آرشیو روزنامه شماره ۴۵۷۶ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۵۷۶

 • معمای رفت و برگشت چالش‌ها

  دنیای اقتصاد: اقتصاد کشور در سال‌های اخیر با چالش‌هایی روبه‌رو شد. در دوره‌های اخیر این امید وجود داشت که با تغییر رویکرد سیاست‌گذاری، بهبود روابط بین‌المللی و گفت‌وگوی ملی، مسیری برای عبور از چالش‌های اقتصادی ایجاد شود. اما هیچ کدام از این سه عنصر به‌طور پایدار شکل نگرفت تا در عمل نیز نسخه‌ای برای عبور از چالش‌ها ایجاد نشود. در حال حاضر مهم‌ترین پرسش اقتصادی کشور این است که راز ماندگاری و رفت و برگشت چالش‌های کشور چیست؟ کارشناسان به این سوال در سه بخش پاسخ دادند: از نگاه گروهی، کیفیت پایین سیاست‌گذاری در کشور عامل ماندگاری مشکلات بوده است. بر این اساس عدم درک سیاست‌گذار از مفاهیم اقتصادی، باعث شده که در شرایط مختلف، راهکار مناسب اتخاذ نشود. موضوع دوم، به‌کارگیری راهکارهای بلندمدت نادرست و ارادی است. از نگاه این گروه، این راهکارها به مرور باعث شده که منافع عده‌ای در تداوم آن باشد و در عمل راهکار درستی برای حل آن اتخاذ نشود. موضوع سوم، نیز ناهماهنگی میان نهادها و قدرت‌های تصمیم‌گیری در کشور عنوان شده است؛ وجود همگرایی در مقاطعی باعث اجرای برنامه‌های موفق در کشور شد؛ اما در سایه شکاف‌های به‌وجودآمده، قدرت‌های جدید اقتصادی شرایط را به نفع خود تغییر داده‌اند.
 • حوزه و مقیاس فعالیت بانک‌ها

  رضا سلمانی رحیمی
  برای شفاف شدن نحوه فعالیت بانک‌ها و فراهم‌سازی امکان دسترسی یکسان همگان به خدمات بانکی مناسب خواهد بود تا بانک‌های موجود اعم از دولتی و خصوصی در سه گروه اصلی (بانک‌های شعبه‌ای، تجاری و تخصصی) تفکیک و برای هر گروه حوزه فعالیت، مقیاس معاملات و مقررات ویژه وضع شود. از سوی دیگر در ۳۵ سال اجرای قانون عملیات بانکی بدون‌ربا اکثر قریب به اتفاق قراردادهای مشارکت، صوری منعقد شده و هیچ‌گاه بانک در سود (زیان) واقعی کسب‌و‌کار موضوع مشارکت سهیم نبوده است.
 • دنیای بدون امنیت مجازی برای خریدوفروش طلا و جواهر

  رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر از هموطنان خواست تحت هیچ شرایطی نسبت به خرید سکه و طلا از سایت‌ها و پیج‌های دنیای مجازی اقدام نکنند.به گزارش خبرآنلاین، محمد کشتی‌آرای درباره فعالیت سایت‌های خرید و فروش طلا و سکه در دنیای مجازی گفت:‌ از هموطنان عزیز درخواست می‌کنم تحت هیچ شرایطی نسبت به خرید سکه و طلا از سایت‌ها و پیج‌های دنیای مجازی اقدام نکنند.

بیشتر