• تله سیاست‌گذاری

  سعید رضایی
  درک رایج از نرخ سود به تله‌ای برای سیاست‌گذاران تبدیل شده که امکان مدیریت اقتصاد را با استفاده از سیاست‌های پولی غیرممکن ساخته است. در این دیدگاه افزایش سرمایه‌گذاری از طریق کاهش نرخ سود دنبال می‌شود.
 • ریشه‌های بی‌ثباتی اخیر

  دکتر علی سرزعیم
  چندی است که بازارها دوباره بی‌ثبات شده و اقتصاد وضعیت نامناسبی پیدا کرده است. این وضعیت موجب شده است که در عرصه سیاست داخلی دولت مورد هجمه و فشار گروه‌های مخالف قرار گیرد.
 • آینده روابط ایران و چین

  دکتر محسن شریعتی‌نیا
  تحول در روابط با چین، به‌صورتی تناقض‌آمیز، در حال بدل شدن به مهم‌ترین میراث سیاست خارجی دولت فعلی ایران است. روابط با اروپا و برجام که در کانون اولویت‌های این دولت قرار داشتند در وضعیتی بن‌بست گونه‌اند.
 • ریسک سفته‌بازی سکه و دلار

  مسعود حقیقت‌طلب
  به باور بسیاری از کارشناسان در سال ۱۳۹۷ تحولات ناشی از خروج ایالات متحده از برجام، در نرخ ارز نمود یافت و پس از آنکه نرخ در آن سال به ثبات رسید، سطح نرخ ارز حقیقی در هماهنگی با مقتضیات اقتصاد ایران بود. به عبارت دیگر با کنار گذاشتن سیاست مداخله ارزی، ریال مانند گذشته بیش از حد ارزش‌گذاری نشده بود. اما وضعیت فعلی نرخ‌ها در بازار چگونه است؟
 • نوبل اقتصاد برای طراحان حراج

  دکتر سید فرشاد فاطمی
  طراحان حراج، برنده جایزه نوبل اقتصاد در سال ۲۰۲۰ شدند. این جایزه را پل میلگرام ۷۲ ساله از دانشکده اقتصاد دانشگاه استنفورد و استاد راهنمای رساله دکترایش در دهه هفتاد میلادی، رابرت ویلسون ۸۳ ساله از دانشکده مدیریت همین دانشگاه دریافت کردند. حراج یکی از قدیمی‌ترین روش‌های تخصیص کالا به یکی از خریداران بالقوه است.
 • راز عقب‌ماندگی فوتبال ایران

  دکتر علی فرحبخش
  هنگام حکومت نظامیان در آرژانتین یکی از ژنرال‌های حاکم در خطابه‌ای آتشین چنین گفت: «اگر ما توانستیم راه‌آهن را ملی کنیم، چرا نتوانیم فوتبال را ملی کنیم!» برای آنکه با عمق جان بتوانیم ملی شدن فوتبال را درک کنیم، بد نیست به ماجرای انتقال دانیل پاسارلا، کاپیتان اسطوره‌ای تیم‌ملی آرژانتین اشاره کنیم. وی که در باشگاه ریورپلاته توپ می‌زد، اعلام کرد که قصد دارد در فصل نقل‌وانتقالات به باشگاه دیگری بپیوندد.
 • دو راهکار فوری پیشگیری از شوک

  امیر کرمانی، مهدی حیدری
  نیمه اول سال ۹۹ با التهابات کم‌سابقه و موج‌های سهمگین اقتصادی به پایان رسید. التهاباتی که در کنار شرایط بسیار سخت ناشی از تحریم و کرونا، نمی‌توان از نقش اشتباهات سیاست‌گذاران اقتصادی در به‌وجود آمدن آن صرف نظر کرد. اما فارغ از اشتباهات گذشته، لازم است با درک شرایط خطیر حاضر، برای مسیر آتی کشور در نیمه دوم سال چاره‌اندیشی کرد.
 • وقتی ملتی در کنار هم می‌خوانند

