این سالنامه که با پیشگفتار اکبر افتخاری مدیرعامل صندوق بازنشستگی منتشر شده، در پنج بخش، نمایی کلی از آمار و اطلاعات این حوزه را نشان می‌دهد.

براساس آمار سال ۱۳۹۸، جمعیت تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری دو میلیون و ۵۷۷ هزار و ۷۴۱ نفر است که یک میلیون و ۸ هزار و ۶۶۸ نفر آن را شاغلان کسور پرداز تشکیل می‌دهند. همچنین ۸۲ درصد از حقوق‌بگیران صندوق بازنشستگی گروه «بازنشسته»، ۱۳ درصد «بازنشسته متوفی»، چهار درصد «شاغل متوفی» و یک درصد نیز «از کارافتادگان» هستند.

این آمار نشان می‌دهد تا پایان سال ۱۳۹۸، تعداد یک میلیون و ۴۷۷ هزار و ۴۹۱ نفر حقوق‌بگیر صندوق بازنشستگی کشوری هستند که این جمعیت در مقایسه با سال پیش از آن (۱۳۹۷) تعداد ۴۷ هزار و ۶۳۰ نفر بیشتر شده است.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در بخشی از پیشگفتار این سالنامه آماری تاکید کرده است: وجود حجم بزرگی از اطلاعات که هر لحظه در فضای مجازی درحال تولید است و نیز سختی تشخیص صحت یا عدم صحت آن، لزوم ارائه آمارهای رسمی توسط هر سازمان را دو چندان می‌کند. نقش این مهم در عصر اطلاعات به قدری بدیهی است که نه‌تنها یکی از مهم‌ترین شاخص‌های توسعه‌یافتگی به شمار می‌رود، که متقابلا سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی بدون در اختیار داشتن آمار و اطلاعات، دقیق و بهنگام نیست.

سالنامه آماری سال ۱۳۹۸ صندوق بازنشستگی کشوری شامل ۵ بخش مجزا است که بخش اول آن مربوط به «افراد تحت پوشش» است و موضوعاتی چون جمعیت تحت پوشش، حقوق‌بگیران به تفکیک جنسیت، دستگاه، استان، رسته شغلی، مدرک تحصیلی و... را شامل می‌شود.

در بخش دوم این سالنامه به آمار و اطلاعات حوزه «رفاهی و حمایتی» مثل خدمات رفاهی، وام‌های پرداخت شده، بیمه عمر و حادثه، بیماران خاص، بیمه تکمیلی، خانه‌های امید و تورهای زیارتی و سیاحتی پرداخته شده است.

بخش سوم با عنوان مالی و اقتصادی به مسائلی چون میزان منابع صندوق بین سال‌های ۹۴ تا ۹۸، مصارف صندوق در این سال‌ها، وضعیت هلدینگ‌ها و شرکت‌ها، ارزش و ترکیب سرمایه‌گذاری‌ها، سود حاصل از فعالیت‌های اقتصادی و میزان سرمایه‌گذاری‌ها اختصاص دارد.

موضوعاتی مثل ترکیب نیروی انسانی صندوق به تفکیک استان، نوع قرارداد، مدرک تحصیلی، مدت خدمت و سن و همچنین دوره‌های برگزار شده آموزشی در بخش چهارم با عنوان منابع انسانی گردآوری شده است.

بخش پنجم و پایانی سالنامه آماری سال ۱۳۹۸ صندوق بازنشستگی کشوری با عنوان سایر اقلام، آماری را در حوزه‌های حقوقی، فناوری اطلاعات، مراجعه به پیشخوان، پیام‌های صوتی مشترکان، پاسخ‌دهی مرکز ارتباط با مشترکان، تعداد خدمات دریافتی از تلفن گویا، مسائل اطلاع‌رسانی و در نهایت نرخ نفوذ خدمات اینترنتی صندوق بازنشستگی را به مخاطبان و محققان ارائه می‌کند.

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند