که انگلستان برای هر فرد به میزان ۹ دز و کانادا به میزان ۱۳ دز واکسن سفارش داده‌اند و در حال تزریق واکسن به نوجوانان خود هستند، بسیاری از کشورها واکسن لازم برای سالمندان و کارکنان بخش سلامت را ندارند. این گزارش پیشنهاد می‌دهد که برای تسریع واکسیناسیون فرامرزی، علاوه‌بر کمک به پیشبرد واکسیناسیون از طریق کوواکس، زنجیره‌های تولید واکسن را در کشورهای در حال توسعه بهبود دهند. این موضوع مخصوصا در کشورهای جنوب شرق آسیا که جمعیت بالاتری دارند، از اهمیت بالاتری برخوردار است.
 • دهه‌ای به نام «سالمندی سالم»

  به گزارش «ایلنا»، سازمان ملل متحد در پورتال رسمی خود اعلام کرد: جمعیت سراسر جهان با سرعتی بیش از گذشته درحال پیر شدن است و این انتقال جمعیتی تقریبا بر همه جنبه‌های جامعه تاثیر خواهد گذاشت. چیزی بالغ بر یک میلیارد نفر از جمعیت جهان بیش از ۶۰ سال دارند و بیشتر این افراد در کشورهایی با سطح درآمد پایین یا متوسط زندگی می‌کنند. بسیاری از این افراد به منابع اولیه موردنیاز برای زندگی معنادار و عزتمندانه دسترسی ندارند و بسیاری دیگر موانع متعددی پیش رو دارند که آنان را از مشارکت اجتماعی کامل بازمی‌دارد.
 • استقلال بانک مرکزی و طرح‌های تکلیفی

  یک اقتصاددان گفت: هرچقدر استقلال بانک مرکزی خدشه‌دار شود به این مفهوم است که هدف‌گذاری‌های این نهاد پولی محقق نخواهد شد که در این صورت شاهد رشد نقدینگی، رشد پایه پولی و در نهایت تورم خواهیم بود.
 • مرغ یا تخم مرغ خلق پول در ایران

  محمدرضا برهانی
  چندی پیش در همین رسانه درخصوص سیاستگذاری‌های سال ۹۹ و شباهت صف‌های ثبت‌نام سجام در بهار آن سال و صف‌های مرغ و میوه اسفند همان سال یادداشتی منتشر شد.
 • پرداخت بیش از هزار میلیارد تومان اعتبار از محل هدفمندی یارانه‌ها

  مدیرعامل سازمان هدفمندی یارانه‌ها اعلام کرد: امسال یک هزار و ۹۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار به بخش‌های مختلف بهزیستی، چایکاران، ایثارگران و مسکن محرومان از محل منابع هدفمندی یارانه‌ها پرداخت شده است.
 • استخدام ۲۴ هزار نیروی پرستاری

  معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پیامی نوشت: به علت کمبود نیروی پرستار در دوران کرونا حدود ۲۴ هزار نیروی پرستار استخدام و بیش از ۵۰ درصد به حقوق پرستاران و کادر نظام سلامت اضافه شد.
 • واکسن ایرانی از خرداد می‌آید

  دنیای‌اقتصاد: در مراسم رونمایی از تولید انبوه نخستین واکسن ایرانی، مسوولان وزارت بهداشت اعلام کردند که با توجه به رویه‌های کنونی، واکسیناسیون با واکسن داخلی از ماه آینده آغاز خواهد شد. در این مراسم، اولین محموله واکسن ایرانی کرونا در حجم ۳۰۰هزار دز رونمایی شد و در راه ارسال به وزارت بهداشت قرار گرفت. در صورت تایید فازهای نهایی و مجوز سازمان‌های بهداشتی کشور، این واکسن، در سبد واکسن‌ها قرار خواهد گرفت. ظرفیت تولید این واکسن تا نیمه سال به ۳۰ میلیون دز خواهد رسید.
 • تغییر تا‌‌کتیک سیاستگذار پولی

  دنیای‌اقتصاد: روز گذشته بانک مرکزی دو خبر درخصوص عملیات بازار باز منتشر کرد. خبر نخست، تغییر ساختا‌ر مدیریت کل اعتباری بانک مرکزی به عملیات پولی و اعتباری بود. همچنین بانک مرکزی آخرین جزئیات عملیات بازار باز را منتشر کرد.
 • دفاع دولت از سیف

  به‌دنبال انتشار خبر گزارش دادستان تهران در نشست شورای‌عالی قضایی، درخصوص پرونده مداخله ارزی، دولت بیانیه‌ای را در این خصوص صادر کرد. به گزارش «ایسنا» به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت متن بیانیه دولت به این شرح است: در روزهای اخیر، خبری از گزارش دادستان تهران در نشست شورای‌عالی قضایی، در سطح جامعه منتشر شد که بر اساس آن، با کمال تعجب و تا‌سف، جناب آقای دکتر سیف، رئیس خدوم و امین پیشین بانک مرکزی، به تضییع ۳۰ میلیارد دلار و ۶۰ تن طلا و اخلال در نظام اقتصادی متهم شده و موضوع تحت عنوان «پرونده مداخله ارزی» به دادگاه ارجاع شده است.
 • ابر چالش رشد منفی جمعیت ایران از ۱۴۱۰

  بیش از یکسال است که دنیا با مشکلات ناشی از شیوع کرونا دست و پنجه نرم می‌کند که یکی از آنها کاهش رشد جمعیت است. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا به نقل از جوان آنلاین، در کشور ما و در سایه بی‌تدبیری مسوولان، هم از لحاظ مرگ و میر کرونایی و هم از لحاظ کاهش باروری، جمعیت با شیب تندتری کاهش می‌یابد، این در حالی است که به تعویق انداختن بارداری علاوه‌بر اینکه سن باروری را بالا می‌برد، گاهی موجب از دست دادن فرصت بارداری نیز خواهد شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر