آرشیو روزنامه شماره ۴۵۸۷ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۵۸۷

 • خرافه ایرانی از تعطیلات

  دنیای اقتصاد: اگرچه برخی ایران را بهشت تعطیلات کاری می‌دانند، اما استفاده از ۳ شاخص «تعطیلات رسمی»، «تعطیلات آخر هفته» و «مجموع تعطیلات» نشان می‌دهد ایران نه‌تنها بهشت تعطیلات نیست، بلکه به لحاظ تعداد روز تعطیلی، در قعر جدول رتبه‌بندی جهانی قرار دارد. به لحاظ تعطیلات رسمی، ایران با ۲۶ روز تعطیلی در رده ۳۹ کشورهای دنیا قرار دارد. رویکرد ۶ روز کار در هفته نیز باعث شده تا به لحاظ تعطیلات آخر هفته و مجموع کل تعطیلات، ایران یکی از کشورهای پرکار به شمار آید. در میان کشورهای دنیا، تنها ۹ کشور تعطیلات کل کمتری از ایران دارند.
 • تاکید سوئیس به گشایش مجدد کانال بانکی با ایران

  به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در آخرین پست اینستاگرامی خود نوشت: بنا در خواست سفرای سوئیس و ترکیه جداگانه با آنها دیدار کردم، سفیر سوئیس آمادگی کشورش را برای گشایش مجدد کانال بانکی بین ایران و سوئیس تاکید کرد.
 • تسریع فرآیند الحاق کشورهای درحال توسعه به سازمان تجارت جهانی

  مشاور عالی وزیر امور اقتصادی و دارایی از جامعه بین‌المللی خواست در اسرع وقت با هدف محو هرگونه اقدام قهرآمیز یک جانبه اقتصادی، تجاری و مالی از جمله تحریم‌های غیرقانونی و ناعادلانه علیه کشورهای درحال توسعه ترتیباتی اتخاذ کنند. به گزارش «ایرنا» محمد خزاعی در نشست تامین مالی توسعه که در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار شد، این مطلب را مطرح کرد.
 • بانک مرکزی کره‌جنوبی نرخ سود را ۷۵/ ۱ درصد اعلام کرد

  بانک مرکزی کره‌جنوبی به‌دلیل نگرانی از شرایط اقتصادی این کشور نرخ سود را بدون تغییر ۷۵/ ۱ درصد حفظ کرد.
 • دلار در مبادلات جهانی عقب نشست

  با بهبود عملکرد اقتصادی چین ارزش دلار در برابر همتایانش کاهش یافت. به گزارش «ایسنا» به نقل از رویترز، افزایش رشد اقتصادی چین باعث بهبود چشم‌انداز اقتصاد جهانی شده است. در معاملات امروز بازارهای مالی جهانی ارزش هر یورو به ۱۲۹۳/ ۱ دلار افزایش یافت تا موضع دیروز خود را در برابر دلار تقویت کند. از ابتدای ماه آوریل تاکنون یورو در برابر دلار در موضع صعودی قرار گرفته و از سطوح پایین ماه گذشته خود فاصله گرفته است.
 • پیش‌نیاز رونق تولید

  معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: بهبود فضای کسب و کار مهم‌ترین الزام رونق تولید در کشور است که به همین علت این وزارتخانه مهم‌ترین نهاد در تحقق شعار سال محسوب می‌شود.
 • ثروتمندان آمریکایی چقدر مالیات می‌پردازند؟

  بخش بزرگی از درآمدهای مالیاتی دولت آمریکا را درآمدهای مالیاتی از ثروتمندان تشکیل می‌دهد.
 • چالش فدرال رزرو با بیت کوین

  کارشناسان اقتصادی بر این باورند که به‌تازگی بیت کوین هم در کنار طلا به‌عنوان رقیب جدی فدرال رزرو برای مبارزه با بانک مرکزی آمریکا پا به عرصه گذاشته است. به گزارش «ایبِنا» به نقل از راشاتودی، به‌دنبال نشان دادن چراغ سبز از سوی فدرال رزرو آمریکا مبنی‌بر عدم‌افزایش نرخ بهره تا احتمالا سال ۲۰۲۰ میلادی، قیمت بیت کوین محبوب‌ترین ارز رمزنگار جهان به بیش از ۵ هزار و ۴۰۰ دلار در هر واحد رسیده است. در همین حال برخی از کارشناسان اقتصادی بر این باورند که افزایش قیمت بیت‌کوین به‌دلیل تصمیم فدرال رزرو نشانه جالبی است که حاکی از پاسخ این ارز رمزنگار به بانک مرکزی آمریکا شبیه به واکنش طلا است که در پی تصمیم‌گیری این نهاد پولی مبنی‌بر عدم‌افزایش نرخ بهره، قیمت طلا در آن روز سیر صعودی به خود گرفت. اگرچه قیمت بیت‌کوین و طلا روز بعد از اعلام خبر عدم‌افزایش نرخ سود از سوی فدرال رزرو کاهش پیدا کرد؛ اما علت آن به‌دلیل رقابت با فدرال رزرو برمی‌گردد. بر پایه این گزارش، طلا همواره تلاش به مبارزه با فدرال رزرو می‌کند و بعضی وقت‌ها این مبارزه به یک جنگ خونین تبدیل می‌شود و اکنون بیت کوین هم در حال تلاش برای مبارزه با فدرال رزرو آمریکا است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر