قالیباف وارد سن پترزبورگ روسیه شد

محمدباقر قالیباف به دعوت رسمی «ویاچسلاو والودین» رئیس دومای ملی و همچنین «والنتینا ماتوینکو» رئیس‌ شورای فدراسیون مجلس فدرال این کشور وارد روسیه شد و در فرودگاه بین‌المللی پولکووا مورد استقبال مقامات ارشد پارلمانی کشور میزبان و همچنین کاظم جلالی سفیر ایران در مسکو قرار گرفت.

خبر مرتبط
سفر قالیباف به روسیه/بریکس فرصتی برای گسترش روابط ایران

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: بریکس فرصت بسیار خوبی برای جمهوری اسلامی ایران جهت توسعه روابط خود با کشورهای عضو بریکس است.

دهمین مجمع پارلمانی بریکس روزهای پنجشنبه و جمعه (۲۱ و ۲۲ تیرماه ۱۴۰۳) در سن‌پترزبورگ برپا خواهد شد.

موضوع این مجمع نقش پارلمان‌ها در تقویت چندجانبه گرایی برای توسعه و امنیت جهانی عادلانه است.

در روز نخست این نشست که با حضور قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی و رؤسا و دیگر مقامات پارلمانی کشورهای عضو بریکس برگزار می‌شود، چشم انداز تقویت همکاری‌های بین مجالس کشورهای عضو بررسی خواهد شد.

این رویداد با اولین جلسه اجلاس عمومی این مجمع در قالبی گسترده با حضور نمایندگان هیأت‌های پارلمانی کشورهای بریکس، کشورهای دعوت شده و سازمان‌های بین المجالس ادامه خواهد یافت و تمرکز مباحث درباره نقش مجالس در افزایش کارایی نظام روابط بین الملل و تضمین دموکراتیک شدن آن خواهد بود.

روز دوم مجمع پارلمانی بریکس نیز با یک جلسه عمومی در قالب گسترده آغاز می‌شود و در آن شرکت کنندگان در مورد نقش پارلمان ها در تجارت چندجانبه و چگونگی غلبه بر تهدیدات ناشی از بحران‌های جهانی بحث خواهند کرد.

همکاری‌های بشردوستانه و فرهنگی بین المجالس موضوع سومین نشست عمومی در این اجلاس خواهد بود.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.