نرخ تورم سالانه مردادماه ١٣٩٨ برای خانوارهای کشور به ۲/ ۴۲ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ۸/ ۱ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد. منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه‌ای در مرداد ماه ١٣٩٨ به عدد ۶/ ۴۱درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به‌طور میانگین ۶/ ۴۱درصد بیشتر از مرداد ١٣٩٧ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌‌اند.

کاهش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است. نرخ تورم ماهانه مرداد ١٣٩٨ به ۶/ ۰درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ۲/ ۲واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ۵/ ۰- درصد و ۲/ ۱ درصد بوده است.

افزایش نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. نرخ تورم سالانه مرداد ماه ١٣٩٨ برای خانوارهای کشور به ۲/ ۴۲درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ۸/ ۱ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد. «دنیای اقتصاد» در روزهای آینده گزارش تفصیلی از تورم ارائه خواهد کرد.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند