معاون مشارکت‌های مردمی کمیته امداد امام‌خمینی(ره) گفت: فقر غذایی در مرکز رصد کمیته امداد سنجیده می‌شود که این مرکز ماهانه در ۱۸۰۰ نقطه، نمونه‌برداری و خط فقر غذایی را تعریف می‌کند. به گزارش روابط‌عمومی موسسه عالی پژوهش تامین‌اجتماعی، علیرضا عسگریان در چهارمین وبینار نظام متمرکز تامین‌اجتماعی برای آحاد مردم که توسط موسسه عالی پژوهش تامین‌اجتماعی برگزار شد، گفت: براساس ارزیابی مرکز رصد فقر در کمیته امداد، اکنون خط فقر غذایی به ازای هرنفر ۶۷۰ هزار تومان است و اگر خانواده سه‌نفره را با حداقل دستمزد در نظر بگیرید، بسیاری از خانواده‌های کارگری زیرخط فقر یا در مرز خط فقر غذایی قرار می‌گیرند. وی ادامه داد: تاکنون به قدر کفایت در زمینه بیمه‌ها مطالعات گسترده‌ای صورت گرفته است و کمتر دولتی را سراغ داریم که به حوزه رفاه توجه نکرده باشد و موسسات بین‌المللی مختلف نیز به علت اهمیت موضوع و انباشت سرمایه در صندوق‌ها مطالعات مختلفی در این زمینه انجام می‌دهند و صندوق‌ها در آینده جهان نیز تاثیرگذار خواهند بود.

عسگریان با اشاره به تقسیم‌بندی صندوق‌های بیمه‌ای افزود: آیا واقعا برای بهبود صندوق‌های بیمه‌ای راهکارهایی نداریم؟ متخصصان راهکارهای متفاوتی را بیان می‌کنند اما در کشور محدودیت‌هایی داریم، به‌عنوان مثال ما چقدر می‌توانیم تغییرات سیستمیک یا پارامتریک در صندوق‌ها ایجاد کنیم؟ به‌نظر می‌رسد فقط می‌توانیم سن بازنشستگی را افزایش دهیم، مابقی آن هم در این دوره در حد توانمان نیست. مثلا میزان کسورات را می‌توانیم افزایش دهیم یا اینکه نحوه محاسبه مستمری را تغییر داده و میانگین محاسبه را از دو سال آخر خدمت به پنج سال آخر تغییر دهیم؟ با چنین تغییراتی افراد یکباره از فقر به فلاکت سقوط می‌کنند.

عسگریان با بیان اینکه امکان تغییر سیستمیک نیز به‌طور کامل وجود ندارد گفت: ریسک سرمایه‌گذاری در کشور ما بالاست و نمی‌توان آن را به مردم انتقال داد. بورس را ببینید، یک صندوق سرمایه‌گذاری است که تا ۷۰ درصد سقوط کرده‌است. این ریسک را مردم تقبل می‌کنند. وی با تاکید بر وجود نظام چندلایه تامین‌اجتماعی افزود: این نظام را پیشنهاد می‌کنم که بر مبنای قانون شکل گرفته است و قانون از نظام چندلایه حمایت می‌کند؛ اولین لایه این نظام، لایه محرومان یعنی حوزه حمایتی است و تجربه موفق بیمه سلامت همگانی را داریم که همه از آن بهره‌مند شدند. هرچند دچار اشکالاتی در اجراست.

۲۰ میلیون نفر نیازمند در سه دهک اول

معاون اسبق وزارت رفاه ادامه داد: در این لایه خدمات نسبی و خدمات کامل ارائه می‌شود. خدمات کامل به کسی ارائه می‌شود که هیچ‌گونه نمی‌تواند از محرومیت کامل خارج شود و باید تا پایان عمر از او حمایت صورت بگیرد اما خدمات نسبی به حوزه وسیع‌تری ارائه می‌شود و بنا به یک روایت تا ۲۰ میلیون نفر در سه دهک اول قرار دارند که نیازمند حمایت هستند. عسگریان افزود: روایت‌ها از آمار سه دهک اول متفاوت است، کف آمارها این است که اکنون ۵/ ۶ میلیون نفر تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند و فکر می‌کنم حدود ۷ میلیون نفر دیگر هم هستند که چنین شرایطی دارند ولی تحت پوشش نیستند و در واقع ۱۴ میلیون نفر در لایه اول حمایتی قرار می‌گیرند. آمار بهزیستی را جدا تعریف می‌کنیم. حمایت از این ۱۴ میلیون نفر باید چگونه باشد؟

عضو اسبق هیات‌مدیره سازمان تامین‌اجتماعی با اشاره به اینکه باید دو موضوع تامین منابع و مدیریت نظام چندلایه را بررسی کرد گفت: چطور می‌توان بین این حوزه و حوزه‌های دیگر در زمینه تامین منابع ایجاد هماهنگی کرد؟ اگر بر فرض بخواهیم طرحی را به دولت ارائه دهیم باید چه اولویت‌هایی را درنظر بگیریم. این طرح باید بر اساس اولویت‌های خاصی ارائه شود که اولین اولویت این است که به لایه اول حمایتی توجه ویژه کنیم. جامعه هدف به دو گروه تقسیم می‌شوند، کسانی که نمی‌توان برای آنها شغلی ایجاد کرد و توانایی شاغل شدن ندارند و گروه دوم افرادی که می‌توان آنها را توانمند کرده و شغلی برایشان تعریف کرد. وی افزود: برای گروه دوم باید یک دوره خاص درنظر گرفت، به‌عنوان مثال مددجویی برای مدت ۵ سال به‌طور کامل حمایت شده و از تمام خدمات کمیته امداد استفاده می‌کند. در طول ۵ سالی که از خدمات استفاده می‌کنند مشاغلی تعریف و وامی به آنها پرداخت می‌شود که اگر بتوانند به توانمندی و خودکفایی برسند و بتوانند درآمدی به اندازه سه‌چهارم حداقل دریافتی کارگری دریافت کنند، از حوزه حمایتی خارج می‌شوند.

این مطلب برایم مفید است
10 نفر این پست را پسندیده اند