پرداخت ۲۷ همت به بخش سلامت از محل مالیات ارزش افزوده

محل هزینه مالیات‌های دریافتی در قوانین کشور، به‌خصوص قوانین بودجه سالانه، به طور دقیق و شفاف قابل شناسایی است. به عنوان مثال، در ده ماه ابتدایی امسال، بیش از ۱۰۰هزار میلیارد تومان از درآمد ایجادشده از محل مالیات ارزش افزوده به شهرداری‌ها، دهیاری‌ها، فرمانداری‌ها و ادارات کل امور عشایر اختصاص پیدا کرده و صرف آبادانی و عمران شهرها و روستاهای کشور شده است. همچنین در همین دوره زمانی، ۲۷هزار میلیارد تومان از درآمد ایجادشده از محل مالیات ارزش افزوده به بخش سلامت و بیش از ۷هزار میلیارد تومان از درآمد ایجاد‌شده از همین محل به بخش ورزش پرداخت شده است.

به صورت کلی، مالیات علاوه بر پرداخت حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان، صرف تامین نیازمندی‌های اجتماعی و حمایت از منافع عمومی همچون سلامت، ورزش، امنیت و مدیریت شهری می‌‌شود. همچنین مالیات یکی از منابع تامین بودجه عمرانی کشور است که صرف ایجاد راه‌‌ها و آزادراه‌های شهری و بین‌شهری و احداث بیمارستان‌ها و موارد مشابه می‌شود. گفتنی است این یک موضوع پذیرفته‌شده در تمام نظام‌های اقتصادی جهان است که درآمدهای مالیاتی، محل منطقی و بهینه تامین هزینه‌های مربوط به تامین نیازمندی‌های اجتماعی و حمایت از منافع عمومی و همچنین ساخت و تکمیل طرح‌ها و پروژه‌‌های عمرانی است. علت اصلی اخذ مالیات کسری بودجه یا کاهش منابع دولت نیست، بلکه هدف اصلی عزم دولت سیزدهم در جهت تامین سطح بالاتری از کیفیت زندگی برای عموم جامعه است و تمام تلاش این دولت بر این است که این درآمدهای مالیاتی از محل ایجاد شفافیت و مقابله با فرارهای مالیاتی بزرگ تامین شود که پیش از این به طور گسترده وجود داشته و ضررهای قابل‌توجهی به بدنه اقتصاد کشور وارد کرده است.

در پایان خاطرنشان می‌شود به موجب اصل ۵۱ قانون اساسی، هیچ مالیاتی وضع نمی‌‌شود مگر به موجب قانون؛ لذا کلیه مالیات‌های وضع‌شده برای مؤدیان مالیاتی دقیقا منطبق با قوانین مصوب نمایندگان محترم مجلس است و دولت امکان اخذ مالیات از منابعی را که به‌صراحت در قانون مورد تاکید قرار نگرفته است ندارد./تسنیم