آرشیو روزنامه شماره ۴۵۷۵ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۵۷۵

 • نقش کارشناسان در چالش‌های اقتصادی

  نظام کارشناسی در پیدایش چالش‌های اقتصاد ایران چه قصوری داشته است؟ از نظر دسته‌ای از صاحب‌نظران، نظام کارشناسی کشور در هر دو شکل نهادی و حقیقی از سال ۱۳۸۴ عالمانه و عامدانه در معرض فرسایش و انهدام واقع شده است.
 • نیش سیل به فقر اجتماعی

  دنیای اقتصاد: سال ۹۸ با هجوم سیل به برخی از مناطق ایران آغاز شد و کام مردم را در دل تعطیلات نوروزی تلخ کرد. این بلای طبیعی علاوه بر اینکه به جهت خسارات جانی، جامه سیاه بر تن جامعه ایرانی کرده، مدیریت اقتصاد ایران را در سال جاری و حتی در بلندمدت با چالش مواجه کرده است. این چالش در حالی ایجاد شده که اقتصاد ایران بدون سناریوی سیل نیز روزهای سختی را پشت سر می‌گذاشت.
 • سد راه فاجعه

  دنیای اقتصاد: اخبار سیل و خسارات ناشی از آن در دو هفته گذشته، چاشنی تلخ مهمانی‌های نوروزی بود. صرف‌نظر از کام‌تلخی سیل برای شهروندان ایرانی، واکنش خبرگان حوزه «تاب‌آوری شهری» به تصاویر تلخ زلزله راوی حقیقت تلخ‌تری بود؛ بلایای طبیعی هرگز به خودی خود یک فاجعه نیستند بلکه این حوادث تنها با عبور از بسترهای موجود، نشانگان فاجعه را از خود به جای خواهند گذاشت.
 • پاسخ سازمان برنامه و بودجه به اظهارات دکتر داود سوری

  در پی اظهارات داود سوری درباره اصالت مدرک تحصیلی دکترای جناب آقای دکتر نوبخت که با کمال تاسف در رسانه‌های زیرمجموعه گروه رسانه‌ای «دنیای اقتصاد» و برخی دیگر از رسانه‌های اقتصادی و فضای مجازی بازنشر شده است، لازم به ذکر است که در حالی ادعای بی‌پایه با مضمون اینکه اصلا دانشگاه پیزلی وجود خارجی ندارد و مدرک تحصیلی Ph.D آقای دکتر نوبخت را جعلی معرفی می‌کند که به آسانی از طریق اینترنت و مراجعه به سایت در دسترس همگان یعنی ویکی پدیا مشخص است که دانشگاه پیزلی از قرن نوزدهم وجود داشته و از سال٢٠٠٧ پس از گسترش به دانشگاه غرب اسکاتلند تغییر نام یافته است.
 • پرداخت وام بلاعوض ۱۰میلیون تومانی برای تعمیر مسکن سیل زدگان

  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: به سرپرست خانوارهای سیل‌زده تحت پوشش بهزیستی، علاوه بر کمک‌های دولت، بالغ بر ۱۰میلیون تومان وام بلاعوض برای تعمیر و بازسازی مسکن پرداخت می‌شود. به گزارش «ایبِنا» محمد شریعتمداری با تاکید بر اینکه همه اقدامات در حمایت از سیل‌زدگان ادامه خواهد داشت، گفت‌: از ابتدای وقوع سیل، سازمان بهزیستی و سایر سازمان‌های تابعه وزارت رفاه همه ظرفیت خود را برای کمک به مددجویان تحت پوشش بسیج کردند و مدیران مربوطه حضور میدانی فعال داشتند.
 • پروازی با یک مسافر

  اقتصادنیوز: یک شهروند لیتوانی به نام اسکیرمانتاس استریمایتس (Skirmantas Strimaitis) یگانه مسافر هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ ـ ۸۰۰ بود که گنجایش آن ۱۸۸ نفر است. این شهروند لیتوانی از شهر ویلنوس به مقصد یک استراحتگاه اسکی کوهستانی در ایتالیا به نام برگامو پرواز می‌کرد. وی وقتی داخل هواپیما شد دید یگانه مسافر است و فقط ۵ نفر خدمه و دو خلبان هواپیما همراه وی هستند. معلوم شد شرکت گردشگری لیتوانیایی Novaturas، این هواپیما را برای رساندن مشتریانش از ایتالیا به لیتوانی رزرو کرده بود و تصمیم گرفت بلیت یکطرفه پرواز به ایتالیا را نیز بفروشد تا هواپیما خالی نماند اما فقط یک بلیت به فروش رفت. اسکیرمانتاس استریمایتس گفت این اولین‌بار بود که به مدت دو ساعت تنها پرواز می‌کرد. آخرین‌بار یک زن آمریکایی تعریف می‌کرد که در نوامبر ۲۰۱۸ یگانه مسافر هواپیمای ایرباس A۳۱۹ در حال پرواز از بانکوک به سوی جزیره ساموئی بود.
 • می‌صرفد گوسفند را صادر و بعد وارد کنیم!

  رئیس انجمن خوراک دام با بیان اینکه اختصاص ارز ٤٢٠٠ تومانی راهکار مناسبی برای تنظیم کالاهای اساسی در سال ٩٨ نیست، گفت: شرایط به گونه‌ای شده که صرف می‌کند ما گوسفند را صادر و بعد وارد کنیم. مجید موافق قدیری گفت: ما هنوز نمی‌دانیم که دولت امسال ارز ٤٢٠٠ تومانی بابت واردات نهاده‌های دامی اختصاص می‌دهد؟ اگر پاسخ مثبت است این ارز تا چه زمانی پرداخت خواهد شد؟ اگر می‌خواهد اختصاص دهد آیا فکری به حال ارزان‌تر کردن و آسان‌تر کردن انتقال پول از طریق بانک‌های کشورهایی که نفت ایران را می‌خرند کرده است؟ آیا هزینه‌های تبعی آن را می‌تواند کنترل کند؟ و بسیاری از سوالات و دغدغه‌هایی که اهالی کسب و کار را سرگردان کرده است.
 • لغو توقیف دارایی‌های بانک مرکزی

  دنیای اقتصاد: بانک مرکزی از اولین روز سال جدید فعالیت خود را آغاز کرد. این در حالی است که در سال‌های گذشته بانک مرکزی هفته اول فروردین را در تعطیلات به سر می‌برد و خبری روی سایت آن منتشر نمی‌شد. اما در تعطیلات نوروزی امسال بانک مرکزی ۷ خبر روی سایت خود منتشر کرد که شامل یک ابلاغیه و ۶ خبر بوده است. در این میان، خبر لغو حکم توقیف ۷/ ۱ میلیارد دلار از دارایی‌های بانک مرکزی مهم‌ترین خبری بود که توسط رئیس کل بانک مرکزی اعلام شد.
 • پیش‌بینی ۹۸ از نگاه رئیس کل بانک مرکزی

  رئیس کل بانک مرکزی در صفحه اینستاگرام خود پیش‌بینی سال ۹۸ از منظر صاحب‌نظران را منتشر کرد. عبدالناصر همتی در یادداشت خود نوشت: سال ۹۸ را صاحب‌نظران از دو زاویه پیش‌بینی می‌کنند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر