آرشیو روزنامه شماره ۴۶۵۷ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۶۵۷

 • ریسک قیمت‌های تضمینی

  دنیای اقتصاد: سیاست قیمت تضمینی گندم، اگرچه به‌منظور تضمین رفاه اجتماعی طراحی شده، اما در مقاطع بحرانی می‌تواند خطرساز باشد. در شرایط آرامش، دولت گندم را با قیمتی بالاتر از قیمت تعادلی از کشاورز می‌خرد و زنجیره‌های بعدی عرضه را به نحوی تنظیم می‌کند تا نان با قیمت پایین به دست مصرف‌کننده برسد؛ اما این هدف در شرایط شوک‌های تورمی به سختی محقق می‌شود. در شوک تورمی جاری که قیمت‌های نسبی تغییر کرده آیا کشاورزان حاضرند گندم را با قیمت تعیین‌شده به دولت عرضه کنند یا آن را به متقاضیان خصوصی می‌فروشند؟
 • ممنوعیت پرداخت وام مشاغل خانگی به دولتی‌ها

  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اخذ مجوز ۲۷۰ هزار نفر از متقاضیان مشاغل خانگی خبر داد و گفت: پرداخت این تسهیلات به شاغلان دستگاه‌های دولتی ممنوع شد.
 • تراژدی بانکداری در ایران

  سخنرانی ماهانه انجمن اقتصاددانان ایران، این ماه به بررسی‌ تاریخی از بانکداری ایران اختصاص دارد. این سخنرانی با عنوان «تراژدی بانک و بانکداری در ایران قبل و بعد از انقلاب» توسط دکتر علی رشیدی، رئیس انجمن اقتصاددانان ایران انجام می‌شود. همچنین در این جلسه دکتر علی دینی ترکمانی، اقتصاددان نیز به‌عنوان مباحث حضور خواهد داشت. نشست تیرماه انجمن اقتصاددانان، امروز بیست و ششم تیر ماه(ساعت ۱۶ الی ۱۸) در محل اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران واقع در خیابان طالقانی تهران برگزار می‌شود و شرکت برای عموم علاقه‌مندان آزاد است.
 • نگرانی ایالات متحده آمریکا از ارز دیجیتالی «لیبرا»

  استیون منوچین در یک کنفرانس خبری گفت که آمریکا نگرانی‌های زیادی نسبت به ارز مجازی لیبرا دارد. به گزارش «ایسنا» به نقل از سی ان بی سی، وزیر خزانه‌داری آمریکا در یک کنفرانس خبری گفت که پروژه راه‌اندازی ارز دیجیتالی فیس‌بوک به یک نگرانی امنیتی تبدیل شده است؛ چراکه این ارز می‌تواند برای امور مرتبط با پولشویی و تامین مالی تروریسم مورد استفاده قرار گیرد.
 • رقم شناسایی مالیات از تراکنش‌های مشکوک بانکی

  مدیرکل دفتر مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی گفت: در سال ۱۳۹۷، رقمی معادل ۱۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان از محل شناسایی فرارهای مالیاتی، تشخیص و مطالبه شده که از این رقم، ۱۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان مربوط به بررسی تراکنش‎های سنگین و مشکوک بانکی بوده است.

بیشتر