  دکتر حسین عبده تبریزی
  درگذشت استاد بزرگ و یگانه آواز ایران صرفا نقطه پایان بر گذار سرافرازانه هنرمندی توانا نیست، بلکه به معنای عبور از فصلی از تاریخ موسیقی آوازی ایران است. موسیقی او با دل، ذهن و روح صحبت می‌کند. زیبایی، خرد و عشق در موسیقی استاد شجریان بیانگر درک عمیق از نهاد انسانی است. شنیدن خبر درگذشت استاد شجریان برای ایرانیان در این روزهای سخت تحریم و کرونا ویرانگر بود.
 • معمای بنگاه‌داری در زمان تورم

  عليرضا توكلي‌كاشي
  «در شرایطی هستیم که نگهداری و عدم فروش کالا، سود بیشتری برای فروشنده دارد.» این جمله را هفته پیش از زبان یکی از مدیران ارشد یکی از شرکت‌های بزرگ توزیع کالا شنیدم. جمله‌ای عجیب، اما درست.
 • درباره طرح بنزینی مجلس

  دکتر مهدی نصرتی
  طرح بنزینی نمایندگان محترم مجلس که ظاهرا به جریان افتاده، در کنار نقاط قوت خود دارای برخی نقاط ضعف و ابهام است. ضمن پرداختن به طرح، چند پیشنهاد اصلاحی را مطرح می‌کنیم که به‌رغم سادگی، اثرات مثبت و شگفت‌انگیزی خواهد داشت.
 • پایان التهاب بازارها؟

  علیرضا خسروشاهی
  التهاب متفاوت بازارها در نیم‌سال اول۹۹ با جهش بی‌سابقه بورس شروع شد و با ارسال سیگنال انتظارات تورمی به سایر بازارها، شتاب تورم در این بازارها را به‌دنبال آورد. در این میان بحث و جدلی هم بین برخی صاحب‌نظران اقتصادی و فعالان بورسی در گرفت.
 • شیشه عمر تورم

  دکتر رضا بوستانی
  تورم شبیه غول چراغ جادو است. آزادی هر دو برای نوع بشر زیان‌بار است. تورم امکان استفاده از نیروی عقلانیت را محدود می‌کند و احتمال اشتباه در تصمیم‌گیری‌ها را افزایش می‌دهد. تورم حتی مدیران و سیاست‌گذاران را گمراه ‌می‌کند.
 • ۵۰۰۰ بار دفاع از منافع ملی

  دکتر موسی غنی‌نژاد
  این پنج هزارمین شماره روزنامه «دنیای‌اقتصاد» است. امروز دیگر بر هیچ‌کس پوشیده نیست که «دنیای‌اقتصاد» از نخستین شماره خود تاکنون همیشه مدافع اقتصاد آزاد بوده است. این پیگیری و سماجت نه از روی دلبستگی به منافع یا ایدئولوژی خاص بلکه به‌دلیل اعتقاد به یک نظریه علمی بوده است.
 • شات‌آپ آمریکا

  هادی خسروشاهین
  «شات‌آپ‌ مَن» این تک‌واژه‌ طلایی‌ای بود که دموکرات‌ها از کل مناظره ۹۰ دقیقه‌ای ترامپ و بایدن بیرون کشیدند تا نشان دهند نامزدشان چگونه با اقتدار به رفتارهای هرج‌ومرج‌گونه‌ ترامپ در مناظره واکنش نشان داده است.
 • نقدینگی، تورم و نرخ بهره

  علیرضا خسروشاهی
  این روزها برخی اقتصاددانان پول را درون‌زا، برخی برون‌زا، برخی در کنترل بانک مرکزی و برخی دیگر در کنترل دولت می‌دانند و هر کدام تلاش می‌کنند تا به‌گونه‌ای شرایط این روزهای اقتصاد ایران را با این روش تبیین کنند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر