۱- خبر تولید و عرضه واکسن کرونا، با مبادی مختلف و از شرکت‌ها و کشورهای گوناگون، طلیعه امیدی است برای امکان کنترل و محدود کردن دامنه سرایت ویروس کرونا و در نهایت خارج شدن از پاندمی موجود که تا این لحظه مسوول مرگ صدها هزار انسان در ممالک مختلف، از جمله در کشور عزیزمان ایران بوده است.

تدوین سیاست راهبردی صحیح و درایت در برنامه‌ریزی برای برخورداری ملت شریف ایران از واکسیناسیون ضدکرونا، درحال‌حاضر مهم‌ترین مساله برای برون‌رفت از این بحران است. ضمن پذیرش این نکته که تلاش‌های دانشمندان و فناوران ایرانی برای تولید واکسن ضد کرونا، از اهمیت ویژه و بالایی برخوردار است؛ لازم می‌داند یادآوری کند که به نتیجه رسیدن تلاش‌های شرکت‌ها و موسسات ایرانی برای تولید واکسن فوق، به‌مدت زمانی نیاز دارد که صرف این مدت، باز هم ما را در مقابله با اپیدمی و پاندمی ویروس کرونا بیشتر عقب نگاه خواهد داشت.

در زمینه استفاده از دستاوردهای علمی دانش بشری و نیز جایی که مساله حیات و زندگی میلیون‌ها ایرانی مطرح است، طبیعتا نمی‌توان بر مسائل رقابت‌های فرهنگی و سیاسی و ایدئولوژیک پای فشرد، همچنان که تاکنون نیز برای برخورداری از کمک‌های سازمان بهداشت جهانی (WHO) دولت ایران انعطاف داشته است. بنابراین، به‌طور روشن خواهشمند است دستور بفرمایید تا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سایر وزارتخانه‌ها و نهادهای ذی‌ربط، مساله ثبت‌سفارش و خرید واکسن ضدکرونا (با لحاظ شرایط کشورمان و درایت در انتخاب مبدأ خرید) را در اولویت برنامه‌های بهداشتی آینده‌نگر کشورمان قرار دهند. برای تحقق این امر مهم اولا لازم است امروز، از تمامی منابع مالی ممکن در چارچوب این کشور استفاده شود؛ و ثانیا در بودجه سال ۱۴۰۰ کشور، پیش‌بینی لازم و قاطع در این زمینه به عمل‌ آید. اینک فرصت هنوز باقی است تا در بحث‌های مجلس شورای اسلامی در لایحه بودجه ۱۴۰۰، سهم سلامت در حدی افزایش یافته و پیش‌بینی شود که پاسخگوی چنین فرآیندهایی باشد. تخصیص بودجه برای سلامت مردم ایران و اولویت تامین اعتبار برای خرید واکسن، از «سرمایه‌گذاری‌های» اساسی برای تقویت زیرساخت‌های توسعه کشور است.

در عین حال بنده طرفدار ادامه تلاش‌ها و به سرانجام رسیدن زحمات دانشمندان ایرانی برای تولید واکسن هستم و اطمینان دارم که نتیجه زحمات ایشان نیز در آینده در ادامه واکسیناسیون ضد کرونا، به شدت به‌کار سلامت مردم کمک خواهد کرد. ولی مساله مهم از دست ندادن زمان و از اپیدمی عقب نماندن است.

۲- همان‌طوری که مدیرکل سازمان بهداشت جهانی، اظهار کرده‌اند: «نتایج مثبت آزمایش‌های واکسن کرونا در شرکت‌ها و کشورهای مختلف، نباید به این نتیجه منجر شود که حقوق فقیران و حاشیه نشینان توسط ثروتمندان و قدرتمندان در لشکرکشی واکسن‌ها لگدمال شود».

بنابراین، لازم است درایت و روشن‌بینی ویژه‌ای در مساله ثبت‌سفارش و خرید واکسن از سوی مسوولان امر انجام پذیرد و ملاحظات صرفا سیاسی، مبنای این اقدام اساسی نباشد. ضمن خرید واکسن، باید از حقوق یکایک مردم ایران، به درستی و قاطعانه دفاع کرد.

۳- از حضرتعالی اکیدا استدعا داریم که دستورات لازم را صادر بفرمایید تا لشکر دروغ‌پردازان و حیله‌گران و شیادان،‌ از تریبون‌های رسمی مانند صداوسیما، محروم شوند و بیش از این با تبلیغ اراجیف ضد علمی بر روح و روان ملت ایران خدشه و ضربه وارد نکنند. تبلیغات شرم‌آور ضدواکسن و اشاعه تئوری‌های ضد علمی و بی‌شرمانه متضاد با منافع واقعی مردم در امر سلامت و بهداشت، باید متوقف شود تا راه موفقیت برنامه‌های بهداشتی جامع‌نگر و آینده محور باز و هموار شود.

۴- ضمن تشکر از برنامه‌های «فاصله‌گذاری اجتماعی» که اخیرا با جدیت بیشتری در دستور قرار گرفته است، به عرض می‌رساند که بسیار حیاتی است که در مجموعه تصمیم‌گیرندگان اداره کشور، سیاست «ایمنی جمعی» یا «ایمنی گله‌ای» مورد نقد قرار گرفته و به‌طور کلی کنار گذاشته شود. این سیاست در هیچ جای دنیا نتیجه مثبت در برنداشته و غلبه بر اپیدمی کرونا، تنها از راه سیاست‌های بهداشتی روشن و مبتنی بر فاصله‌گذاری اجتماعی و واکسیناسیون مقدور است.

این مطلب برایم مفید است
12 نفر این پست را پسندیده اند