بر اساس این طرح، به کارآفرینان بخش خصوصی و تعاونی که نیروی کار جدید و عمدتا فارغ‌التحصیلان دانشگاهی که شغل اولی هستند را جذب کنند ۳۰ درصد حداقل دستمزد به‌عنوان یارانه دستمزد به مدت ۱۲ ماه پرداخت می‌شود. هر کارفرما تا ۵۰ درصد نیروهای بیمه شده فعلی خود می‌تواند در این طرح جذب نیرو داشته باشد. از ویژگی‌های شاغلان باید به این مساله اشاره کرد که این افراد باید بین ۲۰ تا ۳۵ سال داشته و فاقد سابقه بیمه‌پردازی برای مدت سه ماه یا بیشتر باشند. البته برای زنان سرپرست خانوار بیکار متقاضی شغل اولی، رعایت شرط سنی الزامی نیست. همچنین در طرح پرداخت یارانه دستمزد، سرانه هر بنگاه در ارتباط با جذب نیروی کار شغل اولی به‌طور متوسط ۸/ ۴ نیروی کار بوده است.

در واقع این طرح یک نوع ابزار تشویقی است که در قالب آن، به‌صورت ماهانه ۳۰ درصد از دستمزد نیروی کار، به کارفرما پرداخت می‌شود که طبق گفته معاون توسعه اشتغال و کارآفرینی وزارت کار منابع این طرح از محل منابع پیش‌بینی شده اشتغال در قانون بودجه سنواتی، کمک‌های مردمی و منابع ناشی از اجرای هدفمندی یارانه‌ها تامین می‌شود. البته طبق اعلام وزارت کار، کارگاه‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها با معرفی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، کارگاه‌های دارای نشان سبز از سازمان محیط زیست، کارگاه‌های دارای نشان اقتصاد مقاومتی از ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و کارگاه‌های برگزیده در جشنواره‌های ملی سالانه کارآفرینی و تعاونی در اولویت پرداخت یارانه دستمزد قرار دارند.

نتیجه اجرای طرح یارانه دستمزد

در این بین با توجه به هدف‌گذاری‌های صورت گرفته، پیگیری‌های خبرنگار مهر از وزارت کار حکایت از آن دارد که یک هزار و ۷۱۴ بنگاه اقتصادی طی سال ۹۸ در این طرح مشارکت کردند و اگرچه هدف ایجاد اشتغال برای ۵ هزار نفر بود اما تعداد ۶ هزار و ۷۵۲ نفر توانستند از طریق اجرای این طرح در مناطق هشتگانه شاغل شوند که تعداد ۴۶۲ نفر از شغل‌اولی‌های جذب شده سرپرست خانوار بوده‌اند. استان لرستان با بیشترین سرانه (۷/ ۹ نفر) و استان کردستان (۱/ ۲) پایین‌ترین سرانه را کسب کردند. ‬ بنگاه‌های بالای ۵۰ نفر کارکن در بخش صنعت و همچنین بنگاه‌های ۱۰ تا ۴۹ نفر کارکن فعال در بخش خدمات دارای بیشترین ظرفیت جذب نیرو بوده‌اند. این طرح هم‌اکنون در حال اجراست و مقرر شده که در صورت تخصیص منابع کافی، این طرح در ۱۶ استان محروم و مرزی اجرا شود. همچنین پیش‌بینی شده که با استفاده از این طرح طی سال‌های ۹۹ و ۱۴۰۰ بتوان ۱۶ هزار نفر را که شغل اولی هستند نیز مشغول به کار کرد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند