آرشیو روزنامه شماره ۴۶۴۹ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۶۴۹

 • ایستگاه آخر نقدینگی ۹۷

  دنیای اقتصاد: نقدینگی در سال ۹۷ از ایستگاه ۱۸۸۰ هزار میلیارد تومانی گذشت. آمارهای به‌روزشده بانک مرکزی حاکی از این است که رشد نقدینگی در سال گذشته نسبت به سال ۹۶، با یک درصد افزایش به ۱/ ۲۳ درصد رسیده است. رصد بخش دارایی‌های ترازنامه بانک مرکزی نشان می‌دهد که رشد بدهی‌های دولت به این بانک، نقش اصلی را در تحریک نقدینگی بازی کرده است. البته بخشی از رشد بدهی دولت به بانک مرکزی، ناشی از انتقال بدهی‌های بانک‌ها به بانک مرکزی بوده است که میزان این انتقال معادل ۳۴ هزار میلیارد تومان است. اما با کسر این مقدار نیز همچنان بدهی دولت‌ به بانک مرکزی قابل‌توجه و در حدود ۳۹ هزار میلیارد تومان است؛ عددی که بیش از ۴۰ درصد رشد را نسبت به سال ۹۶ نشان می‌دهد. همچنین با اینکه بخش قابل‌توجهی از بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی حذف شده، با این حال میزان بدهی بانک‌ها در سطح ۲/ ۱۳۸ هزار میلیارد تومانی ثبت شده است. نکته جالب توجه دیگر اینکه بین دو جزء کلی نقدینگی، یعنی پول و شبه‌پول، جزء اول روند بی‌سابقه‌ای را در سال گذشته طی کرده است. حجم پول در سال ۹۷ معادل ۵/ ۴۶ درصد رشد کرده تا بالاترین رشد در طول حداقل ۱۰ سال اخیر ثبت شود. این رشد باعث شده تا سهم پول در نقدینگی به بالای ۱۵ درصد برسد و ضریب سیالیت نقدینگی را افزایش دهد.
 • دوره آموزشی معاملات ارزی

  گروه بنگاه‌ها: کارگاه آموزشی با عنوان «معاملات ارزی در بازارهای داخلی و جهانی (فارکس)» در روزهای چهارشنبه ۱۹، پنج‌شنبه ۲۰ تیرماه به مدت ۱۲ ساعت، از سوی «دنیای‌‌اقتصاد» برگزار می‌شود.این کارگاه‌ها به‌دنبال پاسخ به این سوالات هستند که سیستم معاملاتی فارکس چیست و معاملات آن چگونه است؟ اینها تنها بخشی از سوالات سرمایه‌گذارانی است که به‌دنبال روش‌های مختلف سرمایه‌گذاری هستند. براساس این گزارش، شاید فهم چگونگی کارکرد بازار مبادلات ارز پیچیده نباشد اما اگر ورود به این بازار بدون دانش و استراتژی لازم صورت پذیرد می‌تواند سرمایه شما را به خطر اندازد. اگرچه می‌توانید ظرف مدت کوتاهی یکی از فعالان آن باشید و به‌راحتی کسب سود را آغاز کنید، اما موفقیت در این بازار مستلزم آشنایی شما با سیستم‌های معاملاتی، کسب مهارت چارت‌خوانی و پیش‌بینی روند احتمالی جفت ارزها براساس تحلیل‌های تکنیکال و فاندامنتال است. در این دوره با مباحثی نظیر بازارهای مالی و علت پیدایش آنها، چگونگی تشکیل بازارهای سنتی و دیجیتال، تشخیص کسانی که در بازارهای مختلف سود می‌کنند، فرآیند جابه‌جایی پول و چگونگی ورود سرمایه به بازارهای مختلف آشنا می‌شوید. علاقه‌مندان می‌توانند با واحد آموزش «دنیای‌اقتصاد» با شماره تلفن‌های ۸۷۷۶۲۴۱۱ و ۸۷۷۶۲۴۱۶ تماس حاصل یا برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت‌نام به سایت tc.den.ir مراجعه کنند.
 • افزایش شهریه مدارس غیرقانونی است

  اعضای ستاد تنظیم بازار بر غیرقانونی بودن تغییرات شهریه مدارس دولتی بدون دریافت مجوزهای لازم از این ستاد، تاکید کردند. به گزارش «ایسنا» به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، بر اساس این گزارش نرخ خدمات آموزشی مدارس، باید پس از ارائه درخواست و بررسی کارشناسی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و تصویب در کارگروه تنظیم بازار، اجرایی شود و از آنجا که تاکنون هیچ‌گونه پیشنهادی از سوی دستگاه ذی‌ربط برای تغییر شهریه مدارس به آن سازمان و کارگروه تنظیم بازار واصل نشده است، هرگونه افزایش شهریه مدارس بدون اخذ تاییدیه کارگروه تنظیم بازار، فاقد وجاهت قانونی است. بر این اساس مقرر شد سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت‌های مردمی نسبت به لغو شهریه اعلامی بدون اخذ مصوبه کارگروه تنظیم بازار، اقدام و در صورت ضرورت تعیین شهریه جدید، پیشنهادهای لازم را برای بررسی به سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان ارسال کنند.
 • «تورم» در صدر فشارهای روانی سالمندان

  پیمایش ملی ایسپا در سال‌های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۴، مهم‌ترین عوامل ایجاد فشار روانی بر سالمندان کشور را نشان می‌دهد. به گزارش روابط عمومی ایسپا به نقل از «ایسنا» مرکز ملی افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) مهم‌ترین عوامل ایجاد فشار روانی بر سالمندان کشور را در سال‌های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۴ مورد بررسی قرار داده که برخی از این عوامل طی این سال‌ها پررنگ‌تر شده و باعث شده‌اند درصد بیشتری از سالمندان تحت تاثیر آنها قرار گیرند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر