مقامات بهداشتی و سازمان غذا و داروی ایالات‌متحده پیشتر مجوز استفاده از واکسن‌ مشترک تولید شده توسط دو شرکت آمریکایی و آلمانی فایزر و بایون‌تک را صادر کرده بودند. ایالات‌متحده بیش از هر کشور دیگری در بحران سلامت ناشی از انتشار ویروس کرونا و همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ قربانی داده است. بر اساس آمار رسمی اعلام شده شمار موارد مرگ ناشی از ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در ایالات‌متحده ابتدای هفته جاری از ۳۰۰ هزار نفر فراتر رفت. این کشور پهناور بیش از ۳۱۷ هزار نفر از شهروندان خود را بر اثر همین بحران سلامت از دست داده و بیش از ۱۷ میلیون و ۶۰۰ هزار مورد تایید شده ابتلا به بیماری کووید-۱۹ را شناسایی و ثبت کرده است. کمیته‌ای مشورتی متشکل از کارشناسان و متخصصان مورد تایید سازمان غذا و داروی ایالات‌متحده روز پنج‌شنبه با ۲۰ رای موافق در مقابل صفر رای مخالف و تنها یک رای ممتنع استفاده از واکسن مدرنا برای افراد بالای ۱۸ سال را مورد تایید قرار داد.

همین نهاد مشورتی هفته گذشته با حمایت و تایید واکسن فایزر- بایون‌تک زمینه صدور مجوز استفاده اضطراری از این واکسن و توزیع گسترده آن را در ایالات‌متحده فراهم کرده بود. به‌دنبال تایید استفاده از واکسن مدرنا از سوی کارشناسان سازمان غذا و داروی آمریکا،‌ استفان هان، کمیسر این سازمان اعلام کرد به شرکت تولید‌کننده اطلاع داده شده که مساله صدور مجوز اضطراری و سریع این واکسن در دستور کار قرار گرفته است. نهادهای نظارتی بر کیفیت دارو در ایالات‌متحده پیش‌تر اعلام کرده بودند که واکسن مدرنا از ظرفیت ایجاد ایمنی ۹۴ درصدی برای مقابله با ویروس کرونا برخوردار است. ایالات‌متحده برای خرید ۲۰۰ میلیون دز از واکسن کرونا اعلام آمادگی کرده و گفته می‌شود به محض تایید رسمی این واکسن ظرف یکی دو روز آینده، شش میلیون دز برای استفاده در کمپین واکسیناسیون همگانی در دسترس خواهد بود.

واکسن مدرنا چه تفاوتی با واکسن فایزر-بایون‌تک دارد؟

هر دو واکسن مدرنا و فایزر-بایون‌تک از ایمنی بالای ۹۰ درصدی برخوردارند اما تنها تفاوتی که واکسن مدرنا با رقیب خود دارد به شرایط حمل آن مربوط می‌شود. واکسن مدرنا برای حمل به برودت منهای ۲۰ درجه سانتیگراد نیاز دارد که این شرایط با فریزرهای معمولی قابل ایجاد است. این درحالی است که واکسن فایزر-بایون‌تک باید حتما در برودت منهای ۷۵ درجه سانتیگراد حمل شود که این مساله توزیع و جابه‌جایی آن را کمی دشوار می‌کند. واکسن مدرنا نیز همانند واکسن فایزر-بایون‌تک نیاز به تزریق مجدد یا یادآوری دارد که معمولا ۲۸ روز پس از نخستین تزریق باید انجام شود.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند