مدتی بعد نیز در ۲۷ اردیبهشت‌ماه،  ثبت‌‌‌نام از جاماندگان یارانه آغاز شد. در این میان دو سامانه در دسترس مردم قرار گرفته که امور یارانه‌‌‌ای خود را در آن انجام دهند که کاربرد متفاوتی از یکدیگر دارند؛ سامانه ثبت اعتراض و درخواست بازبینی و دیگری سامانه ثبت‌‌‌نام از جاماندگان یارانه. این در حالی است که برخی متقاضیانی که از قبل یارانه آنها قطع شده یا یارانه‌‌‌ای دریافت نمی‌‌‌کردند به سامانه ثبت اعتراض وارد شده‌‌‌اند،  در حالی که برای آنها چنین کارآیی نداشته و فقط باید به سامانه ثبت‌‌‌نام مراجعه کنند. این در حالی است که تا پیش از این، حدود ۷۸میلیون نفر در جمع یارانه‌‌‌بگیران ۴۵‌هزار و ۵۰۰ تومانی قرار داشتند که بیش از ۶۰میلیون نفر از آنها یارانه معیشتی (ناشی از اصلاح قیمت بنزین) هم دریافت می‌‌‌کردند اما یارانه جدید،  شامل حدود ۷۲میلیون نفر شد و مابقی را وزارت رفاه در قالب دهک دهم حذف کرد؛ این یارانه برای ۹ دهک پرداخت شد؛ به‌‌‌طوری که برای سه دهک اول هر نفر ۳۰۰‌هزار و شش دهک بعدی ۴۰۰‌هزار تومان واریز شد،  در این میان بخشی از حذف‌شدگان و البته کسانی که دریافت کرده بودند،  نسبت به دهک‌‌‌بندی صورت‌گرفته،  اعتراض داشتند.

چه کسانی می‌توانند اعتراض کنند

بر این اساس سامانه hemayat.mcls.gov.ir از سوی وزارت رفاه،  در دسترس قرار گرفت که ورود به آن برای عموم نیست بلکه تنها افرادی می‌توانند نسبت به ثبت اعتراض و درخواست بازبینی در آن اقدام کنند که تا فروردین امسال یارانه ۴۵‌هزار و ۵۰۰ تومانی یا یارانه معیشتی ۵۵ تا ۲۰۵‌هزار تومانی را دریافت می‌‌‌کردند و یا هر دو را داشته‌‌‌اند. به عبارتی یارانه‌‌‌بگیر بوده‌‌‌اند و یارانه مرحله ۱۳۴ (فروردین) را هم دریافت کرده بودند ولی دیگر مرحله ۱۳۵ و ۱۳۶ یعنی برای اردیبهشت و خرداد را که یکجا واریز شد دریافت نکرده و حذف شدند. همچنین افرادی می‌توانند به این سامانه وارد شوند و درخواست بازبینی داشته باشند که حتی یارانه جدید را دریافت کرده‌‌‌اند، ولی نسبت به دهک‌‌‌بندی انجام‌شده،  معترض هستند. کلیه افراد یارانه‌‌‌بگیر و آنهایی که دریافتی ندارند، می‌توانند با ورود به همین سامانه hemayat.mcls.gov.ir یا از طریق شماره گویای ۰۹۲۰۰۰۰۶۳۶۹ از وضعیت دهک خود مطلع شوند.  این در حالی است که با دستور رئیس‌جمهوری برای پیگیری اعتراض صورت‌گرفته، سازمان هدفمندی یارانه‌‌‌ها تاکنون به حساب افرادی که اعتراض کرده و درخواست بازبینی داشته‌‌‌اند،‌ واریز یارانه جدید را انجام داده ولی فعلا مسدود است تا بعد از بررسی و تایید وضعیت آنها برای دریافت یارانه،  در دسترشان قرار گیرد.

ثبت‌نام برای همه کسانی که یارانه نمی‌‌‌گیرند

اما سامانه دیگر، my.gov.ir است که برای ثبت‌‌‌نام از جاماندگان یارانه در دسترس قرار گرفته و مسوولیت آن بر عهده سازمان هدفمندی یارانه‌‌‌هاست. برای ورود به این سامانه محدودیتی برای هیچ گروه متقاضی یارانه نیست، یعنی چه افرادی که در قالب دهک دهم حذف شده‌‌‌اند و چه کسانی که در سال‌‌‌های گذشته یا اصلا در لیست یارانه‌بگیران نبوده‌‌‌اند یا اینکه قبلا حذف یا انصراف داده بودند. ثبت‌‌‌نام از جاماندگان یارانه،  به استناد تبصره ۱۴ قانون بودجه امسال انجام می‌‌‌شود و لیست متقاضیان بعد از بررسی اولیه توسط سازمان هدفمندی یارانه‌‌‌ها،‌در اختیار وزارت رفاه جهت پایش نهایی و دهک‌بندی قرار خواهد گرفت که در صورت تایید در لیست یارانه‌‌‌بگیران اضافه خواهند شد. برای ثبت درخواست در هر دو سامانه hemayat.mcls.gov.ir و همچنین my.gov.ir،  فعلا محدودیت زمانی وجود ندارد.

این مطلب برایم مفید است
13 نفر این پست را پسندیده اند