معاون توسعه و تعمیم بیمه اداره‌کل امور بیمه‌شدگان سازمان تامین‌اجتماعی در خصوص نحوه ارائه تقاضا و ضوابط انعقاد قرارداد و پرداخت حق بیمه ایرانیان خارج از کشور می‌گوید: ارائه درخواست مطابق فرم تهیه شده توسط متقاضی یا وکیل قانونی وی و ثبت آن در دبیرخانه شعبه انجام می‌شود. وکیل متقاضی با ارائه وکالت‌نامه قانونی (تنظیمی در دفتر اسناد رسمی کشور) یا وکالت‌نامه‌ای که به تایید نمایندگی سیاسی، کنسولگری یا وابسته کار جمهوری اسلامی ایران در محل اقامت متقاضی رسیده باشد، می‌تواند نسبت به ارائه تقاضا، انعقاد قرارداد و پرداخت حق بیمه اقدام کند.

مجید حسن‌زاده می‌افزاید: هزینه‌های تشخیصی و درمانی بیمه شده و افراد تحت تکفل قانونی وی در خارج از کشور پس از تایید نمایندگی سیاسی، کنسولگری یا وابسته کار جمهوری اسلامی ایران در محل اقامت براساس تعرفه‌های داخل کشور مانند سایر بیمه‌شدگان توسط دفاتر اسناد پزشکی قابل پرداخت خواهد بود.

مشمولان با پرداخت حق بیمه مقرر می‌توانند به ترتیب زیر از تعهدات مندرج در قانون تامین‌اجتماعی مصوب تیر ماه ۱۳۵۴ و تغییرات بعدی آن در داخل ایران برخوردار شوند:

الف: بیمه بازنشستگی و فوت با نرخ حق بیمه ۱۶درصد (۱۴درصد سهم بیمه شده + ۲درصد سهم دولت)

ب: بیمه بازنشستگی، ازکارافتادگی و فوت با نرخ حق بیمه ۲۰درصد (۱۸درصد سهم بیمه شده +۲درصد سهم دولت)

برخورداری بیمه‌شدگان از مستمری بازنشستگی، از کارافتادگی، فوت و درمان حسب شرایط مقرر در قانون تامین‌اجتماعی و تغییرات بعدی آن خواهد بود. پرداخت وسایل کمک پزشکی و هزینه کفن و دفن به این قبیل از بیمه‌شدگان در صورت داشتن حمایت درمانی در زمان ارائه درخواست بهره‌مندی از تعهدات مذکور با رعایت کلیه شرایط قانونی بلامانع بوده و ارائه سایر تعهدات کوتاه‌مدت با توجه به تعاریف مندرج در قانون تامین‌اجتماعی موضوعیت نخواهد داشت.

مستمری بازنشستگی از مهم‌ترین دلایل بیمه‌پردازی هر فرد است. برای بیمه‌شدگان خارج از کشور با یکی از این شرایط؛ داشتن حداقل ۲۰سال سابقه پرداخت حق بیمه و ۶۰ سال سن برای مردان و ۵۵ سال سن برای زنان. داشتن ۳۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه با ۵۰ سال سن برای مردان و ۴۵ سال سن برای زنان و داشتن ۳۵ سال سابقه پرداخت حق بیمه بدون شرایط سنی می‌توانند برای بازنشستگی اقدام کنند. به هر حال بهره‌مندی از تعهدات قانونی مطابق قانون و تغییرات بعدی آن انجام خواهد شد.

سازمان تامین‌اجتماعی برای رسیدگی به امور بیمه‌ای هموطنان خارج از کشور مجوز ایجاد کارگزاری برون‌مرزی صادر کرده تا بازاریابی، شناسایی، تشریح قوانین و آماده کردن تشریفات درخواست و ارسال مستندات به شعبه متمرکز ایرانیان خارج از کشور توسط آنها انجام دهند.

هر یک از کارگزاران رسمی برون‌مرزی تامین‌اجتماعی وفق مفاد دستورالعمل جامع برون‌سپاری فعالیت‌ها به کارگزار رسمی، براساس درخواست مطروحه، کلیه اسناد لازم ذیل را به نحو مقتضی از بیمه‌شدگان یا مستمری‌بگیران کنونی اخذ و پس از ممهور کردن به مهر و امضا، بررسی تشریفات و تایید اصالت مفاد آن، به اداره‌کل امور بیمه‌شدگان ایفاد ، سپس از این طریق به شعب تابعه تحویل تا برابر ضوابط و مقررات جاری مراتب بعدی عملیاتی شود: (تصاویر تمام صفحات شناسنامه و کارت ملی بیمه شده و افراد تحت تکفل قانونی، فرم‌های درخواست بازنشستگی منطبق با ماده ۷۶ قانون تامین‌اجتماعی و تبصره‌های یک، ۳ و ۴ ذیل آن و بازماندگان (متناسب با نوع شرایط ایجابی قانونی) ضمیمه بخشنامه‌های صادره از سوی اداره کل امور فنی مستمری‌ها، تاییدیه احراز هویت، بررسی حیات و ممات مستمری‌بگیران و افراد تحت تکفل قانونی آنان، تصاویر شناسنامه، گواهی ازدواج، طلاق‌نامه، اشتغال به‌کار و… فرزندان اناث مستمری‌بگیران، گواهی تحصیلی فرزندان ذکور، گواهی ولادت و گواهی فوت)

معاون توسعه و تعمیم بیمه اداره‌کل امور بیمه‌شدگان سازمان تامین‌اجتماعی می‌گوید: ایرانیان در اقصی نقاط دنیا زندگی می‌کنند لیکن پراکندگی آنان در کانادا، ایالات‌متحده آمریکا، آلمان، انگلستان، ایتالیا، اتریش، مجارستان، دانمارک، سوئد، مالزی، چین، آذربایجان، ترکیه، امارات‌متحده‌عربی، قطر، عمان، کویت و… بیشتر است. درحال‌حاضر ۲۸ کارگزار در ۲۱ کشور جهان مبادرت به ارائه خدمات می‌کنندکه این تعداد با توجه به توسعه امور به کارگزار درحال افزایش است. مجید حسن‌زاده درخصوص مزیت‌های بیمه ایرانیان خارج از کشور می‌افزاید: انتخاب میزان دستمزد ۵/ ۱ برابر حداقل مصوب شورای‌عالی کار در زمان درخواست برای متقاضی، علاوه بر آن انتخاب ۹ درصد سهم درمان به جای حق سرانه برای هرنفر، حذف فرانشیز درمان برای بیمه ایرانیان خارج از کشور ارائه خدمت توسط کارگزاران برون‌مرزی از مزایای این طرح است. مستمری‌های بازنشستگی، ازکارافتادگی، بازماندگان، درمان داخل کشور، پرداخت کمک هزینه وسایل کمک پزشکی، کمک هزینه کفن و دفن، خدماتی است که به بیمه‌شدگان ایرانیان خارج از کشور ارائه می‌شود.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند